Sobótki w Czarnolesie.

  Sobótki w Czarnolesie. Sobota pełna wrażeń

  Piotr KUTKOWSKI kutkowski@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Obrzędy sobótkowe prezentował zespół "Sobótka”.

  Obrzędy sobótkowe prezentował zespół "Sobótka”. © Piotr Kutkowski

  Było puszczanie wianków do wody i obrzędy, częstowanie miodem, a także wręczanie nagród oraz występy różnych zespołów i grup artystycznych. Mowa o Czarnoleskich Spotkaniach Sobótkowych.
  Obrzędy sobótkowe prezentował zespół "Sobótka”.

  Obrzędy sobótkowe prezentował zespół "Sobótka”. © Piotr Kutkowski

  Przemarsz korowodu.

  Przemarsz korowodu.


  To była już XXIII edycja tej imprezy. Dopisali artyści, dopisali uczestnicy, dopisała pogoda, a jeśli nawet komuś było chłodno, to na pewno rozgrzał się w czasie imprezy. Tradycyjnie spotkania zostały zainaugurowane marszobiegiem z Policzny do Czarnolasu, który zgromadził kilkadziesiąt osób, w tym całe rodziny. Wśród nagrodzonych znalazła się najmłodsza uczestniczka - Paulina Wójtowicz.

  O godzinie 16 w amfiteatrze w parku muzealnym rozpoczęła się część artystyczna. W pięknej scenerii ogłoszone zostały wyniki XXXIII konkursu poetyckiego "O dzban czarnoleskiego miodu", w którym główną nagrodę przyznano Aleksandrowi Lewickiemu z Wilna.

  - Od XVI wieku nasza poezja przeszła ogromną ewolucję, Zwłaszcza językową. Ale to bardzo Kochanowskiego by ucieszyło. Musimy pamiętać, że w swoich czasach był on wielkim nowatorem i właśnie w języku wyrzeźbił nową ścieżkę dla poezji - podkreślali członkowie jury.
  Wręczone też zostały nagrody imienia Jana Kochanowskiego, a wśród wyróżnionych znalazła się Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Zwolenia, która święci sukcesy na różnych przeglądach i festiwalach.

  TAŃCZĄCY Z FLAGAMI

  Duże wrażenie zrobił na wszystkich występ Zespołu Tańca Dawnego Belriguardo z Lublina, którego członkowie zaprezentowali między innymi tańce, pieśni oraz bardzo widowiskowy pokaz żonglerki flagami.
  Później zgodnie z tradycją nad staw przeszedł korowód, by tam puszczać do wody wianki, a towarzyszyła temu "wystrzałowa" asysta Bractwa Kurkowego imienia świętego Sebastiana w Radomiu a także pokaz obrzędów przy ognisku w wykonaniu zespołu "Sobótka". Nie mogło także zabraknąć degustowania czarnoleskiego miodu, który serwowano na waflach.

  IMPREZA POD GWIAZDAMI

  Dalsza część imprezy odbywała się już na dużej scenie. Stanisław Pająk, wójt gminy Policzna witając w imieniu organizatorów wszystkich gości dziękował też za zaangażowanie i pomoc w rozwój gminy.
  Potem na scenie królowały już zespoły, w tym "Sobótka" i "Kazanowianki znad Iłżanki" z ludowym repertuarem oraz Teatr Muzyczny Nad Kamienną prezentujący tańce, przyśpiewki lwowskie, krakowskie i warszawskie.
  Rozbawianiem widzów świetnie zajmował się kabaret Masztalscy, po którym wystąpiły jeszcze grupa disco polo Skaner oraz zespół Cyganeria z koncertem muzyki romskiej"Jedno jest niebo nad nami". Imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

  Nie mogło także zabraknąć degustowania czarnoleskiego miodu, który serwowano na waflach.  Nie mogło także zabraknąć degustowania czarnoleskiego miodu, który serwowano na waflach.
  Pokaz żonglerki flagami był bardzo widowiskowy.

  Pokaz żonglerki flagami był bardzo widowiskowy.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ