Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie przed piłkarskim sezonem

/pok/
Wojewoda Jacek Kozłowski zapowiedział kontrole obiektów sportowych
Wojewoda Jacek Kozłowski zapowiedział kontrole obiektów sportowych policja
- Zamykanie obiektów sportowych dla publiczności to ostateczność, ale aby takich sytuacji unikać, niezbędne jest podejmowanie wspólnych działań przez kluby, administrację rządową i służby mundurowe - mówił Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki podczas spotka z policjantami, strażakami i przedstawicielami klubów. Zapowiedział też konkretne działania.

Na terenie mazowieckiego garnizonu policji są 2 obiekty piłkarskie, na których obowiązkowe jest utrwalanie przebiegu imprezy za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk - to stadiony Radomiaka Radom i Wisły Płock.

- Wszędzie tam, gdzie naruszany będzie porządek będę zwracał się do policji o rozszerzenie wpisu. Dlatego apeluję, by dążyli państwo do wyposażania swoich stadionów w takie systemy. W przyszłości może to być koniecznym warunkiem do organizowania meczów z udziałem publiczności - mówił podczas narady do przedstawicieli klubów Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Według niego zgodnie z projektem nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych kluby zostaną zobowiązane do elektronicznego systemu identyfikacji swoich kibiców. System będzie służył do sprzedaży biletów, kontroli przebywania w miejscu i czasie trwania meczu oraz kontroli dostępu do określonych miejsc na trybunach. Przepisy będą obowiązywały kluby Ekstraklasy - 30 dni od wejścia w życie przepisów, I ligi - od 2013 roku oraz pozostałe kluby - od 2014 roku.

- Od 6 sierpnia będą przeprowadzane kontrole przestrzegania warunków technicznych urządzeń zainstalowanych na obiektach sportowych - zapowiedział Jacek Kozłowski
Jak twierdzi Rafał Batkowski, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu wciąż mało wykorzystywanym przez kluby instrumentem służącym wyeliminowaniu chuligaństwa są zakazy klubowe.

- Obecnie częstszym rozwiązaniem są zakazy wydawane przez sądy. Poza tym, kluby powinny wprowadzać do regulaminów obiektów zapisy uniemożliwiające wejście na stadion osobom, które już dopuszczały się zakłócania porządku - pokreślił komendant.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też, że kluby muszą wywiązywać się z wymogów licencyjnych dotyczących infrastruktury obiektu. Najważniejsze z nich to: zapewnienie oddzielnych wejść dla kibiców miejscowych i przyjezdnych, stosowanie konstrukcji uniemożliwiających odrywanie elementów, które mogłyby być wykorzystane jako niebezpieczne narzędzia, zapewnienie warunków do łatwej, szybkiej i bezpiecznej interwencji służb porządkowych i policji. Niezbędne są także szkolenia dla stadionowych spikerów, którzy powinni działać zgodnie z oczekiwaniami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo

- Dostosowanie stadionów do tych wymogów wiąże się z dużymi koszty, jednak w ostatecznie wprowadzenie takich zmian się opłaci, podniesie się poziom bezpieczeństwa, co przełoży się na wyższą frekwencję na meczach i większe wpływy finansowe dla klubów - powiedział Jacek Kozłowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie