Srebrny medal Alicji Fiodorow w biegu na 100 metrów na igrzyskach paraolimpijskich w Rio!

Michał Nowak
Facebook Alicji Fiodorow
Alicja Fiodorow, zawodniczka Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start Radom, zdobyła srebrny medal w biegu na 100 metrów w grupie niepełnosprawności T47 na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

W rozegranym dzień wcześniej biegu eliminacyjnym sprinterka radomskiego klubu osiągnęła czas 12.43 czym poprawiła swój rekord życiowy oraz rekord Europy. Wynik ten dał jej pewny awans do finału, do którego zakwalifikowała się z trzecim rezultatem. W drugim biegu kwalifikacyjnym, lepsze czasy osiągnęły Amerykanka Deja Young (12.12) oraz Kubanka Yunidis Castillo (12.13).

Finał rozpoczął się tuż przed północą, w niedzielę, 11 września. W biegu, który decydował o medalach, sprinterka radomskiego klubu potwierdziła swoją bardzo wysoką formę. Choć na starcie Polka nieco została za rywalkami, to w dalszej fazie jednak znakomicie nadrobiła dystans i ostatecznie ukończyła bieg z wynikiem 12.46. Na najwyższym stopniu podium stanęła Deja Young (12.15). Podium uzupełniła Tereshina De Jesus Coreia Santos z Brazylii z czasem 12.84. Inna z głównych konkurentek Polki, Yunidis Castillo nie ukończyła tego dystansu z powodu kontuzji.

Fiodorow wystartuje jeszcze w Rio na 200 metrów. Biegi eliminacyjne na tym dystansie odbędą się w czwartek, 15 września, o godzinie 23.33 i 23.39. Finał zaplanowano na piątek, 16 września, na godzinę 16.27 czasu polskiego.

Tymczasem w niedzielę wystartował także inny zawodnik Startu Radom, niewidomy Aleksander Kossakowski, który wystąpił w biegu na 1500 metrów z przewodnikiem. Biegacz został jednak zdyskwalifikowany, bowiem jego przewodnik, Sylwester Lepiarz jako pierwszy przekroczył linię mety przed Kossakowskim, co jest niedozwolone.