Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Radomiu obchodził jubileusz 25 - lecia

Barbara Koś
W czwartek w Resursie Obywatelskiej odbył się jubileusz 25 - lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego i Stowarzyszenia "Nadzieja" w Radomiu. - Nasze dzieci są takie jak inne. Dziękujemy wam, że już ćwierć wieku pomagacie naszym niewidomym i głuchoniemym dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną - mówiono podczas uroczystości.

Na uroczystość przybyło bardzo wiele osób. Byli przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, który jest organem prowadzącym placówkę z wicemarszałek, Elżbietą Lanc, prezydenci Radomia, delegacje z innych podobnych placówek, pedagodzy SOSW, mecenasi placówki a także rodzice, których dzieci przebywają w Ośrodku.

Goście przekazali życzenia dalszej pomyślnej pracy na ręce dyrekcji i kadry pedagogicznej. Były kwiaty, listy gratulacyjne od marszałka Adama Struzika i prezydenta Radosława Witkowskiego i specjalne statuetki dla kilkunastu najbardziej zasłużonych pracowników placówki.

Jej znaczenie podkreślili Agnieszka Żabińska, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym "Nadzieja" w Radomiu i Norbert Barszczewski, dyrektor Ośrodka.

Historię placówki przypomniała Honorata Szczepanik, matka niepełnosprawnego Konrada, który piętnaście lat uczył się w Ośrodku.

Inicjatorem powstania placówki było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym "Nadzieja" w Radomiu. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych, w którego składzie uwzględniono początkowo przedszkole, szkołę podstawową oraz internat, utworzono decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania z dnia 17 grudnia 1990 roku. Placówka mieściła się najpierw w małym, parterowym budynku uzyskanym nieodpłatnie przez „Nadzieję” od Garbarni Radomskich. Uroczyste otwarcie Ośrodka miało miejsce 11 lutego 1991 roku. Była to pierwsza w Polsce placówka zapewniająca opiekę i edukację dzieciom niewidomym z dodatkowymi niepełnosprawnościami. Posiadała wówczas 7 uczniów, 9 nauczycieli w szkole i 6 w internacie.

Wraz z napływem uczniów i rozwojem placówki, zmieniła się też jej nazwa na Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu. Od czasu powstania placówką kierowali dyrektorzy: Anna Szczepańska, Zbigniew Pałka i Norbert Barszczewski. - Za co im wszystkim bardzo dziękuję w imieniu rodziców – mówiła Honorata Szczepanik.

Pobyt dzieci w Ośrodku jest jednak tylko czasowy. Dlatego rodzice apelują, aby utworzyć drugą podobną placówkę dla osób powyżej 25 lat życia.

–Bo my odejdziemy, a kto pomoże i otoczy opieką nasze dorosłe już dzieci? - pytała Honorata Szczepanik.

Jak mówiła wicemarszałek Elżbieta Lanc, ten postulat nie jest już abstrakcyjny. – Mamy go na uwadze i taka inwestycja ma szanse powstania – podkreśliła Elżbieta Lanc.

Na zakończenie uroczystości zaprezentowały się zespoły artystyczne Ośrodka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie