Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczny komitet chce budować w Radomiu pomnik Józefa Piłsudskiego. Odsłonięcie w stulecie Bitwy Warszawskiej

ik
Członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego (od prawej) prezes Fundacji Dom Wschodni Piotr Sztuka, radomski przedsiębiorca i pasjonat historii Tomasz Staniszewski i Dariusz Sońta, Związek Piłsudczyków.
Członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego (od prawej) prezes Fundacji Dom Wschodni Piotr Sztuka, radomski przedsiębiorca i pasjonat historii Tomasz Staniszewski i Dariusz Sońta, Związek Piłsudczyków. Tadeusz Klocek
Popiersie Marszałka ma stanąć przed Miejską Biblioteką Publiczną przy ulicy Piłsudskiego w Radomiu. Społeczny komitet budowy pomnika ma już wstępne zgody konserwatora zabytków i władz miasta. Jest też gotowa sama rzeźba. Społecznicy odsłonięcie planują na sierpień 2020 roku, czyli stulecie Bitwy Warszawskiej.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego zawiązał się w maju tego roku przy Fundacji Dom Wschodni w Radomiu.

Pomnik i jedno zdjęcie

Jak tłumaczą jego członkowie marszałek Piłsudskie był pierwszą osobą, która otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Radomia. W Radomiu jest szkoła imienia Józefa Piłsudskiego i ulica, której jest patronem. Powinien być też pomnik. Stąd inicjatywa, w którą włączyli się też radomscy przedsiębiorcy.

- Pochodzę ze starej kamieniarskiej rodziny, ale zbieram też zdjęcia. Na jednym z nich zidentyfikowałem pradziadka podczas odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego przy linii kolejowej Radom - Warszawa w 1933 roku - mówi Tomasz Staniszewski, przedsiębiorca z Radomia. - Postanowiłem, że jeśli tylko w Radomiu będzie inicjatywa budowy pomnika marszałka to na pewno się do niej przyłączę.

CZYTAJ TAKŻE: 11 listopada w regionie radomskim. Miasta i gminy świętowały 100-lecie Niepodległej

Tomasz Staniszewski wziął na siebie znalezienie rzeźbiarza, który wykonał popiersie marszałka. Zajął się tym Józef Gurba spod Siedlec. Rzeźba jest wykonana w czarnym granicie szwedzkim. Ma około 90 centymetrów wysokości. - Musi stanąć na również granitowym postumencie, jego projekt musi wykonać architekt, tak żeby bryła pasowała do otoczenia i samego popiersie - dodaje
Tomasz Staniszewski.

Stanie przy ulicy... Piłsudskiego

Jest też już wstępna lokalizacja popiersia. Ma ono stanąć przy ogrodzeniu biblioteki przy ulicy Piłsudskiego, stojąc na wprost gmachu po lewej stronie bramy wjazdowej. Komitet chciałby, aby powstał niewielki placyk na, którym stanie postument, trzeba by więc w tym miejscu nieco zmienić przebieg muru. - Mamy już wstępne zgody i przychylność mazowieckiego konserwatora zabytków i władz miasta i dyrektor biblioteki Anny Skubisz - mówi Tomasz Staniszewski.

Formalności do załatwienia jest bardzo dużo. Biblioteka jest strefie ochrony konserwatorskiej, samo ogrodzenie, podobnie jak gmach i plac przed nim, jest w rejestrze zabytków. Wszelkie zmiany wymagają zgód i uzgodnień.

- Ogrodzenie ma być remontowane przez miasto. Jako komitet zapłacimy za pomnik i jego ustawienie - wyjaśnia Piotr Sztuka, prezes Fundacji Dom Wschodni. - Mam nadzieję, że zdążymy ze wszystkim na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie