Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu organizuje kwestę

Barbara Koś
Łukasz Wójcik
To będzie już 29. kwesta Społecznego Komitetu, który w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Rozmawiamy ze Sławomirem Adamcem, wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

- Kiedy i jak długa będzie trwała tegoroczna kwesta?

-Kwesta trwać będzie w sobotę, 31 października i w niedzielę, 1 listopada. Każdego dnia w godzinach 9 – 15. Zapraszamy wszystkich tych, którym nie jest obojętny los zabytkowych grobów.

-Jest ich coraz więcej, skoro w zeszłym roku zebrana kwota była znaczna.

-Tak, kwesta ubiegłoroczna przyniosła prawie 41 tysięcy złotych. Ale przypomnę, że najwyższa zbiórka, w listopadzie 2010 roku, dała niemal 50 tysięcy złotych. Niestety, sytuacja materialna radomian nie jest dobra, dlatego wdzięczni jesteśmy za każdy datek.

-Co udało się Komitetowi wykonać za te pieniądze?

-Myślę, że sporo. I cieszymy się, że stało się to w roku jubileuszu Społecznego Komitetu. Bo także dla uczczenia tego jubileuszu Komitet przeprowadził renowację grobu Marianny (Maryanny) Chludzińskiej - jest to już 17-ta renowacja Komitetu oraz konserwację nagrobka dzieci Wielichowskich. Postument zostanie ustawiony w alei głównej, po prawej stronie przed Aniołem Ciszy.

-Co to za groby?

-Grób Marianny (Maryanny) Chludzińskiej (1v. Chludzińska, 2v. Ciborowska, †19.05.1843) z domu Roguskiej to neoklasycystyczny postument z piaskowca, zwieńczony urną nakrytą welonem. Na jednej z płyt widnieje mocno zniszczona, a zarazem piękna inskrypcja: „Oto wzór zacnych Kobiet najgodniejsza Matka / Któż stratą cnót przykładu do łez się nie wzruszy / Światła ze swych poświęceń dla ludzkości rzadka / Wyryła co sercu znanych część Anielskiej duszy / Cieniu spojrzyj na grób ten okryty żałobą / I pociesz swych przyjaciół co szczere łzy leią / Pociesz syna tą błogą jedyną nadzieją / ZE CJĘ wkrótce zobaczy i połączy z TOBĄ”. Na ścianach bocznych postumentu umieszczono płaskorzeźby : z lewej – laska Eskulapa, z prawej – dwie skrzyżowane płonące pochodnie, odwrócone głowniami ku dołowi i przewiązane szarfą. W grobie pochowany jest również Franciszek Ksawery Chludziński, syn Marianny, oficer wojska polskiego i sędzia Trybunału w Radomiu.Nagrobek był mocno odchylony od pionu, z dużymi ubytkami kamienia i spoiw oraz mocno pokryty mchem, niszczącym strukturę delikatnego piaskowca. Teraz jego forma została przywrócona.Nagrobek dzieci Wielichowskich należy do najstarszych nagrobków dziecięcych typu rzeźba na cokole. Kompozycja nagrobka składa się z umieszczonej na wysokim rzeźby małego, klęczącego na poduszce, rozmodlonego dziecka. Na ścianach postumentu wyryto inskrypcje, które stanowią przykład epigraficznego pisma z lat 60. XIX wieku.

- Czy Komitetowi wystarczyło funduszy na obie renowacje?

- Nie, jeszcze trochę brakuje. Mamy nadzieję, że dzięki hojności osób odwiedzających radomska nekropolię przy ulicy Limanowskiego w dniach listopadowych świąt, uda nam się zebrać brakujące pieniądze, na pokrycie kosztów tegorocznych prac oraz zaplanować renowacje w 2016 roku, po konsultacjach z zarządcą cmentarza czyli parafią św. Wacława.

-Które groby udało się odnowić w ciągu 20 lat pracy Komitetu?

- Grób rodziny Herdinów, Dzikowskich,Twardzickich, Kociubskich, Stefci Lewandowskiej,Stasia i Luci Kędzierskich,Marianny Pentz, pomniki Franciszki Ogińskiej, Ignacego Karpińskiego, Ludwika Przybyłki, Franciszka Truszkowskiego, rodziny Wysockich i Nowickich, rodziny Mierzyńskich oraz Kobierskich i Piotra Błachowicza. To wszystko stało się tylko dzięki naszym ofiarodawcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie