Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkało ich duże wyróżnienie. Jadą do Warszawy na obchody Święta Niepodległości

Ewelina WITKOWSKA
Tylko w tym roku członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych z Iłży wzięli udział w ponad stu bitwach. Od lewej: Łukasz Majchrzyk, Michał Polakowski i Tomasz Skiba.
Tylko w tym roku członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych z Iłży wzięli udział w ponad stu bitwach. Od lewej: Łukasz Majchrzyk, Michał Polakowski i Tomasz Skiba. Ł. Wójcik
Ich pasją jest historia, dlatego postanowili założyć grupę rekonstrukcji historycznych. Występowali już niemal w całym kraju. Teraz iłżecka grupa rekonstrukcyjna "Strzelców Kresowych" weźmie udział w obchodach Święta Niepodległości w Warszawie.

Grupa istnieje od 2005 roku. W ciągu zaledwie kilku lat działalności zdążyli już wystąpić niemal w całej Polsce. Był już Kraków, Kielce, Lublin czy Łomża. Od początku roku wzięli już udział w około 30 imprezach historycznych.

ZIARNKO DO ZIARNKA

Obecnie w grupie jest 30 osób, ale początki nie były łatwe.
Zaczęło się od trzech osób. Tomasza Skiby, Tomasza Pietrzykowskiego i nieżyjącego już Krzysztofa Polita.
- Na początku wszyscy patrzyli się na nas jak na przybyszów z innego świata - opowiada Tomasz Skiba. - Jednak po pierwszych naszych pokazach inaczej zaczęli nas postrzegać i w końcu grupa powoli rozrosła się do 30 osób.

Najwięcej jest młodych iłżaków, ale powoli wciągnęli oni również swoich ojców. Najmłodszy strzelec kresowy, Karol Heda ma 13 lat, najstarszy Władysław Gliński 57.
- Łączymy10-lecia - śmieje się prezes stowarzyszenia. - W efekcie całe rodziny biorą udział w inscenizacjach.

Do grupy należą też 4 dziewczyny: Magdalena Orawiec, Monika Sławińska, Aleksandra Maczel i Ewelina Rola.
- Spisują się wyśmienicie - dodaje prezes.

MUNDURY I WYSTĘPY

Przed każdym wydarzeniem członkowie stowarzyszenia ćwiczą na boisku Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży.
- Nie możemy w sali gimnastycznej, bo mamy podkute buty, które zniszczyłyby podłogę - tłumaczą strzelcy. - A ćwiczyć trzeba.

Każdy z nich musi mieć mundur i ekwipunek zgodny z zasadami od bielizny aż po same buty. Mundury dostają z Urzędu Miejskiego w Iłży, ale skompletowanie reszty należy już indywidualnie do nich.
Grupa skupia się na bitwach z 1920 i 1939 roku.

- W tych latach strzelcy mieli te same mundury, różniły się tylko dodatkami - tłumaczy prezes.
Chłopcy i dziewczęta od początku istnienie wzięli już udział w ponad stu bitwach. W tym roku uczestniczyli między innymi w VI Małopolskim Pikniku Lotniczym w Krakowie, w kieleckiej odprawie Westerplatte czy w pikniku historycznym "Bitwa pod Iłżą".

Wystąpili również w filmie dokumentalnym TVP Lublin opowiadającym historię jednego z legendarnych dowódców Batalionów Chłopskich oraz w teledysku szwedzkiej grupy Sabaton.

WIELKIE WYRÓŻNIENIE

Ich ciężka praca i zaangażowanie zostały w końcu wyróżnione. Zostali zaproszeni na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie. Święto obchodzone jest od wielu lat, jednak dopiero od trzech lat z udziałem grup rekonstrukcyjnych.
- Weźmiemy udział w defiladzie w mundurach z 1920 roku - tłumaczy Tomasz Skiba. - Jest to wielkie wyróżnienie dla każdej Grupy Rekonstrukcyjnej, ponieważ udział w tego typu imprezach biorą najlepsi z najlepszych.
Oprócz Strzelców Kresowych w obchodach będzie uczestniczyło około 10 grup historycznych.
- Serdecznie zapraszamy do oglądania nas 11 listopada - zapraszają iłżanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie