Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzypek Mateusz Strzelecki z Radomia został stypendystą Fulbrighta

Barbara Koś
Gratulacje dla skrzypka!Z lewej Karolina Adamczyk,Mateusz Strzelecki,Radosław Witkowski, Urszula Malmon i Beata Drozdowska.
Gratulacje dla skrzypka!Z lewej Karolina Adamczyk,Mateusz Strzelecki,Radosław Witkowski, Urszula Malmon i Beata Drozdowska. Tadeusz Klocek
Skrzypek Mateusz Strzelecki jest pierwszym radomianinem, który uzyskał stypendium Fulbrighta. Jak do tego doszło? Stypendysta opowiadał o tym w poniedziałek w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56.

Program Fulbrighta to program międzynarodowej wymiany naukowej założony z inspiracji senatora USA Jamesa Williama Fulbrighta w 1946 roku.Ma dwa cele. Pierwszy: finansowanie wyjazdów naukowych studentów, badaczy i nauczycieli akademickich do USA i drugi - budowanie dialogu i pokojowych relacji między narodami. Do tej pory nikt z naszego miasta nie był uczestnikiem programu.Na ten sukces Mateusza złożyły się wspólnie: talent Mateusza, Łaźnia i American Corner.

Kim jest zdolny Mateusz?

- Postaram się teraz to wszystko usystematyzować - mówił w Łaźni Mateusz Strzelecki. Przyszły skrzypek ukończył radomski Zespół Szkół Muzycznych w 2008 roku. - W tym czasie chodziłem też na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury, w którym pracuje mój tata - opowiadał Mateusz. - Bardzo dużo mi to dało pod względem poszerzania zainteresowań muzycznych - dodaje.

Potem ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie kontynuując naukę na Universität der Künste w Berlinie. Uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach skrzypcowych w Polsce, Niemczech i Belgii. Teraz występuje jako solista, kameralista i członek orkiestr i jest nauczycielem radomskiej szkoły muzycznej. Zaraz po studiach nawiązał bliski kontakt z Łaźnią, w której zagrał kilka koncertów. Potem była ważna płyta.

Dedykacja dla Polski

Wydana w 2018 roku przez Łaźnię w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Płyta „Dedykacja” jest dedykacją dla wybitnych polskim twórców pierwszej połowy XX wieku, których życie zostało naznaczone piętnem wojny lub prześladowań. Są tam utwory Karola Rathausa, Aleksandra Tansmana, Władysława Szpilmana, Józefa Kofflera i Romana Padlewskiego.W nagraniu płyty uczestniczyli: Mateusz Strzelecki - skrzypce i Andrzej Ślązak - fortepian. Mateusz pomógł wybrać tych kompozytorów.

- Ich muzyka, stojąca na światowym poziomie, często była niszczona, zapomniana bądź po prostu ukrywana przed światem. Stąd tak ważne było, aby ujrzała światło dzienne - mówił Mateusz Strzelecki. Dlatego podjęte przez niego studia doktoranckie na Uniwersytecie Muzycznym w Łodzi poświęcone są właśnie kompozytorom emigracyjnym.

Wkroczył American Corner

American Corner w osobach Karoliny Adamczyk i Urszuli Malmon podpowiedział Mateuszowi, by starał się o stypendium Fulbrighta.

- To długi proces - przyznał Mateusz. - Potrzebny jest certyfikat języka angielskiego, opis projektu, który prowadzę - w moim przypadku to „Kompozytorzy emigracyjni”,podkreślenie wątków polsko- amerykańskich... Procedura trwała pół roku. W październiku dowiedziałem się, że moja aplikacja w Komisji Fulbrighta została przyjęta i otrzymałem nominację do stypendium. I klamka zapadła! 17 września mam się stawić w Queens College w Nowym Jorku. Będę kontynuował zbieranie materiałów do pracy doktorskiej. Wezmę też udział w konferencjach naukowych. Pierwsza już w dniach 3-5 stycznia 2020 roku. W nowojorskim uczelni będę przebywać 6 miesięcy z możliwością przedłużenia stypendium do dziewięciu miesięcy - wspominał. Podkreśla fakt, że właśnie Karol Rathaus od 1940 do 1954 pracował jako pedagog w Queens College w Nowym Jorku. Był też aktywnym członkiem amerykańskich organizacji muzycznych. - Na pewno zbiorę wiele ciekawych materiałów o tym kompozytorze - cieszy się stypendysta. Gratulacje przekazał Mateuszowi prezydent Radomia, Radosław Witkowski, zachęcając by i inni młodzi radomianie szli tropem Mateusza.

Przyjdźcie do nas!

- Zapraszamy wszystkich by poszli śladem Mateusza. Istnieje wiele możliwości uzyskania stypendiów z różnych dziedzin nauki w USA. Trzeba tylko dowiedzieć się o możliwościach aplikacji i aplikować! Taki wyjazd pozwoli na poznanie świata.- mówiła Karolina Adamczyk, szefowa radomskiego American Corner.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie