Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spada stopa bezrobocia w całym regionie radomskim. Wiosenne ożywienie na rynku pracy

jp
O ponad tysiąc osób spadła w marcu liczba bezrobotnych w regionie radomskim. Pomimo kłopotów firm budowlanych specjaliści od rynku pracy spodziewają się nadal systematycznych spadków liczby osób bez pracy.

Największy spadek dotyczył obszaru obsługiwanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu, czyli samego Radomia i powiatu radomskiego. Pomimo spadków liczby osób bez pracy po zimowym zastoju na rynku pracy bezrobocie nie wróciło jeszcze do poziomu notowanego we wrześniu i październiku ubiegłego roku, kiedy to na terenie byłego województwa radomskiego był najniższy od 25 lat.

Będzie jeszcze więcej pracy

- Tego mogliśmy się spodziewać. Na wiosnę ruszyły inwestycje, roboty drogowe i bezrobocie zaczęło spadać. Myślę, że ta tendencja utrzyma się, ale nie spodziewajmy się, że z miesiąca na miesiąc nastąpi jakiś wielki skok spadku liczby osób bez pracy - mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. W „pośredniakach” wciąż jest dużo ofert pracy i dotyczą one bardzo różnych zawodów i branż. Jednak wszyscy, którzy chcą skorzystać z tej drogi znalezienia zatrudnienia muszą wiedzieć, że do urzędów pracy trafiają zazwyczaj oferty dotyczące minimalnego wynagrodzenia, czyli 2250 złotych miesięcznie. Pracodawcy są skłonni do ewentualnych podwyżek dopiero wtedy, gdy świeżo zatrudniona osoba wykaże się wymaganymi kwalifikacjami, albo jest skłonna podnosić swoje umiejętności.

Kłopoty branży budowlanej

W ostatnim czasie dociera coraz więcej niepokojących wiadomości dotyczących kondycji finansowej firm z branży budowlanej. Niektóre z nich - jak największe przedsiębiorstwie w regionie radomska firma Rosa Bud znalazły się na krawędzi bankructwa. Powodem jest bardzo duży wzrost cen materiałów i usług budowlanych. Wiadomo, że w razie kłopotów giganta budowlanego problemy mają też mniejsze firmy z otoczenia takiej spółki - jej dostawcy i podwykonawcy realizowanych inwestycji. Okazuje się jednak, że ma to wszystko niewielki wpływ na rynek pracy.

- Fachowcy z branży budowlanej należą do najbardziej poszukiwanych na rynku. Nawet więc jeśli jakaś firma bankrutuje to pracownik szybko znajdzie następne zatrudnienie. Ci ludzie zazwyczaj już do nas nie trafiają - mówi Józef Bakuła. Do tej pory żadna z dużych firm budowlanych nie zgłosiła zamiaru przeprowadzenia redukcji zatrudnienia.

Pomoc rządowa

W tym roku wszystkie „pośredniaki” dostaną zdecydowanie mniej pieniędzy na tak zwane aktywne formy zwalczania bezrobocia i to zarówno z funduszy rządowych, Funduszu Pracy jak i źródeł europejskich. Chodzi o pieniądze, które przeznaczane są na dofinansowanie tworzenia mikroprzedsiębiorstw, dofinansowania tworzenia nowych miejsc pracy, staży, szkoleń, robót publicznych i robót interwencyjnych, szkoleń. Jednak bezrobocie jest na niskim poziomie, osób bez pracy będzie nadal ubywać, więc mniejsze fundusze kierowane są do stosunkowo mniejszej grupy odbiorców. W niektórych urzędach pracy nie ma już jednak pieniędzy na najpopularniejsze formy dofinansowania. Na przykład w Radomiu nie ma już w tym roku pieniędzy na dofinansowanie założenia małej firmy. Wszyscy chętni muszą uzbroić się w cierpliwość i liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku na początku przyszłego roku.

W 2019 roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu dostanie w sumie 28 milionów złotych, a były lata, w których do radomskiego „pośredniaka” trafiało ponad 70 milionów złotych. Na przełomie kwietnia i maja ruszy program z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego dla osób w wieku powyżej 30 roku życia i długotrwale bezrobotnych. Tegoroczną nowością jest fundusz na szkolenie osób już zatrudnionych. W tym przypadku jednak są liczne ograniczenia.

Przede wszystkim Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określa priorytety w wydawaniu pieniędzy. Nie wszystkie więc szkolenia można sfinansować z tego źródła. W tym przypadku pracodawcy określają potrzeby, ale urząd pracy może sfinansować jedynie te szkolenia, które określone są w priorytetach.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie