Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami zbrodni komunistycznych w Radomiu czyli promocja ciekawej książki

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
- Ta książka to świadectwo masowości zbrodni, systemowego wpisania terroru w proces utrwalania tak zwanej władzy ludowej w Polsce – mówił na spotkaniu w  Radomiu doktor Tomasz Łabuszewski.
- Ta książka to świadectwo masowości zbrodni, systemowego wpisania terroru w proces utrwalania tak zwanej władzy ludowej w Polsce – mówił na spotkaniu w Radomiu doktor Tomasz Łabuszewski. Piotr Kutkowski
212 obiektów będących miejscami komunistycznych represji, w tym kilka z regionu radomskiego zostało opisanych w wydanym przez Instytut Pamięci Narodowej albumie "Śladami zbrodni". Promocja tej książki z udziałem doktora Tomasza Łabuszewskiego odbyła się Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.
Uczestnicy spotkania, w tym Hanna Matuszyk mieli okazję obejrzeć album.
Uczestnicy spotkania, w tym Hanna Matuszyk mieli okazję obejrzeć album.

Uczestnicy spotkania, w tym Hanna Matuszyk mieli okazję obejrzeć album.

Album "Śladami zbrodni" stanowi pierwszą próbę skatalogowania miejsc zbrodni komunistycznych z lat 1944-1956. Obejmuje on fotografie współczesne i z lat wcześniejszych, dokumentację oraz relacje dotyczące powiatowych i wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa, siedzib Głównego Zarządu Informacji, więzień i obozów podległych Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, tajnych aresztów i placówek sowieckiego aparatu bezpieczeństwa - NKWD i Smiersza, a także tajnych miejsc pochówków. W sumie, w albumie zaprezentowanych zostało ponad 200 obiektów wybranych spośród ponad 500 skatalogowanych w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego Instytutu Pamięci Narodowej "Śladami zbrodni".

- To ponad 200 historii miejsc opowiedzianych przez pryzmat losów konkretnych ludzi - ofiar zbrodni funkcjonariuszy polskiej i sowieckiej "bezpieki". Zbrodni dokonywanych na terenie całej Polski - od Świnoujścia po Rzeszów, przez całą pierwszą komunistyczną dekadę. To świadectwo masowości zbrodni, systemowego wpisania terroru w proces utrwalania tak zwanej władzy ludowej w Polsce - mówił na spotkaniu w Radomiu doktor Tomasz Łabuszewski, który naukowo redagował album i dokonał wyboru prezentowanych obiektów.

RADOMSKIE ŚLADY

Autorami konkretnych opracowań byli pracownicy różnych oddziałów IPN, w Radomiu zajmował się tym Arkadiusz Kutkowski przygotowując informacje o Powiatowych Urzędach Bezpieczeństwa Publicznego w Radomiu, Grójcu i Kozienicach oraz o radomskim więzieniu.

- Bardzo często NKWD przejmowało budynki czy inne obiekty po Gestapo, a na miejsce NKWD wchodzili potem UB-owcy. W wielu przypadkach siedziby lokalizowano w kamienicach, z których wysiedlono mieszkańców - mówił Tomasz Łabuszewski .

DOŁY Z DRUTEM KOLCZASTYM

Autorom książki udało się dotrzeć do informacji o wielu obiektach, które do tej pory nie były znane, w tym o około 60 punktach filtracyjnych, które NKWD tworzyło blisko linii frontu.

- Wykopane w ziemi jamy szalowano deskami, wrzucano do nich zatrzymywanych ludzi a potem nakrywano drutem kolczastym. W takich strasznych warunkach ludzie ci spędzali nawet po wielu tygodni. Zachował się meldunek AK mówiący o tym, że zatrzymanych karmiono raz na dwa dni - mówił Tomasz Łabuszewski.

Jego zdaniem analiza zebranych materiałów wskazuje jednoznacznie, że komunistyczny aparat represji działał w całej Polsce według tych samych zasad i reguł, stosując wszędzie przemoc i zbrodnie. Potwierdzeniem tych słów były zaprezentowane wstrząsające zdjęcia oraz film.

- Ta książka jest apelem, aby rozglądać się dookoła, rozmawiać ze starszymi osobami, interesować się, czy takich miejsc nie ma więcej. Jesteśmy to winni ofiarom tych zbrodni - podkreślił Tomasz Łabuszewski.

Autorem opracowań dotyczących Radomia i regionu radomskiego jest Arkadiusz Kutkowski.
Autorem opracowań dotyczących Radomia i regionu radomskiego jest Arkadiusz Kutkowski.

Autorem opracowań dotyczących Radomia i regionu radomskiego jest Arkadiusz Kutkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie