Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skaryszew. Ruszają Wstępy 2018. Słynny jarmark będzie łączyć tradycję z nową formułą. Nie będzie koni na rzeź ani protestów

Antoni Sokołowski
Organizatorzy zmienili w tym roku formułę targów końskich w Skaryszewie - nie będzie już handlu zwierzętami na rzeź.
Organizatorzy zmienili w tym roku formułę targów końskich w Skaryszewie - nie będzie już handlu zwierzętami na rzeź. Fot. Tadeusz Klocek
W poniedziałek od godziny 5 rano zaczyna się największy i najstarszy jarmark koński w Europie. Targi odbywają się w nowej formule.

Już 385 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie. W poniedziałek i wtorek odbędzie się Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy, jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnego handlu końmi z folklorem i sztuką ludową.

CZYTAJ KONIECZNIE: Skaryszew. Wstępy 2018. Nie będzie demonstracji animalsów na Jarmarku Końskim. Burmistrz zakazał, sąd podtrzymał decyzje

- Zapraszamy do nas rolników, hodowców, wszystkich, którzy chcą obejrzeć prezentowane konie. Podczas jarmarku eksponowane są między innymi akcesoria rymarskie, sprzęt rolniczy, wyroby rzemieślnicze, będzie też wiele imprez kulturalnych. Będzie także Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych, prezentacja wierzchowców, wystawy i smakołyki kuchni regionalnej - mówi Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa.

W piątek była wystawa nawiązująca do Wstępów
W całym Skaryszewie trwają przygotowania do jarmarku. Są przygotowane parkingi, gdzie można zostawić samochód. Dojazd do samego centrum będzie utrudniony, warto więc zaparkować na obrzeżach miasteczka. Główne handlowanie odbędzie się na targowisku przy ulicy Krasickiego 11. Są tam nowe boksy dla koni, wysłane słomą.
Od kilku lat organizatorzy starają się przygotować imprezy związane ze Wstępami, jeszcze przed samym targiem. I tak wczoraj w Podwórku Sztuki Romualda Kołodzieja, przy ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego 17 została otwarta wystawa prac z pleneru malarskiego „Barwy Podkarpacia”.

Nowy rozdział w wielowiekowej tradycji jarmarku

Przez lata zmieniała się formuła Wstępów, tak jak w dużej mierze zmieniła się rola koni. Obecnie częściej wierzchowce wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych, pomagają także chorym dzieciom.
- Dziś, po raz kolejny stajemy przed wyzwaniem, by zorganizować imprezę, która przemieni się w Święto Konia. Skaryszew ma szansę stać się symbolem miasta, które traktuje konia z należytym szacunkiem, a skaryszewska tradycja końskiego jarmarku przyciągnie miłośników tych zwierząt oraz turystów. Wszystkie przełomowe działania, których realizacji podjęliśmy się od tego roku, to milowy krok ku zdjęciu z naszego miasta „odium końskiego piekła”. Nie będzie więc koni sprzedawanych na rzeź - dodaje burmistrz.

Kilkudziesięciu obrońców zwierząt z transparentami pikietowało w Skaryszewie.

Skaryszew. Protest obrońców koni na ulicach miasteczka

Pokazy zwierząt rasowych, dawne zwyczaje

Od pięciu lat, jarmarkowi towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność może podziwiać konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlacheckiej i zimnokrwistej. Podczas imprezy prezentowane są również tradycje „Wstępów” na przestrzeni wieków, jak choćby ocena konia po zębach, po zadzie zwierzęcia, sposoby handlowania i targowania się o konia. Widzowie zobaczą także pokazy zaprzęgów konnych i hipoterapii. To wszystko będzie można zobaczyć w poniedziałek od godziny 9.00 na placu przy ulicy Partyzantów.

Jarmark sztuki ludowej - rękodzieło i rzemiosło

Sam główny targ koński ruszy w poniedziałek, 19 lutego. Dziś, gdy handel końmi odbywa się na targowisku przy ulicy Krasickiego, centrum Skaryszewa stanie się miejscem starannie wyselekcjonowanej Alei Twórców Ludowych, gdzie czeka bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje.
Na jarmarku mamy okazję nabyć to, czego nie kupić w galerii handlowej, zobaczyć, jak powstają przedmioty, nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami, a nawet potargować się. To jest właśnie magia jarmarku.

Estrada folkloru dla zespołów i solistów

Będzie także Estrada Folkloru, to scena dla zespołów ludowych i śpiewaczych, gawędziarzy, zespołów tanecznych, śpiewaków i muzykantów. Swój kunszt zaprezentują wykonawcy z różnych zakątków naszego kraju. Wystąpią między innymi zespoły: Chomentowianki, Kazanowianki, Sokoły, Skaryszewianki, Sobótki.

- To jest silny i pracowity ogier, a taki koń musi jednak trochę kosztować – zachwalał Antoni Nartowicz swojego wierzchowca.

Wstępy 2017. W Skaryszewie trwają targi końskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie