Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasistów już we wtorek. Wyniki, arkusze i rozwiązania na echodnia.eu

Antoni SOKOŁOWSKI [email protected]
ilustracja
ilustracja dziennikwschodni.pl
Prawie 8 tysięcy uczniów w regionie zmierzy się z tym testem

Każdy uczeń szóstej klasy, który chce znaleźć się w wymarzonej klasie dobrego gimnazjum, musi napisać sprawdzian jak najlepiej. Dla ambitnych uczniów ważna jest wysoka ocena, choć sprawdzian zdadzą wszyscy.

Na wtorkowym sprawdzianie można się spodziewać pytań z języka polskiego, matematyki, historii, przyrody. Czasu jest aż nadto, bo przeciętny uczeń powinien poradzić sobie z testem w ciągu jednej godziny zegarowej. Początek egzaminu o godzinie 9.

WAŻNE OCENY W RADOMIU

Uczeń nie może nie zdać, teoretycznie więc nie ma powodu do obaw. Jednak ci uczniowie, którzy chcą iść do gimnazjum poza swoim rejonem, powinni zadbać o jak najlepszy wynik.

Taka sytuacja jest w Radomiu, gdzie jest niepisany ranking lepszych i gorszych szkół. Niektórzy uczniowie, a właściwie ich rodzice, już upodobali sobie konkretne gimnazjum. Dobry wynik sprawdzianu, wsparty dodatkowo wysokimi ocenami na świadectwie, pomoże w dostaniu się do wymarzonej szkoły.

W większości gmin regionu ten problem nie istnieje. W gminach, a nawet większych miastach, jest zazwyczaj tylko jedno góra dwa gimnazja. Wszyscy uczniowie ze szkół podstawowych idą więc razem do jednej szkoły. W dodatku istnieją obwody, czyli teoretycznie każdy absolwent szkoły podstawowej ma zagwarantowane gimnazjum w obwodzie.

- Sprawdzian jest jednak ważny, bo wynik wskazuje, czego rodzice ucznia mogą się spodziewać po swoim dziecku, jeśli wyślą je do gimnazjum - mówią nauczyciele.

Dla samych szkół sprawdzian także jest niezwykle ważny, bo wyniki odwzorowują pracę szkoły i zaangażowanie nauczycieli.

PUNKTY ZA PYTANIA

W sprawdzianie jest do rozwiązania 20 pytań zamkniętych, ocenianych po jednym punkcie. Dochodzą też pytania otwarte, które w zależności od wagi odpowiedzi są odpowiednio punktowane. Maksymalnie za sprawdzian można zdobyć 40 punktów.

- W naszej szkole są trzy 6-te klasy. Dobrzy uczniowie nie powinni mieć problemu z rozwiązaniem testu - mówi Tadeusz Ozimek, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 13 imienia księcia Józefa Poniatowskiego w Radomiu.

Dyslektycy mają czas o 30 minut dłuższy, ale dzieci z innymi przypadłościami zdrowotnymi, tak jak wszyscy inni, muszą zmieścić się w 60 minutach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie