Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Śpiulkolot" Młodzieżowym Słowem Roku 2021. Co oznacza? (WIDEO)

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Profesor Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Profesor Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Fot. Dawid Łukasik
Młodzieżowym Słowem Roku 2021 został „śpiulkolot". W głosowaniu wybrali je internauci. Na drugim miejscu znalazło się słowo „naura”, a na trzecim zwrot „twoja stara”. W jury plebiscytu od kilku lat zasiada Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

„Śpiulkolot” Młodzieżowym Słowem Roku 2021

O ostatecznych wynikach plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 zdecydowali w głosowaniu internauci. Jednak jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka) analizowało zgłoszone słowa i wyłoniło 20 najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe. W sumie internauci oddali na nie 68 030 głosów.
Jak informuje Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, która od kilku lat zasiada w składzie jury, na „śpiulkolot” oddano 9 656 głosów. Słowo to oznacza miejsce do spania, śpiulkać to „spać”.

- Z jednej strony odnosi się do potocznego słowa "śpiulkać", czyli spać, a z drugiej do mema, przedstawiającego urocze zwierzątka w wymyślnych, miękkich pojazdach. Z naszych danych wynika, że na to słowo głosowali przede wszystkim internauci w wieku powyżej 18 lat, czyli nieco starsza młodzież - wyjaśnia profesor Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która zasiada w jury plebiscytu.

Słowa „naura" i „twoja stara" w pierwszej trójce

Na drugie w kolejności słowo "naura", czyli skrót od na razie używane na pożegnanie zagłosowało 9 401 osób. Trzecie miejsce zajął zwrot „twoja stara", na który oddano 6 665 głosów. W skrócie zwrot ten można wytłumaczyć jako ironiczną odpowiedź na przykład na pytanie: „kto?”. - "Naura" to zabawne przekształcenie słowa "nara" znanego od dawna. Zwrot "twoja stara", również znany od lat, możemy teraz określić jako ciętą ripostę - wyjaśnia Anna Wileczek.

Jury za najciekawsze językowo słowo uznało „mrozi" (reakcja na coś żenującego, na przykład dowcip), a wyróżniło słowo „odciszyć” (włączyć mikrofon), które ma związek z nauką zdalną i włączaniem mikrofonu podczas zajęć.

- Tegoroczny plebiscyt pokazał, że młodzi użytkownicy polszczyzny wprowadzili do języka szereg nowych, ciekawych jednostek jak na przykład „śpiulkolot”, „zodiakara”, „koroniak”. Reaktywowali stare, nadając im drugie życie na przykład „git”, „twoja stara”, „klawo”. Natomiast istniejącym wyrazom przypisali nowe znaczenia na przykład słowu „mrozi”, które kiedyś mówiło o przerażeniu, a teraz jest reakcją na coś żenującego, czyjeś zachowanie, żart - mówi Anna Wileczek.

Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN, w tym roku partnerem inicjatywy jest Uniwersytet Warszawski.

Profesor Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach kieruje zespołem niedawno utworzonego Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zespół tworzący Obserwatorium zajmuje się badaniem języka i kultury młodzieżowej i założyło sobie by być jednostką opisującą zachowania młodzieży w sposób naukowy. - Skład zespołu wchodzą pedagogowie, socjologowie, kulturoznawcy, ja jestem językoznawcą no i nastolatkowie. Chcemy by te opisywane jednostki były przydatne dla wielu środowisk i pozwoliły zrozumieć świat młodych – mówi Anna Wileczek. Zachęca do odwiedzenia strony obserwatorium i zapoznanie się z dotychczasowymi wynikami jego pracy: TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Śpiulkolot" Młodzieżowym Słowem Roku 2021. Co oznacza? (WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie