Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa dla prawnika

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Pomagamy czytelnikom "Echa Dnia" odnaleźć się w gąszczu przepisów.
Dominik Kopeć, adwokat, który ostatniego dyżuru prawnika w redakcji „Echa Dnia” udzielał porad naszym czytelnikom
Dominik Kopeć, adwokat, który ostatniego dyżuru prawnika w redakcji „Echa Dnia” udzielał porad naszym czytelnikom

Dominik Kopeć, adwokat, który ostatniego dyżuru prawnika w redakcji "Echa Dnia" udzielał porad naszym czytelnikom

Jak ograniczyć władzę rodzicielską matce mojego dziecka? Dlaczego sąd mógł oddalić mój wniosek o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka w postępowaniu karnym?

To najciekawsze z pytań do prawnika z ostatniego dyżuru przy głośnym telefonie "Echa Dnia". Zawiłości przepisów prawa wyjaśniał naszym czytelnikom mecenas Dominik Kopeć.

* Jak mogę ograniczyć władzę rodzicielską matce mojego dziecka?

- Aby ograniczyć władzę rodzicielską należy złożyć do sądu opiekuńczego wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Powinien on zawierać szczegółowe uzasadnienie dotyczące stanu faktycznego i przyczyn sporządzenia takiego wniosku. Jeżeli dobro dziecka jest zagrożone lub władza rodzicielska jest nienależycie wykonywana sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenie.

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej należy wnieść do sądu rejonowego według miejsca zamieszkania dziecka, a w razie braku takiego miejsca według miejsca pobytu małoletniego. Wnioskodawcą może być każde z rodziców, a drugi rodzic jest wtedy uczestnikiem postępowania. Samo dziecko nie uczestniczy w postępowaniu.

Trzeba pamiętać, że wniosek taki należy opłacić, zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w wysokości 40 złotych. Do wniosku należy dołączyć jego odpis oraz odpis skrócony aktu małżeństwa rodziców i odpis skrócony aktu urodzenia dziecka.

* Z jakich przyczyn sąd mógł oddalić mój wniosek o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka w postępowaniu karnym?

Dokładnie przypadki, w których sąd oddala wniosek o przeprowadzenie dowodu, wskazuje artykuł 170 paragraf 1 kodeksu postępowania karnego. Są to sytuacje w których przeprowadzenie dowodu jest niedopuszczalne, okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia
sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy. Sąd może oddalić wniosek także gdy dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności, albo dowodu nie da się przeprowadzić. Również w sytuacji gdy wniosek dowodowy w sposób oczywisty zmierza do przedłużenia postępowania sąd może go oddalić.

Nie wymagają dowodu także fakty powszechnie znane. To samo dotyczy faktów znanych z urzędu.
Oddalenie wniosku dowodowego nie stoi na przeszkodzie późniejszemu dopuszczeniu dowodu, chociażby nie ujawniły się nowe okoliczności. To oznacza, że sąd po jakimś czasie może przeprowadzić dowód, który wcześniej oddalił. Niestety na postanowienie o oddalenie wniosku zażalenie nie przysługuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprawa dla prawnika - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie