Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Szydłowcu obchodzi 25-lecie istnienia

OPRAC.:
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Członkowie stowarzyszenia nie narzekają na nudę.
Członkowie stowarzyszenia nie narzekają na nudę. Archiwum stowarzyszenia
W tym roku przypadł jubileusz 25-lecia istnienia i działalności Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Szydłowcu. Stowarzyszenie pod koniec 1994 roku założyła grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci wraz z pedagogiem szkolnym Marią Michalską (obecnie dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie).

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Na czele komitetu założycielskiego stał Marian Frąk, ówczesny współzałożyciel Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Szydłowiecką organizację Sąd Wojewódzki w Radomiu zarejestrował 3 kwietnia 1995 roku. Siedzibą stowarzyszenia była szkoła podstawowa numer 1 w Szydłowcu. Pierwszym prezesem zarządu została Maria Michalska.

W następnych latach kolejnymi prezesami byli kolejno: Stanisława Czerwiak, Marian Frąk, Zofia Giszko (pełniąca obowiązki prezesa), ponownie Stanisława Czerwiak, Jerzy Bąk. Od 18 lipca 2020 prezesem jest ponownie Marian Frąk. Pod koniec 2003 roku stowarzyszenie powołało do życia Warsztat Terapii Zajęciowej, mieszczący się w Szydłowcu przy ul. Zamkowej 9. Aktualnie w Warsztacie z terapii korzysta 50 dorosłych niepełnosprawnych, którzy do dyspozycji mają 10 pracowni.

Jak działają?

Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego, korzysta w prowadzonej działalności ze środków dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, samorządu powiatowego i gminnego, datków, (1% podatku dochodowego), darowizn oraz składek członkowskich. - Nie prowadzimy działalności gospodarczej, a członkowie zarządu wraz z prezesem pełnią swe funkcje społecznie, nie pobierają żadnego wynagrodzenia. Jedynie pobierają je zatrudnieni na etatach pracownicy warsztatu terapii w liczbie aktualnie 16 - ze środków PFRON i samorządu.

Terenem działania stowarzyszenia jest powiat szydłowiecki, do którego w pierwszej fazie działania należała również do czasu reformy i gmina Wierzbica. Celem działania stowarzyszenia jest niesienie wszelkiego rodzaju pomocy dla niepełnosprawnych i ich rodzin, integracja zawodowa i społeczna niepełnosprawnych, przeciwdziałanie ich dyskryminacji, poprawa ich funkcjonowania i bytu oraz egzekwowanie ich praw - mówi Michał Kojara, rzecznik prasowy stowarzyszenia.

Wiele się działo

Na przestrzeni lat szydłowieckie stowarzyszenie organizowało turnusy rehabilitacyjne, wycieczki, imprezy integracyjne, zawody sportowe, imprezy kulturalne oraz podejmowało inne przedsięwzięcia a nawet pomoc prawną w uzyskaniu świadczeń przez niepełnosprawnych. Warto wspomnieć, że przez wiele lat w warsztacie terapii funkcjonował zespół muzyczny "Sezam" , pod kierunkiem Zygmunta Klepaczewskiego, który odniósł wiele sukcesów na festiwalach i był znany w całym kraju (jako praktycznie profesjonalny zespół).

- Nasi podopieczni odnieśli też wiele sukcesów sportowych, a nawet sukcesy literackie. Wokalista zespołu "Sezam" Darek Bernatek poszedł później własną drogą i też osiągnął sukcesy. Liczba członków stowarzyszenia zmieniała się w poszczególnych latach. Dziś po weryfikacji mamy ponad 70 członków, osób fizycznych i zabiegamy o dalszych, którzy chcieliby wspierać stowarzyszenie, jak również o darczyńców i sponsorów - kontynuuje Kojara.

Aktualnie siedzibą władz stowarzyszenia jest warsztat terapii zajęciowej (kierownik Marek Plewa) w Szydłowcu przy ulicy Zamkowej 9, gdzie można kierować korespondencję, tel. kontaktowy (48) 617 02 97.

- Z okazji Jubileuszu 25-lecia stowarzyszenie, jego władze i członkowie liczą nie na gratulacje, ale na zrozumienie dla niepełnosprawnych, empatię oraz na wsparcie. Przy tej okazji dziękujemy wszystkim angażującym się w działalność pomocową dla naszych podopiecznych, darczyńcom, sponsorom, samorządom powiatowemu i gminnemu, firmom i osobom fizycznym. Za wszelką pomoc jesteśmy ogromnie wdzięczni, jak również za inne, nie materialne, wyrazy wsparcia. Pandemia nie pozwoliła na jakiekolwiek świętowanie sporego już jubileuszu i pokazania możliwości i osiągnięć naszych podopiecznych , dlatego prosimy media o zamieszczenie tego skromnego artykułu, choć nie oddaje on nawet części zrealizowanych przedsięwzięć. Pomagajmy niepełnosprawnym, warto ludziom pomagać - kończy Kojara.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie