Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji i narada o kosztach energii i ubóstwie energetycznym

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji zaprosiło mieszkańców Radomia na naradę o kosztach energii i ubóstwie energetycznym, które staje się coraz większym problemem w kraju.
Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji zaprosiło mieszkańców Radomia na naradę o kosztach energii i ubóstwie energetycznym, które staje się coraz większym problemem w kraju. Joanna Gołąbek
Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji zaprosiło mieszkańców Radomia na naradę o kosztach energii i ubóstwie energetycznym, które staje się coraz większym problemem w kraju.

Spotkanie odbyło się 23 maja w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Narada lokalna o ubóstwie energetycznym to spotkania i indywidualne rozmowy, w których uczestnicy mogą opowiedzieć o swojej sytuacji i wspólnie poszukać rozwiązań przeciwdziałających wysokim kosztom energii. - Ubóstwo energetyczne to sytuacja, w której nie jesteśmy w stanie ogrzać mieszkania i w wystarczającym stopniu korzystać z urządzeń elektrycznych. Jest to ważny problem, który dotyka bezpośrednio aż 10 procent polskiego społeczeństwa, a pośrednie konsekwencje tego zjawiska – zła jakość powietrza czy obciążenie systemu ochrony zdrowia – dotyczą zdecydowanie szerszej grupy osób w Polsce - zauważali organizatorzy.

Ubóstwo energetyczne powstaje na styku niskich dochodów, wysokich wydatków na energię i złego stanu technicznego budynku. Problem ten dotyka przede wszystkim osób mieszkających w starych budynkach poza zasięgiem sieci ciepłowniczej, głównie w domach jednorodzinnych ogrzewanych indywidualnie i na terenie małych miejscowości. Jest też bardziej dotkliwy wśród emerytów i emerytek oraz osób z niskimi dochodami.

Rozwiązując problem ubóstwa energetycznego należy dążyć do tego, by zapewnić dostęp do energii, która będzie tania, czysta i oparta na zrównoważonych źródłach. Można to po części osiągnąć samemu np. inwestując w ocieplenie budynku i efektywne źródło ciepła. Dla osób dotkniętych problemem ubóstwa energetycznego takie inwestycje są możliwe tylko przy zapewnieniu odpowiedniego wsparcia. Dlatego potrzebne są zarówno programy wsparcia, jak i edukacja zwiększająca świadomość korzystania z energii – nieprzegrzewanie pomieszczeń, wyłączanie urządzeń, które nie są używane, czy zwracanie uwagi na ich wysoką efektywność energetyczną, które pomoże zmniejszać koszty energii w każdym gospodarstwie domowym. Narada była częścią ogólnopolskiej akcji Fundacji Stocznia i Centrum Naukowego Kopernik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie