Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkali się w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów

/wit/
Nadkomisarz Monika Sokołowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu scharakteryzowała skalę przestępstw zaistniałych z udziałem seniorów.
Nadkomisarz Monika Sokołowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu scharakteryzowała skalę przestępstw zaistniałych z udziałem seniorów. komenda policji w Lipsku
Ogień, czad, kradzieże i znieczulica osób mieszkających w pobliżu. To największe zagrożenia dla seniorów. W piątek w Lipsku zorganizowano kampanię Bezpieczny Senior. Inicjatorami spotkania byli: komendant miejscowej policji, a także starosta lipski i burmistrza miasta i gminy Lipsko.

Konferencja została zorganizowana w urzędzie miasta i gminy w Lipsku. Uczestniczyli w niej przedstawiciele powiatu, gminy, komendy policji, straży, a także szpitala, sanepidu oraz okolicznych gmin. Nie zabrakło sołtysów okolicznych miejscowości, przedstawicieli stowarzyszeń emerytów i kombatantów.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał młodszy inspektor Jarosław Binięda, zastępca komendanta lipskiej policji.

- Sama policja nie jest w stanie dotrzeć do każdej starszej osoby, aby jej pomóc. W działaniach potrzebna jest współpraca instytucji, organizacji i pojedynczych osób - powiedział zastępca komendanta.

Komendant zaznaczył, że lipska policja także na szczeblu gminnym będzie starać się skutecznie zapobiegać wszelkim zagrożeniom na jakie narażeni są seniorzy.

- Bardzo ważną rolę odgrywają w tych działaniach sołtysi, to oni wiedzą która z osób starszych mieszka samotnie z jakim zmaga się problemami - powiedział komendant.

Jerzy Pasek, burmistrz miasta i gminy Lipsko nawiązał do kulis organizacji piątkowego spotkania.

- Przedstawiona na konferencji wiedza przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i spadku niepokojących zdarzeń na terenie gminy i powiatu lipskiego - powiedział burmistrz.

Kolejnym punktem konferencji były wystąpienia nadkomisarz Moniki Sokołowskiej i podinspektora Jacka Hebdy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Scharakteryzowana została skala przestępstw zaistniałych z udziałem seniorów.

-Chodzi o zmniejszenie liczby przestępstw popełnianych na osobach starszych, o ochronę ich praw konsumenckich, a także promowanie zdrowego stylu życia - zaznaczyła nadkomisarz Sokołowska.

Kapitan Paweł Niewczas z lipskiej straży poruszył kwestie pożaru, i czadu, na które narażeni są głównie samotnie mieszkający seniorzy.

Policjanci przygotowali dla uczestników konferencji spoty o charakterze prewencyjnym. Przedstawiały zdarzenia związane z działaniem sprawców oszustw i wyłudzeń metodą “na wnuczka".

Kolejne wystąpienie dotyczyło zachowań prozdrowotnym wśród osób starszych, a wygłosiła je Jolanta Rękas-Szylar, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lipsku. Poruszone zostały między innymi kwestie szczepień, profilaktyki zatruć pokarmowych.

Dorota Mąkosa-Onuoha, dyrektor Delegatury Radomskiej Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przypomniała, ze seniorzy, to szczególna grupa, która narażona jest na agresywne działania sprzedawców. Są nękani telefonicznie, a także w domach przez akwizytorów. Wykorzystując ich niewiedzę, bezradność, a także ufność namawia się ich do zawierania wszelakich umów.

Na zakończenie rozmawiano o przemocy w rodzinie i skutecznych sposobach walki z agresją wobec osób starszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie