Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci w lasach w regionie radomskim. Ze śmieciarzami walczą leśnicy, samorządowcy i mieszkańcy

Izabela Gajewska-Kopczyńska
Izabela Gajewska-Kopczyńska
Nadleśnictwo Kozienice/Wojciech Kuchta
Nie ma tygodnia, żeby w lasach w regionie radomskim nie zostało znalezione dzikie wysypisko śmieci. Z problemem próbują walczyć leśnicy, ale także samorządowcy, czy - coraz częściej - zwyczajni mieszkańcy, którzy za pomocą mediów społecznościowych próbują szukać śmieciarzy i zmusić ich do posprzątania.

- Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się - podkreślają leśnicy.

Mieszkańcy zgłaszają

Także mieszkańcy, którzy spacerują w lasach, coraz częściej widzą problem zaśmiecania. Nie wahają się, by bliżej przyjrzeć się zawartości dzikich wysypisk, a jeśli znajdą tam na przykład dokumenty, mogące zidentyfikować sprawcę zaśmiecania, piszą w mediach społecznościowych apele z prośbą, by śmieci posprzątać. Jeśli „właściciel” śmieci zabiera je z lasu, nie ponosi konsekwencji. W innym wypadku zgłaszają sprawę na policję.

Ta interweniuje coraz częściej. Ostatnio policjanci z Komendy Powiatowej w Grójcu zlikwidowali dzikie wysypisko śmieci w gminie Pniewy. Informację o lokalizacji otrzymali dzięki współpracy z mieszkańcami. Dzięki wydobytym z odpadów dowodom zakupów dzielnicowy wytypował sprawców, a następnie doprowadził do ich ukarania i wyegzekwował uprzątnięcie wysypiska. W ostatnim czasie, jest to już drugie nielegalne wysypisko odpadów zlikwidowane dzięki ścisłej współpracy Urzędu Gminy Pniewy oraz grójeckiej komendy.

Leśnicy edukują urzędników

Nadleśnictwo Kozienice walczy z śmieciarzami w lasach we współpracy z lokalnym samorządem. W ubiegłym tygodniu w siedzibie Nadleśnictwa odbyło się spotkanie z udziałem lokalnych samorządów z Miasta i Gminy Pionki dotyczące problemu zaśmiecania lasu. W spotkaniu uczestniczyli Robert Kowalczyk, burmistrz Miasta Pionki, Grzegorz Abramowicz i Małgorzata Kasica z Urzędu Miasta Pionki, Tomasz Warelis z Komisariatu Policji w Pionkach, Dorota Sadurska, prezes ekoPionki oraz pracownicy Nadleśnictwa Kozienice: Tomasz Sot, Artur Mazur, Dariusz Kulhawiec, Piotr Zaczyński, Adam Sot, Leszek Gadecki, Sylwia Nowak i Lidia Zaczyńska.

Sprzątnęli 360 metrów sześciennych śmieci

Spotkanie było poświęcone problemowi zaśmiecania terenów leśnych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Miasta i Gminy Pionki oraz opracowaniu skutecznych działań mających na celu zapobieganie zaśmiecaniu i uporządkowanie przedmiotowych terenów.

Zgromadzenie otworzył i prowadził nadleśniczy Tomasz Sot. Przedstawiona została prezentacja zawierająca ogólne dane na temat gospodarki nadleśnictwa oraz szczegółowe informacje dotyczące kosztów uprzątania lasów, oraz zagadnienia związane z działaniami edukacyjno-informacyjnymi.

Nadleśnictwo Kozienice w 2019 roku zebrało aż 360 metrów sześciennych śmieci, koszty wyniosły 110 tysięcy złotych. W 2018 roku w całych Lasach Państwowych na sprzątanie śmieci leśnicy przeznaczyli aż 19 milionów złotych, śmieci te wypełniłyby prawie aż 1000 wagonów kolejowych.

Odbyła się dyskusja, w trakcie której uczestnicy przedstawili swoje działania i wnioski dotyczące problemu, w tym uwarunkowania w zakresie recyklingu (brak możliwości dostarczania odpadów zbieranych przez nadleśnictwo do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Pionkach). Zidentyfikowano najbardziej zaśmiecane tereny - przyległe do placu targowego w Pionkach, enklawy będące w posiadaniu starostwa przy ulicy Garszwo, teren rezerwatu Pionki. Szeroko omówiono zagadnienie konieczności kontynuacji i rozszerzenia działań profilaktycznych w zakresie zapobiegania zaśmiecania lasów, w tym działań edukacyjno-informacyjnych dotyczących edukacji dorosłych.

Powstał pomysł zorganizowania wiosną 2020 roku akcji pod roboczym tytułem #sprzątamyzBurmistrzem mającej na celu zaktywizowanie mieszkańców Pionek, w tym lokalnych stowarzyszeń, do czynnego udziału w porządkowaniu terenów leśnych.

Śmieci w lasach w regionie radomskim. Ze śmieciarzami walczą leśnicy, samorządowcy i mieszkańcy
Nadleśnictwo Kozienice/Wojciech Kuchta
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie