Starosta chce odwołać dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Jest oświadczenie Józefa Bakuły. Co na to prezydent?

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
Waldemar Trelka, starosta radomski (z lewej) złożył wniosek o odwołanie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, Józefa Bakuły (z prawej).
Waldemar Trelka, starosta radomski (z lewej) złożył wniosek o odwołanie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, Józefa Bakuły (z prawej). Archiwum
We wtorek, 26 maja Powiatowa Rada Rynku Pracy pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie Józefa Bakuły, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Złożył go Waldemar Trelka, starosta radomski z uwagi na dalece niezadowalającą efektywność realizacji statutowych obowiązków jednostki, w tym aktywizację osób bezrobotnych oraz jednoznacznie negatywną ocenę realizacji wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej. Dyrektor w czwartek po południu wydał oświadczenie w tej sprawie.

Powiatowa Rada Rynku Pracy to organ opiniujący między innymi działalność urzędu pracy, a tworzą go przedstawiciele samorządów, w tym prezydenta Radomia oraz organizacji gospodarczych czy przedsiębiorcy. Podczas wtorkowego posiedzenia żaden członek nie zagłosował przeciwko wnioskowi starosty, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

- To nie są żadne rozgrywki personalne, czy polityczne, bo mnie taka polityka nie interesuje. Dla mnie najważniejsza jest efektywność wsparcia dla bezrobotnych oraz realna pomoc dla przedsiębiorców w utrzymaniu miejsc pracy naszej lokalnej gospodarki, zwłaszcza, gdy mamy na ten cel rekordowo duże pieniądze rządowe, bo ponad 40 milionów, a na mój wniosek urząd pracy wystąpił do ministerstwa o kolejne 30 milionów złotych – mówi starosta radomski.

Skandaliczne decyzje i zbyt małe wsparcie

Głównym powodem zamiaru odwołania szefa radomskiego pośredniaka jest jednoznacznie negatywna ocena dotychczasowej realizacji zapisów ustawy o Tarczy Antykryzysowej.

- Wyższy procent realizacji wniosków od przedsiębiorców osiągnięto dopiero w połowie maja, a stało się tak po licznych rozmowach oraz moich wielokrotnych interwencjach i pismach, skierowanych do pana dyrektora z prośbą o reorganizację pracy w celu maksymalnego przyspieszenia rozpatrywania wniosków i jak najszybsze wypłacanie pieniędzy mikroprzedsiębiorcom oraz pozostałym podmiotom gospodarczym. Dotychczasowa niska efektywność działań urzędu w tym zakresie rodzi obawy o dalsze procedowanie wydatkowania tak wysokich kwot – podkreśla Waldemar Trelka.

W ostatnich tygodniach do starosty radomskiego wpływały informacje od właścicieli firm, ale również oficjalne skargi, w których przedsiębiorcy bardzo źle oceniają działalność urzędu pracy w tym zakresie.

- Były sytuacje, gdy przedsiębiorca składał wniosek o wsparcie, a potem mijał miesiąc i nikt z urzędu pracy się z nim nie skontaktował, a w końcu okazywało się, że wniosek został odrzucony. W mojej ocenie skandaliczne jest zawieszanie naboru wniosków z Tarczy Antykryzysowej, co w skali całej Polski miało miejsce tylko w Radomiu i to w sytuacji, gdy ministerstwo w oficjalnym piśmie zapewnia PUP o niemal nieograniczonym finansowaniu i zaleca ciągłe prowadzenie naboru. Kolejnym skandalem jest zamieszczanie na stronie internetowej PUP informacji, którą można streścić do nakazu, żeby przedsiębiorcy nie pisali, nie dzwonili, nie pytali i nie przeszkadzali, bo urzędnicy nie mają dla nich czasu. Tymczasem każdy dzień zwłoki i opóźnienia w wypłacie różnych form wsparcia, to realna strata dla firm, które utrzymują lokalne miejsca pracy, a pośrednio również sam urząd. Ja takiego zarządzania po prostu nie mogę dalej tolerować - tłumaczy Trelka.

Zadecyduje prezydent Radomia

Kolejnym krokiem w procedurze odwołania dyrektora jest uzyskanie opinii drugiego samorządu, który współfinansuje Powiatowy Urząd Pracy, czyli Miasta Radomia.

- Jako starosta mam ustawowy obowiązek wypracowania porozumienia w tej kwestii z panem prezydentem, dlatego wystosuję do niego pismo wraz z odpowiednim uzasadnieniem. Jestem bardzo ciekaw opinii pana prezydenta, ponieważ uważam, że dalsze utrzymywanie tego stanu rzeczy działa tylko na niekorzyść tysięcy przedsiębiorców z Radomia oraz Powiatu Radomskiego. W tej sytuacji to przedsiębiorcy są najważniejsi, bo to oni oczekują realnego wsparcia ze strony podmiotu, realizującego rządową pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jest to o tyle istotne, że w ostatnich dniach, mimo stanowiska ministerstwa oraz mojego pisemnego polecenia utrzymania naborów, pan dyrektor ponownie wstrzymał przyjmowanie wniosków, dlatego trudno jest oszacować realne potrzeby przedsiębiorców w tym zakresie i prawdziwą skalę realizacji tego wsparcia przez PUP – dodaje starosta radomski.

O komentarz do całej sytuacji chcieliśmy poprosić Józefa Bakułę, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, ale nie udało nam się z nim skontaktować. Po południu wysłał on oświadczenie w sprawie. Pisze w nim: "Oświadczam, iż kategorycznie sprzeciwiam się rozpowszechnianym przez Pana Waldemara Trelkę – Starostę Radomskiego fałszywym informacjom dotyczącym funkcjonowania PUP w Radomiu, które godzą w dobre imię pracowników naszego urzędu i moje. Rzetelne i prawdziwe informacje z działalności urzędu przedstawiłem Panu Staroście w dniu 22.05.br. Dane, które Pan Starosta podał w mediach nie mają z prawdą nic wspólnego, zostały zmanipulowane. Zaprezentowane w mediach informacje przedstawiły nasz urząd w negatywnym świetle w sposób będący niezwykle krzywdzącym i niesprawiedliwym. Sprawa jest jednym z elementów trwającej od dłuższego czasu nagonki, która ma na celu zdyskredytowanie mojej osoby jako Dyrektora PUP w Radomiu. Jako haniebne oceniam wykorzystywanie dramatu ludzi w tym przedsiębiorców związanego z pandemią wirusa do przeprowadzenia czystek kadrowych. Dlatego podejmę wszelkie niezbędne kroki prawne celem wykazania nieprawdziwości twierdzeń Pana Starosty oraz obrony naruszonych dóbr osobistych a zwłaszcza dobrego imienia pracowników PUP i mojego. Będę domagał się sprostowania nierzetelnych informacji, przeprosin oraz stosownego zadośćuczynienia".

Czekamy również na stanowisko prezydenta Radomia.

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dyrektorze - miej honor i odejdź bo nie masz chyba pojęcia jak wygląda zarządzanie i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w obecnych czasach. Moja jedyna styczność z PUP to złożone 2 wnioski, od 20.04 brak odpowiedzi na portalu praca.gov!!!!, jedynie "prikaz" urzędnika aby przyjechać podpisać dokument ręcznie. To po .... podpisywałem wniosek elektronicznie.

R
RADOM to PIS.

wITKOWSKI.Gdybyś był facet,już dawno,podał byś się DO DYMISJI.DOŚĆ MARNOWANIA MIONÓW Radomia! P.S.REFERENDUM.

Dodaj ogłoszenie