Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie poświęcone pamięci Jacka Jerza, radomskiej ofiary stanu wojennego, odbyło się w radomskiej bibliotece

pat
Starosta Waldemar Trelka podkreślał, że to między innymi dzięki walce Jacka Jerza o demokratyczną Polskę, możemy dzisiaj żyć w wolnym państwie.
Starosta Waldemar Trelka podkreślał, że to między innymi dzięki walce Jacka Jerza o demokratyczną Polskę, możemy dzisiaj żyć w wolnym państwie. Echo Dnia
W czwartek w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Piłsudskiego w Radomiu odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Jacka Jerza, radomskiej ofiary stanu wojennego. Wydarzenie odbyło się w 37. rocznicę jego śmierci.

Organizatorem wydarzenia był Waldemar Trelka, starosta radomski. Patronat nad wydarzeniem objął z kolei Andrzej Kosztowniak, poseł na Sejm RP i były prezydent Radomia. Spotkanie miało na celu przybliżenie sylwetki i jednocześnie upamiętnienie radomskiego bohatera z czasów stanu wojennego.

- Współczesny świat stawia przed nami wielkie wyzwania. To my teraz piszemy historię, w której chciałbym, abyśmy czuli dumę z naszego kraju, ponieważ jak mówił świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński, warto być Polakiem. Nie dla sentymentu, mody lub czegoś innego. Warto nim być, aby stanowić o sobie i wiedzieć, jakie ma się korzenie. Tylko z takim fundamentem możemy pójść do przodu - mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

Słuchali młodzi i starzy

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Sala wypełniła się niemal po brzegi, a wśród zebranych można było zobaczyć osoby w różnym wieku - od młodzieży szkolnej, aż po osoby, które osobiście znały Jacka Jerza.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego występu artystycznego. "Balladę o Janku Wiśniewskim" zaśpiewały uczennice z Zespołu Wokalnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Pionkach, która wprowadziła wszystkich obecnych w atmosferę późnego PRL-u.

Starosta o bohaterstwie Jacka Jerza

Po zakończeniu części artystycznej, z krótkim przemówieniem wystąpił Waldemar Trelka. Włodarz powiatu podkreślał, że to właśnie między innymi dzięki bohaterskiej postawie Jacka Jerza możemy dziś żyć w wolnej Polsce.

- To osoba niezwykle zasłużona dla Radomia. To ktoś, kto miał swój ważny czas dla rozwoju walki z komuną również w powiecie radomskim. Wiele osób obecnych na tej sali mogłoby powiedzieć bardzo wiele na jego temat. Był to niezwykły bohater, który oddał życie za wolną Polskę. Za to, abyśmy mogli o nim rozmawiać bez żadnych obaw, ale przede wszystkim za to, abyśmy mogli wyciągnąć wnioski z historii stanu wojennego i PRL-u - mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

Podczas spotkania przemawiały również osoby, które znały osobiście Jacka Jerza. Znalazł się wśród nich między innymi Andrzej Sobieraj, pierwszy przewodniczący radomskiej "Solidarności".

Działacz i wiceprzewodniczący radomskiej "Solidarności"

Jacek Jerz był radomskim działaczem opozycyjnym, a także jednym z założycieli i pierwszym wiceprzewodniczącym radomskich struktur "Solidarności". Był też twórcą i przywódcą radomskiej Konfederacji Polski Niepodległej oraz członkiem jej władz krajowych oraz założycielem i członkiem władz Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Był inicjatorem najważniejszych działań opozycyjnych i niepodległościowych na Ziemi Radomskiej.

Represjonowany i internowany

Za swoją działalność patriotyczną, Jacek Jerz był prześladowany przez władze komunistyczne. Już w listopadzie 1980 został wytypowany do aresztowania przez Służbę Bezpieczeństwa, a także rozpracowywany przez kontrwywiad Niemieckiej Republiki Demokratycznej znane inaczej jako Stasi.

Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego został aresztowany jako pierwszy w Radomiu, a następnie dotkliwie pobity. Był jednym z najdłużej internowanych w kraju – ponad 12 miesięcy w sześciu miejscach odosobnienia Zmarł 31 stycznia 1983 roku w niejasnych okolicznościach. Został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Se7en w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie