Po raz pierwszy Karczewski został skierowany do szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą 19 marca 2020 roku. Była to decyzja Konstantego Radziwiłła, wojewody mazowieckiego. Senator z naszego regionu miał wesprzeć personel szpitala. Placówka borykała się z dużymi problemami, które dotyczyły zarażenia koronawirusem wśród pacjentów i pracowników.
Rezygnacja i powrót do zawodu
W środę, 13 maja Karczewski zwołał specjalną konferencję prasową, na której poinformował, że rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu oraz wraca do normalnej pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą. Swoją decyzję tłumaczył między innymi tym, że „nie chce wchodzić w konflikt z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim”.
- Wracam do zawodu, ale nie wycofuję się z polityki. Rezygnacja z funkcji wicemarszałka otwiera możliwość pracy w szpitalu i jednoczesne łączenie tego pięknego zawodu (lekarza - red.) może z również mniej pięknym, ale równie potrzebnym, czyli polityka. Na pewno będę bardziej ofensywnym politykiem, bo wiem, że tego potrzebuje Polska - tłumaczył.
Stanisław Karczewski był marszałkiem Senatu od listopada 2015 roku. Jednak podczas ostatnich wyborów przegrał z kandydatem Platformy Obywatelskiej Tomaszem Grodzkim, który ostatecznie zastąpił go na stanowisku marszałka. Karczewski został natomiast wówczas wicemarszałkiem izby wyższej parlamentu.
Ważne wsparcie szpitala
Jak poinformowała nas Barbara Gąsiorowska, dyrektor szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą, umowę z marszałkiem Karczewskim podpisano w środę, 13 maja. - To bez wątpienia duże wzmocnienie dla kadry naszego personelu. Cieszymy się, że doktor Karczewski pracuje w naszej placówce - dodała.
Radości z powrotu do zawodu nie ukrywa również sam Karczewski.
- Wróciłem do pracy z wielką radością i przyjemnością. Każdy dyżur, każdy kontakt z pacjentem i obecność w szpitalu jest dla mnie dużym przeżyciem - tłumaczy senator.
Zapewnia również, że nie ma problemów z łączeniem pracy lekarza oraz polityka. - Wynika to głównie z tego, że nie jestem już wicemarszałkiem, więc tych obowiązków w Senacie mam zdecydowanie mniej. W najbliższej przyszłości będę w ogóle zastanawiał się nad tym czy nie zrezygnować z bycia zawodowym senatorem - mówi były marszałek.
Stanisław Karczewski ma 65 lat. Przypomnijmy, że w 1981 roku, bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu lekarza medycyny, Karczewski rozpoczął pracę w Szpitalu Rejonowym w Nowym Mieście. Uzyskał I i II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. Był tam kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, starszym asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, zastępcą ordynatora, zastępcą dyrektora, dyrektorem i ordynatorem Oddziału Chirurgicznego.
Przewodniczył też Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność". Na przełomie XX i XXI wieku był też samorządowcem - radnym powiatu grójeckiego oraz samorządu województwa mazowieckiego. Senatorem został po raz pierwszy w 2005 roku, w latach 2007, 2011, 2015 i 2019 ponownie zdobywał mandaty do izby niższej parlamentu.

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?