Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki Mazowsza nagrodzone. Są wśród nich potrawy z regionu radomskiego

Patryk Samborski
Wśród zwycięzców w tegorocznym Laurze Marszałka znalazło się pięciu producentów z regionu radomskiego.
Wśród zwycięzców w tegorocznym Laurze Marszałka znalazło się pięciu producentów z regionu radomskiego. Samorząd Województwa Mazowieckiego
24 potrawy zostały nagrodzone Laurem Marszałka. Laureaci zostali wybrani w ośmiu kategoriach - m.in. za wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne i produkty mleczarskie. Wśród zwycięzców znalazło się pięciu producentów z regionu radomskiego. Uroczysta gala odbyła się w środę, 8 maja.

W konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni. – Smaczne, zdrowe produkty, często oparte na starych, rodzinnych recepturach, to wszystko można znaleźć wśród przysmaków nagradzanych Laurem Marszałka. Ten konkurs pokazuje, jak bogatą tradycję kulinarną ma Mazowsze – mówił Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane. W tegorocznej edycji zgłoszono 150 produktów, z których komisja konkursowa wybrała 24 najlepsze. - Co roku mazowieccy producenci zaskakują nie tylko wysoką jakością zgłaszanych produktów, ale także wytrwałością w poszukiwaniu tradycyjnych receptur. Sama nagroda to nie tylko wyróżnienie dla producenta, ale też gwarancja dla konsumenta, że nagrodzony produkt jest wysokiej jakości – podkreślił marszałek.

Z regionu radomskiego nagrodzonych zostało w tym roku pięciu producentów. W kategorii wyroby cukiernicze, Laurem Marszałka nagrodzona została firma P.P.H.U. Pod Różami Ryszard Różański z Jedlni Letnisko. - W produkcji naszych pączków nie są używane gotowe mieszanki, ale najwyższej jakości produkty. Dzięki temu słodkości wyróżniają się wyjątkowym smakiem i puszystym ciastem – mówi Natalia Różańska z P.P.H.U. Pod Różami.

W kategorii wyroby piekarnicze najlepszy okazał się Chleb żytni na trzonie z ziołami wyprodukowany w piekarni Wacyn.
- W tym roku wystartowaliśmy z pieczywem żytnim na zakwasie z dodatkami ziół i pieczonym bezpośrednio na trzonie pieca piekarskiego. Jest to produkt wyjątkowy, który bardzo jest trudno wypiec – mówi Ewa Brzezińska, właścicielka firmy. - Zasięgałam opinii starszych pań, które kiedyś na wsi wypiekały takie chleby. Pytałam, jak należy go wypiec żeby utrzymać wysokość, ponieważ chleb żytni słynie z tego, że się szybko robi się płaski.

W kategorii miody wyróżniony został z kolei Przemysław Górlicki z Pawłowa w powiecie szydłowieckim. Jego miód pozyskiwany jest na terenach oddalonych od zakładów przemysłowych, terenach o tradycyjnym charakterze rolniczym. Powstaje on z wielu, różnych roślin, zarówno uprawnych, jak i dziko rosnących.

Natomiast wśród przetworów owocowych nagrodzone zostały powidła wiśniowo-jabłkowe przetwórni Krokus z Pająkowa w powiecie zwoleńskim, których produkt jest połączeniem starych przepisów i stosowania tradycyjnych metod produkcji, bez dodatku cukru.

W tej samej kategorii wyróżnione zostały również ogórki kiszone przyrządzane z chrzanem, koprem i zestawem aromatycznych przypraw autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich „Jarzębinki” w Eugeniowie w powiecie zwoleńskim.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie