Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie samorządów zawodów zaufania publicznego

Dominik MAJSTEREK [email protected]
Mieczysław Szatanek wręcza odznaczenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie profesorowi Henrykowi Skarżyńskiemu, dyrektorowi Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Mieczysław Szatanek wręcza odznaczenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie profesorowi Henrykowi Skarżyńskiemu, dyrektorowi Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Fot. Dominik Majsterek
Lekarze, psycholodzy, prawnicy, notariusze, pielęgniarki, kuratorzy sądowi i przedstawiciele innych zawodów spotkali się w środę na III Konferencji Mazowieckiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Głównym tematem dyskusji była odpowiedzialność zawodowa.

Konferencja została zorganizowana w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Jej inicjatorem była Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, której prezesem jest Mieczysław Szatanek z Radomia. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 17 zawodów zaufania publicznego. Konferencja ma służyć jako platforma wymiany doświadczeń.

O SAMORZĄDACH

Gościem specjalnym była Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Mówiła o roli, jaką powinny odgrywać samorządy zawodowe. Najważniejszym ich zadaniem ma być dbanie o odpowiedzialność zawodową.

Według niej, ważne jest także to, by samorządy wychodziły do społeczeństwa. Powinny informować o swoich inicjatywach, problemach i racjach. Ich zadaniem powinno być również włączanie się w tworzenie prawa dotyczącego sfer ich działania.

- Może powinniście państwo brać przykład z samorządów gminnych, które w wielu sprawach działają wspólnie i widać tego efekty - stwierdziła rzecznik.

NOWOMOWA

Mieczysław Szatanek zauważył, że wiele złego wobec zawodów zaufania publicznego robi administracja państwowa.

- Pacjent przestaje być pacjentem, a staje się świadczeniobiorcą, lekarz zaś staje się świadczeniodawcą. Ta nowomowa coraz bardziej nam doskwiera - powiedział Mieczysław Szatanek i dodał, że dziś lekarz w szpitalu musi zajmować się także sprawdzaniem, czy pacjent ma ubezpieczenie. - Jeśli okaże się, że nie ma, to lekarz musi potem pokryć koszty leczenia - dodał prezes Szatanek.

ODZNACZENIA

Ważnym elementem konferencji było wręczenie odznaczeń przyznanych przez Okręgową Radę Lekarską w Warszawie w uznaniu zasług i w ramach podziękowania za współpracę. Otrzymali je: Witold Cieśla, wicedyrektor do spraw lecznictwa Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, Ziemisław Gintowt, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, Alina Fornal, szefowa Izby Aptekarskiej w Warszawie, Michał Stępniewski, dziekan Okręgowej Rady Radców Prawnych w Warszawie, Piotr Rapiejko, prezes Wojskowej Izby Lekarskiej, Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich oraz Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Profesor Skarżyński przypomniał również historię powstania Instytutu, który został wybudowany dzięki wielu ludziom dobrej woli. Pomysł jego powołania narodził się w 1992 roku, a inwestycja została ukończona w 2003 roku.

Dziś Instytut stanowi jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków na świecie. Zajmuje się osobami borykającymi się z różnymi stopniami problemów ze słuchem. Jego pacjentami są zarówno dzieci, jak i dorośli. Co ważne, placówka ma swoją filię w Radomiu w postaci Przychodni Konsultacyjnej przy ulicy Bóźniczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie