Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces radomskiej kultury. W Budżecie Obywatelskim Mazowsza znalazły się dwa istotne projekty

Barbara Koś
W ramach Free(Ra)dom Festival w Teatrze Powszechnym odbyła się premiera sztuki "Chłopcy z Placu Broni".
W ramach Free(Ra)dom Festival w Teatrze Powszechnym odbyła się premiera sztuki "Chłopcy z Placu Broni". Teatr Powszechny
Organizacja Free(Ra)dom Festivalu oraz projekt "Muzeum Malczewskiego przyjazne niewidomym" wygrały w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.

Free(Ra)dom Festival, którego organizację zapoczątkowano w tym roku, nawiązuje do wydarzeń Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 oraz szeroko pojętej wolności. Pomysł spodobał się radomianom, o czym świadczy drugi w podregionie radomskim wynik głosowania.

W ramach Festiwalu wszystkie radomskie placówki kultury zapraszały na spektakle, koncerty, wystawy i dyskusje z zaproszonymi literatami. W Teatrze Powszechnym odbyła się premiera sztuki "Chłopcy z Placu Broni", na podstawie powieści Ferenca Molnára, w reżyserii Michała Derlatki, a w Galerii Łaźnia, przy ulicy Traugutta 31/33 - Ogólnopolska Wystawa Sztuki Łaźnia 2021 "Wolność kocham i rozumiem…". Na wystawie swoje prace zaprezentowało 16 autorów.

Bogate programy kulturalne przygotowały Miejska Biblioteka Publiczna, Amfiteatr i Łaźnia.

- Mam nadzieję, że festiwal na dobre zakorzeni się w Radomiu i co roku będziemy mogli go organizować z coraz większym rozmachem - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

W ramach drugiego Free(Ra)dom Festivalu planowana jest strefa działań off’owych dla młodzieży, strefa zabaw dla dzieci, a także działania teatralne, koncerty, happeningi oraz spotkania i dyskusje.

Projekt "Muzeum Malczewskiego przyjazne niewidomym" zakłada stworzenie 10 tyflografik (wypukłych paneli) z obrazami Malczewskiego wraz z audiodeskrypcją, aby osoby niewidome i niedowidzące mogły poznać twórczość patrona muzeum poprzez dotyk.

- Dodatkowo zakupimy wygrzewarkę z pęczniejącym papierem, aby przeprowadzać warsztaty z tworzenia miniaturowych tyflografik.- przypomina Dagmara Gac z Muzeum, inicjatorka projektu.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w ramach projektu „Dotknąć Malczewskiego - dziedzictwo kulturowe w zasięgu ręki" stworzyło już pierwszą tyflografikę wraz z audiodeskrypcją, dzięki której osoby niewidome i niedowidzące mogą poznać obraz Malczewskiego „Autoportret z muzą”.

Zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza , już zwycięski projekt, zakłada rozbudowanie rozpoczętej już ścieżki zwiedzania o kolejne tyflografiki z audiodeskrypcją.

Tyflografika jest to graficzne odwzorowanie i przedstawienie rzeczywistości, przy zastosowaniu skali i proporcji, w sposób dostępny dotykowo. ,,Oglądanie” obrazu dotykiem przez osobę niewidomą lub niedowidzącą musi być uzupełniane komentarzem z audiodeskrypcji, czyli dźwiękowego opisu, za pomocą którego opisuje się dzieła wizualne osobom niewidomym i słabowidzącym. Dzięki precyzyjnemu użyciu języka obraz zostaje przełożony na słowa, które pobudzając odpowiednie skojarzenia, prowadzą do jego rekonstrukcji.

Poprzez stworzenie kolejnych tyflografik z obrazami Jacka Malczewskiego muzeum otworzy się na kolejną grupę miłośników kultury i sztuki.

Może cieszyć się także nasz region : dzięki głosom odbiorców w Budżecie znalazł się Wojewódzki Festiwal Zespołów Rockowych imienia Andrzeja Siewierskiego – „Rock na Zamku”. w Szydłowcu.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie