Spór o Fundusz Inwestycji Lokalnych w regionie radomskim. Starosta Waldemar Trelka krytykuje marszałka Adama Struzika

Janusz Petz
Janusz Petz
14,5 miliona złotych wynosi dotacja rządowego funduszu na budowę szpitala w Pionkach.
14,5 miliona złotych wynosi dotacja rządowego funduszu na budowę szpitala w Pionkach. Starostwo Powiatowe w Radomiu
Lista projektów, które dostaną dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wciąż budzą emocje polityków i samorządowców. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że przy podziale pieniędzy nie kierowano się kluczem partyjnym, opozycja pokazuje, że dotacje trafią głównie do gmin i powiatów, gdzie włodarze są przychylni obecnej ekipie rządowej.

Władze Mazowsza, gdzie rządzi Platforma Obywatelska wraz z Polskich Stronnictwem Ludowym, zwracają uwagę, że już po raz drugi projekty samorządu Województwa Mazowieckiego, czyli budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, ośrodka radioterapii w Płocku i modernizacji szpitala w Rudce nie otrzymały wsparcia z funduszu, gdy tymczasem fundusz miał być przeznaczony przede wszystkim na przeciwdziałanie i walkę z covid - 19. Na pomoc rządu nie mogą też liczyć projekty złożone przez największe mazowieckie miasta - Warszawę, Ostrołękę, Radom, Płock, Siedlce czy Ciechanów. - To skandal i polityczna zemsta na mieszkańcach naszego regionu - komentują podział pieniędzy władze województwa.

Skate parki i wieże ciśnień zamiast służby zdrowia?

Mazowsze złożyło projekty do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych już po raz drugi. Łączna wartość projektów to 230 milionów złotych.

- To wyjątkowo krzywdząca dla mieszkańców i pacjentów decyzja strony rządowej. W czasie trzeciej fali pandemii tak ważne projekty zdrowotne zostały po raz kolejny całkowicie zignorowane. Zero złotych na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Radomiu, zero złotych na radioterapię w Płocku i zero złotych na szpital w Rudce. Jak widać, zdaniem strony rządowej te projekty nie zasługują na wsparcie - skomentował decyzję rządu marszałek województwa Adam Struzik.

Jak wyliczono w ramach trzeciego naboru, na 16 regionów wsparcie otrzymało 12 województw, a samorządy województw, w których rządzi PiS dostały 71,3 milionów złotych, a pozostałe zaledwie 11,2 milionów złotych. Władze Mazowsza zwracają uwagę, że oficjalnie celem rządowego wsparcia miała być walka z pandemią, wśród dofinansowanych projektów znalazły się między innymi budowa targowisk, skateparków, placów zabaw, scen letnich, rewitalizacje wież ciśnień, rynków i placów miejskich, kościołów wraz z budową kostki brukowej, rozwój terenów zieleni miejskiej, utworzenie stref naturalnego relaksu i aromaterapii czy uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej.

Riposta starosty

Z argumentami marszałka Adama Struzika nie zgadza się Waldemar Trelka, starosta radomski. Przypomina on: - Do Radomia, którego włodarze bynajmniej nie sympatyzują z Prawem i Sprawiedliwością, skierowano rządową pomoc w wysokości 52 milionów złotych, a do Powiatu Radomskiego, którym zarządzają samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości - w sumie 42,5 miliona złotych, mimo wniosków składanych na znacznie większe kwoty”. Zdaniem starosty to dowód na apolityczność naboru. Starosta zarzuca marszałkowi, że ten użala się nad brakiem pieniędzy rządowych na Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu na radomskim Józefowie, podczas gdy bez zbędnej dyskusji władze województwa przeznaczyły 637 milionów złotych na remonty szpitali bródnowskiego w Warszawie oraz szpitala w Międzylesiu.

Trelka przypomina też na swoim oficjalnym profilu na Facebooku: - Fakty są takie, że Powiat Radomski otrzymał z budżetu województwa mazowieckiego między innymi: 0 złotych w ramach Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Wsparcie, decyzją mazowieckiej koalicji PSL - PO, otrzymały w marcu 2021 roku wszystkie samorządy w regionie radomskim oprócz tych, gdzie rządzą przedstawiciele PiS - co jest najlepszym przykładem prowadzonej od lat mazowieckiej polityki „zrównoważonego”, a raczej niezrównoważonego rozwoju, 0 złotych w takich programach, jak Mazowiecki Instrument Wspierania Infrastruktury Sportowej - Mazowsze 2020, gdzie zaproponowano nam dość niekorzystne warunki finansowania inwestycji i klauzulę, że nie możemy pozyskać środków z innych źródeł, 0 złotych z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych 2020, gdzie niektóre samorządy otrzymują do 50 procent dofinansowania swoich inwestycji, a my propozycję kilkuprocentowego wsparcia, której nie sposób było przyjąć - pisze starosta.

Włodarz powiatu radomskiego dodaje:

- Nie ma naszej zgody na takie traktowanie mieszkańców Ziemi Radomskiej! Pokazuje to, że w takich naborach decydujące są inne czynniki niż merytoryka czy potrzeby danego samorządu.

Dysproporcje widoczne

Wracając do konkretnych kwot, to dane przedstawione przez starostę dane dotyczące gmin powiatu radomskiego pokazują już jednak dysproporcje. I tak gmina Gózd, w której w poprzednich wyborach był największy odsetek osób głosujących na Prawo i Sprawiedliwość otrzyma w Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 10 milionów 391 tysięcy złotych, podczas gdy gmina Wierzbica, gdzie wójtem jest samorządowiec Polskiego Stronnictwa Ludowego Zdzisław Dulias tylko pół miliona złotych. Na kolejnych miejscach listy najhojniej obdarowanych gmin po Goździe są gminy Wolanów, Zakrzew i Jedlińsk, gdzie również rządzą samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości. W powiecie radomskim, ale zarazem i całym naszym regionie, największą kwotę, bo 14,5 miliona złotych w ostatnim naborze przeznaczono na budowę szpitala w Pionkach. Głos rozsądku w dyskusji prezentuje portal „Wojewódzki Radom” przypominając, że we wszystkich dotychczasowych naborach, Radom otrzymał w sumie znacznie większą kwotę niż inne polskie miasta o porównywalnej wielkości.

Do powiatu radomskiego powędrowało łącznie około 23,9 miliona złotych. Jeśli chodzi o inne powiaty, największe wsparcie rządowe dostał białobrzeski - 6,5 miliona. Przysuski otrzymał 4,2 miliona, szydłowiecki 4 miliony, grójecki 3,8 miliona, lipski 3,3 miliona, zwoleński 2,6 miliona, kozienicki 2,5 miliona złotych.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
RADOM to PIS ✈✈✈

Jaki ,,marszałek,, TO struzik (książe mazowsza👑-wielki łeb🐴) z Płocka.Co doprowadził z PełOoo,mazowsze do nędzy.

Dodaj ogłoszenie