Sprawdzamy kąpieliska w powiecie szydłowieckim

  Sprawdzamy kąpieliska w powiecie szydłowieckim

  Marcin GENCA, genca@echodnia.eu; współpraca Marta Skowrońska

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Plaża nad zalewem w Chlewiskach od wielu lat jest w rękach prywatnych, a właściciel dba o rozwój tego terenu.

  Plaża nad zalewem w Chlewiskach od wielu lat jest w rękach prywatnych, a właściciel dba o rozwój tego terenu. ©archiwum

  Sprawdzamy, jak wyglądają miejsca do kąpieli w powiecie szydłowieckim. Rozpoczynamy też głosowanie na najbardziej atrakcyjne z nich.
  Plaża nad zalewem w Chlewiskach od wielu lat jest w rękach prywatnych, a właściciel dba o rozwój tego terenu.

  Plaża nad zalewem w Chlewiskach od wielu lat jest w rękach prywatnych, a właściciel dba o rozwój tego terenu. ©archiwum

  Prywatna plaża z atrakcjami to o wiele lepsze rozwiązanie niż gminne miejsce do kąpieli - to pierwszy wniosek z porównania zalewów w powiecie. Samorządy są tak skrępowane przepisami, że tworzenie kąpielisk... po prostu im się nie opłaca.

  W naszym powiecie jest kilka sztucznych zbiorników wodnych, ale najbardziej popularne są trzy. Tylko w zalewie w Chlewiskach można kąpać się bezpiecznie. Na pozostałych, w Szydłowcu i Jastrzębiu, obowiązuje zakaz kąpieli.

  Które z nich jest najbardziej atrakcyjne? Zapraszamy do głosowania w sondzie internetowej, które potrwa do końca lipca. Wygranych zaprezentujemy na łamach "Echa Szydłowca".

  Zalew w Chlewiskach

  To bardzo popularne miejsce wypoczynku nie tylko dla mieszkańców naszego powiatu, o czym świadczą prawdziwe tłumy nad wodą w upalne dni. Prywatna plaża przy ośrodku wypoczynkowym Mexicana działa od 1 lipca do 31 sierpnia w godzinach 10 - 18. O bezpieczeństwo wypoczywających dbają tam ratownicy. Dla dzieci dostępne są zjeżdżalnie, plac zabaw, gry zręcznościowe oraz wydzielone miejsce do kąpieli.

  Są też boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną. Działa wypożyczalnia rowerów wodnych oraz punkty gastronomiczne, są też domki campingowe. Wstęp jest wprawdzie płatny (2 złote za osobę, 5 zł za samochód), ale cennik nie obowiązuje w chłodniejsze dni. Właściciele obiektu zapewniają, że woda w zalewie jest badana i dopuszczana do kąpieli przez Sanepid.

  Zalew w Szydłowcu

  W tym roku nie ma szans na miejsce do kąpieli nad zalewem w Szydłowcu, ani nawet budkę z hot - dogami nad wodą. Nie ma bowiem chętnych na kupno tego terenu, a to obecnie jedyna droga do zorganizowania tam kąpieliska. Już rok temu samorząd postanowił sprzedać działki, mając nadzieję, że nowy inwestor zmieni oblicze tego miejsca, tak jak się to stało w Chlewiskach.

  Przez ostatni rok nie zgłosił się żaden oferent, więc ten sezon jest stracony już na starcie. - Nie planowaliśmy uruchomienia kąpieliska, stąd nie wystąpiliśmy o badania wody, formalnie jest tam zakaz kąpieli. Jeśli ktoś zdecyduje się kąpać, to na własne ryzyko mówi Bolesław Boruszewski z Urzędu Miejskiego w Szydłowcu.

  Zalew w Jastrzębiu

  To kolejny przykład jakby z kultowych filmów Stanisława Barei: gruntownie odnowiony zalew jest bardzo atrakcyjny, tylko... nie wolno się w nim kąpać. Samorządowcy tłumaczą, że aby spełnić ostre kryteria dotyczące kąpielisk, trzeba zatrudnić ratowników, kupić sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne, a wszystko to za ponad 30 tysięcy złotych. Taniej jest więc postawić tablicę o zakazie kąpieli.

  Mimo tego nie brakuje plażowiczów, wypoczywających tam i kąpiących się w ciepłe dni. Są tam cztery punkty gastronomiczne, wypożyczalnia kajaków, plac zabaw, sporych rozmiarów plaża, dwa boiska do piłki plażowej, scena widowiskowa, molo widokowe i estradowe, cztery parkingi (jeden płatny) oraz toalety.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ