Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto lat Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu. Przemarsz ulicami miasta, wielka gala, spotkanie i bal absolwentów - tak świętował "ekonomik"

Marcin Genca
Marcin Genca
Ponad 350 absolwentów i zaproszonych gości wzięło udział w uroczystościach jubileuszowych 100-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu. Nie brakowało wzruszeń i wspomnień. Dyrektorzy szkoły i wielu nauczycieli otrzymali medale, nagrody i dyplomy uznania

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w piątek, 5 października o godz. 8 przed budynkiem przy ulicy Traugutta 61, gdzie przed II wojną światową mieściła się siedziba pierwszej szkoły kupieckiej. Tam przedstawiciele Stowarzyszenia Kupców Polskich odsłonią tablicę pamiątkową.

Przemarsz przez miasto i pamiątkowa tablica

Potem uczestnicy uroczystości przeszli w korowodzie, prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Grandioso, ulicami Radomia do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej przy ulicy Wernera. Tam o godz. 9 została odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika.

Następnie w siedzibie Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Wernera w Radomiu odsłonięto tablicę, poświęconą pamięci przedwojennego prefekta szkoły, błogosławionego księdza Bolesława Strzeleckiego, który zginął zamęczony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Wiele ciepłych słów o szkole i dla szkoły

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się po godz. 11.30 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Przybyły na nie władze Radomia: wiceprezydenci Karol Semik oraz Jerzy Zawodnik, który jest też absolwentem "ekonomika", a władze Mazowsza reprezentował radny mazowiecki Zbigniew Gołąbek. Byli też przedstawiciele Stowarzyszenia Kupców Polskich, współorganizatorów jubileuszowej gali, czyli prezes Henryk Dudek i wiceprezes Jerzy Grosicki.

- Zmieniają się warunki ekonomiczne, zmienia się Radom, ale gmach "ekonomika" jest wciąż miejscem, w którym kolejne pokolenia uczą się, dojrzewają i rozwijają swoje pasje. Śmiało można mówić o fenomenie naszej szkoły, którą tworzą pokolenia nauczycieli z pasją, pokolenia ludzi, którzy wymagali od siebie, ale również od innych - mówił ze sceny Rafał Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu, przypominając również historię placówki.

Głos zabrał również Henryk Dudek, przypominając o wielkich tradycjach radomskiego kupiectwa, które po odzyskaniu niepodległości przez Polskę przez ponad 30 lat współtworzyło szkołę handlową w Radomiu. Życzył też szkole i jej nauczycielom kolejnego jubileuszu, tym razem 200-lecia.

- Każdy jubileusz placówki oświatowej jest sięganiem do historii, którą tworzą ludzie. Patrzymy na szkołę pod kątem jej wyposażenia, budynków, ale to właśnie ludzie są najważniejsi, a dziś oddajemy hołd tym, którzy w niej pracowali i tych, którzy już odeszli - mówił wiceprezydent Karol Semik.

- Prezydentem, prezesem, dyrektorem tylko się bywa, ale bycia absolwentem "ekonomika" nikt mi już nie odbierze. Chciałbym dziś podziękować swoim nauczycielom i wychowawcom, życzę wam kolejnych 100 lat - mówił Jerzy Zawodnik.

Deszcz nagród dla nauczycieli "ekonomika"

Dyrektor i nauczyciele szkoły, czyli Rafał Walczak, Barbara Ewa Kozłowska i Bożena Marszałek - Wordingham otrzymali nagrody prezydenta Radomia, które wręczyli obaj wiceprezydenci. Później na scenie wręczano medale pamiątkowe Pro Mazovia od marszałka Mazowsza, które otrzymał Zespół Szkół Ekonomicznych i jego dyrektor, a także Henryk Dudek, Anna Teresa Farys - Styś oraz Barbara Ewa Kozłowska i Bożena Marszałek - Wordingham.

Dyplomy uznania odebrało też liczne grono nauczycieli "ekonomika", czyli Marzena Burzyńska, Marta Hartmann, Dorota Fudala - Borkowska, Maria Chmielnicka, Dorota Dymińska, Halina Jelonkiewicz, Katarzyna Kwiecień, Zbigniew Milczarski, Marta Mortka, Dorota Niewiadomska, Beata Ołowiak, Karolina Patyk, Sylwia Płaskocińska, Kamila Sikora, Teresa Sikorska, Paulina Szczepaniak, Magdalena Szczepanowska - Bartosiewicz, Leszek Tomczyński, Anna Własiuk i Jolanta Żurowska.

Od godz. 15.30 w siedzibie szkoły przy ulicy Wernera odbyło się spotkanie licznie przybyłych absolwentów, na których czekała niespodzianka - pięknie wydana obszerna monografia szkoły. Wieczorem około 300 osób będzie bawić się podczas balu absolwenta w Dworku Saskim

Historia szkoły i znane nazwiska

Początki obecnej szkoły to czteroklasowa Szkoła Handlowa, która rozpoczęła swoją działalność 21 września 1918 roku. Kierował nią matematyk Feliks Paschalski, który był jej dyrektorem aż do 1948 roku, czyli przez 30 lat. W 1923 roku znany radomski restaurator Stanisław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Kupców Polskich przejął szkołę w zarząd tej organizacji.

Po przejęciu szkoły przez Stowarzyszenie Kupców Polskich, w roku 1923, przyjęła ona nazwę Szkoły Handlowej Męskiej Stowarzyszenia Kupców Polskich. W latach 30-tych zaczęto przyjmować dziewczęta i dodano w nazwie Męska i Żeńska. Przed II wojną szkoła nosiła nazwę Gimnazjum i Liceum Handlowe SKP. W latach II wojny światowej szkoła, pomimo prześladowań ze strony okupanta, funkcjonowała nadal. Po wojnie szkoła była szkołą prywatną, a uczniowie płacili czesne.

Od 1949 roku szkoła działała już jako placówka państwowa. W Polsce Ludowej często zmieniała się struktura i nazwa szkoły, która obecną nazwę przyjęła w 1978 roku. Jej wieloletnim dyrektorem był między innymi Ryszard Wojtowicz. Od roku szkolnego 1989/1990 mieści się przy ulicy Wernera. W szkole kształcono ekonomistów, handlowców i sprzedawców. Kolejne zmiany nastąpiły we wrześniu 2011 roku, kiedy ruszył kierunek technik logistyk oraz w 2013 roku, gdy rozpoczęto naukę w kierunkach technik spedytor oraz technik eksploatacji portów i terminali.

Dziś Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu to szkoła kształcąca młodzież w branży ekonomiczno-handlowej i transportowo - spedycyjno-logistycznej. Realizowane projekty zagraniczne podnoszą jakość i atrakcyjność kształcenia, przyczyniając się do stałego rozwoju ZSE w Radomiu. Z roku na rok placówce przybywa uczniów, a Szkoła jest ceniona w Radomiu i regionie.

- Wśród naszych absolwentów jest mistrz baletowy i artysta malarz Tadeusz Zlamal, aktor Mariusz Dmochowski, legendarny bokser Kazimierz Paździor czy Edward Ciesielski, który uciekał z obozu razem z rotmistrzem Pileckim - przypomina dyrektor Walczak.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie