Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzypek ludowy Jan Kmita z Przystałowic Małych w gminie Rusinów został nagrodzony

Antoni Sokołowski
Skrzypek Jan Kmita został uhonorowany za swą grę.
Skrzypek Jan Kmita został uhonorowany za swą grę. Piotr Baczewski
Świętujące 25-lecie działalności Radiowe Centrum Kultury Ludowej przyznało swoje doroczne nagrody „Muzyki Źródeł” dla artystów ludowych zasłużonych dla kultury polskiej. Jedna z nagród trafiła do wybitnego skrzypka Jana Kmity z Przystałowic Małych w gminie Rusinów.

Jan Kmita urodził się w 1936 roku w Przystałowicach Małych i jest jednym z ostatnich przedstawicieli generacji muzykantów urodzonych przed II wojną światową.

Grał już jako dziecko

Muzyczny samouk, gry na skrzypcach uczył się podsłuchując melodii wykonywanych na wiejskich weselach i zabawach. W ten sposób poznał - nieistniejącą już - kapelę braci Gaców. W wieku 12 lat po raz pierwszy wystąpił jako skrzypek weselny i grał na weselu.
Artysta występował z wieloma okolicznymi słynnymi harmonistami, między innymi z Józefem i Florianem Porczkami z Nieznamierowic, Mieczysławem Gwiazdą z Ligęzowa, Walentym Kędzierskim ze Rdzuchowa, Tadeuszem Lipcem z Wygnanowa. Od wielu lat grywa również z zespołem śpiewaczym „Gołcunecki” z pobliskiej wsi Gałki Rusinowskie.

Zebrał wiele nagród

Skrzypek jest kilkukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz wielu regionalnych i ogólnopolskich imprez folklorystycznych. W 2015 roku wraz z kapelą został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. W swoim repertuarze posiada wiele charakterystycznych dla regionu melodii mazurkowych, zwanych oberkami „ciągłymi”.

Unikatowy styl gry Jana Kmity od lat przyciąga wielu młodych ludzi zainteresowanych tradycjami polskiej wsi, którzy próbują zgłębić tajniki warsztatu mistrza. Gości ich w swoim domu w Przystałowicach oraz przekazuje swoje umiejętności podczas warsztatów w różnych miastach Polski.

Wydany w 2017 roku album „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych” otrzymał III nagrodę w organizowanym przez RCKL i Polskie Radio konkursie „Fonogram Źródeł” 2017.

Audycji Radiowego Centrum Kultury Ludowej można słuchać w Programie 2 Polskiego Radia oraz w internecie na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Rolą powołanego w 1994 roku Centrum są działania na rzecz ochrony, promocji i dokumentacji kultury tradycyjnej oraz promowanie nowych zjawisk w kulturze. Centrum zajmuje się kulturą ludową w różnych formach.

Życzenia na Wielkanoc 2019. Wierszyki - śmieszne, krótkie, wielkanocne SMS

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie