Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulecie Bitwy Warszawskiej uczcili leśnicy z regionu radomskiego

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
W roku Stulecia Bitwy Warszawskiej Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu podjęła działania na rzecz upamiętnienia przez leśników tego niezwykle ważnego wydarzenia, w którym udział brali również leśnicy.

Działania leśników są osadzone w społeczności lokalnej i mają zarówno charakter rocznicowych uroczystości i przedsięwzięć nawiązujących do wydarzeń historycznych, jak i przyrodniczy oraz kulturowy. Ich efekty i relacje zostały udostępnione społeczeństwu w ramach multimedialnego projektu Leśnicy na Stulecie Zwycięstwa.

Cenna publikacja historyczna

Działania w ramach projektu Leśnicy na Stulecie Zwycięstwa obejmują kilka części. Udział leśników radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych w wojnie polsko-bolszewickiej, upamiętnia publikacja, wydana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu, autorstwa Piotra Kacprzaka, zastępcę dyrektora, prezentująca leśników i pracowników Lasów Państwowych, biorących udział w Bitwie Warszawskiej lub innych bitwach tego okresu. Opracowanie ma wymiar regionalny. Zostało dedykowane „Pracownikom radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych, którzy w trudnym okresie życia i pracy zdali egzamin z umiłowania Ojczyzny i Wiary”.

Pomniki przyrody na stulecie Cudu nad Wisłą

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z 23 nadleśnictwami przyłączyła się do społecznej akcji „Pomniki dla Natury”, nawiązującej do Stulecia Cudu nad Wisłą. Na terenie 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w 2020 roku zostanie powołanych ponad 120 nowych pomników przyrody. Tym samym liczba pomników przyrody na terenie RDLP w Radomiu wyniesie blisko 700, czyli tyle ile lat ma legendarny pomnik przyrody dąb Bartek, symbol ochrony przyrody.

Pamięci bohaterów 1920 roku

W regionie radomskim wydarzenia z 1920 roku upamiętniają miejsca pamięci narodowej: krzyż i kamień z pamiątkową tablicą przy siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu; pomnik na terenie nadleśnictwa Dobieszyn upamiętniający leśników, którzy strzegąc polskich lasów pamiętali o obowiązku obrony wiary i Ojczyzny, obelisk w nadleśnictwie Dobieszyn upamiętniający pożegnanie przez leśników Marszałka Józefa Piłsudskiego w jego ostatniej drodze na Wawel.

Szczególnym upamiętnieniem Stulecia Zwycięstwa są krzyże rocznicowe, odnowione lub wznoszone w 2020 roku we współpracy z leśnikami.Od niepamiętnych czasów ludzie ustawiają krzyże, jako znaki i symbole wiary, wota dziękczynne i dla upamiętnienia ważnych wydarzeń. W regionie radomskim taki krzyż znajduje się na Załamanku w nadleśnictwie Kozienice.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie