Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skansen zaprasza na XIV Święto Chleba

Barbara Koś
Obrzędy dożynkowe, korowody, koncerty kapel, konkursy a przede wszystkim doskonałe wypieki radomskich mistrzów to jeszcze nie wszystkie atrakcje dorocznego Święta Chleba, na które Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w niedzielę, 2 września.

Program XIV Święta Chleba

Program XIV Święta Chleba

Zespół wiatraków - Scena główna
10 - 11 - Msza Święta w intencji rolników, młynarzy i piekarzy, 11.- 11.30, Występ kapeli "Radomskie Muzykanty", 11.30 - 11.45 Powitanie gości, przedstawienie organizatorów, patronów i sponsorów imprezy, 11.45 - 12.05 Wręczenie najwyższego odznaczenia rzemieślniczego "Szabli Kilińskiego" Waldemarowi Stojakowi, 12.05 - 12.20- rozstrzygnięcie konkursu na "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy", 12.10 - 12.40 Występ kapeli "Radomskie Muzykanty",12.40 - 13.10 Pasowanie na ucznia I klasy Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu, 13.10 - 14. Występ kapeli "Radomskie Muzykanty",14.- 14.30 Konkurs Cechu Piekarzy, 14.30 - 15. Rozstrzygnięcie konkursu na "Dobry Chleb", 15 - 16 - Występ zespołu Pieśni i Tańca "Gilowianka" z Gilowic i Kompani Zbójnickiej, 16- 16.30 - Konkurs Cechu Piekarzy, 16.30 - 17.20 Występ kapeli "Radomskie Muzykanty",17.20 - 17.50 Konkurs Cechu Piekarzy, 17.50 - 18.50 Koncert zespołu "Balkan Sevdah". Zagroda z Jastrzębi: Występy kapel i zabawa taneczna na dechach. Grają kapele: Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk, Jana Gacy z Przystałowic Małych, Zdzisława Kwapińskiego z Radomia,Jana Kmity z Przystałowic Małych, Śpiewa Zespół Obrzędowy "Zakukała Kukułeczka" Marii Siwiec z Gałek Rusinowskich,

Zagroda z Chomentowa: omłoty - za pomocą młocarni szerokomłotnej, czyszczącej. Młocarnia napędzana będzie za pomocą ciągnika SAM III Grupy Konstrukcyjnej.

Zagroda z Alojzowa: pokaz obróbki lnu przy użycie trzepaka do lnu napędzanego na silnik elektryczny z pasem transmisyjnym.

Sprzedaż potraw regionalnych z ciągnika z przyczepą na bazie nadwozia Syreny Bosto prowadzi Zespół Obrzędowy z Strykowic Górnych.

Pokazy na polach: pokaz przerobu kukurydzy na kiszonkę za pomocą sieczkarni do zielonki napędzanej na silnik stacjonarny S60 z pasem transmisyjnym.

Pokaz orki za pomocą ciągnika SAM I Grupy Konstrukcyjnej z ciągnikowym pługiem dwuskibowym
W skansenie trwa kiermasz sztuki ludowej, wyrobów piekarniczych i produktów pszczelarskich.

Święto jak zwykle rozpocznie się eucharystią. Msza Święta odprawiona zostanie w intencji rolników, młynarzy i piekarzy.

Zaraz po mszy na scenie głównej przy wiatrakach rozpocznie się występ kapeli "Radomskie Muzykanty".
Po powitaniu gości odbędzie się wręczenie najwyższego odznaczenia rzemieślniczego "Szabli Kilińskiego", Waldemarowi Stojakowi, wieloletniemu piekarzowi radomskiemu.

Rozstrzygnięcie konkursu na "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy" pokaże natomiast najpiękniejsze wieńce wykonane przez mieszkanki radomskich wsi. Twórcy najlepszych wieńców zostaną uhonorowani nagrodami.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie korowód wieńców dożynkowych, nawiązujący do najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego.
Innym ciekawym punktem programu stanie się też pasowanie na ucznia I klasy Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich które poprowadzi dyrektor szkoły oraz prezes Cechu Piekarzy.
Rozstrzygnięcie konkursu na "Dobry Chleb" pokaże, które pieczywo należy natychmiast zakupić.

Przybyłym do skansenu gościom czas umilać będą liczne zespoły i kapele ludowe. Na scenie zaprezentują się Zespół Pieśni i Tańca "Gilowianka" z Gilowic, zespół "Balkan Sevdah" i Kompania Zbójnicka..

Inne atrakcje odbywać się będą w zespole zagród.

W zagrodzie z Jastrzębi wystąpią kapele Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk, Jana Gacy z Przystałowic Małych, Zdzisława Kwapińskiego z Radomia, Jana Kmity z Przystałowic Małych oraz Zespołu Obrzędowego "Zakukała Kukułeczka" Marii Siwiec z Gałek Rusinowskich,

Czeka nas także pokaz rękodzieła zaprezentowany przez Zespół Obrzędowy "Zakukała Kukułeczka".

W zagrodzie z Chomentowa zobaczymy pokaz prac polowych. To omłoty - za pomocą młocarni szerokomłotnej, czyszczącej. Młocarnia napędzana będzie za pomocą ciągnika SAM.

W zagrodzie z Alojzowa odbędzie się z kolei pokaz obróbki lnu przy użycie trzepaka do lnu napędzanego na silnik elektryczny z pasem transmisyjnym

Cały czas prowadzona będzie sprzedaż potraw regionalnych z ciągnika z przyczepą na bazie nadwozia Syreny Bosto. Czuwać będzie nad tym Zespół Obrzędowy z Strykowic Górnych.

Ciekawe będą także pokazy na polach. Zobaczymy pokaz przerobu kukurydzy na kiszonkę za pomocą sieczkarni do zielonki napędzanej na silnik stacjonarny S60 z pasem transmisyjnym, pokaz orki za pomocą ciągnika SAM I Grupy Konstrukcyjnej z ciągnikowym pługiem dwuskibowym.

Na całym terenie skansenu dla wszystkich zorganizowany zostanie kiermasz sztuki ludowej, wyrobów piekarniczych i produktów pszczelarskich.

Organizatorem imprezy jest Muzeum Wsi Radomskiej wspólnie z Urzędem Miasta w Radomiu oraz Radomskim Cechem Piekarzy.

Święto Chleba odbędzie się w Muzeum Wsi Radomskiej, ulica Szydłowiecka 30.

Ceny biletów: 8 i 5 złotych, rodzinny 19 złotych. XIV Święto Chleba trwać będzie w godzinach 10 - 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie