Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superliga potwierdzona, na razie na papierze. W tle ogromne pieniądze, ale również groźby UEFA i miliardowy pozew sądowy

Hubert Zdankiewicz
Hubert Zdankiewicz
PSG i Bayern na razie odmawiają dołączenia do Superligi
PSG i Bayern na razie odmawiają dołączenia do Superligi FRANCK FIFE/AFP/East News
Potwierdziły się sensacyjne doniesienia zagranicznych mediów. 12 klubów z Anglii, Hiszpanii i Włoch planuje opuścić Ligę Mistrzów i utworzyć Superligę. UEFA chce iść z nimi na wojnę. Zapowiada surowe sankcje i miliardowy pozew sądowy.

Od niedzieli zagraniczne media (New York Times, oraz "The Times" i francuski "RMC Sport") zaczęły informować o planach 12 klubów, które zamierzały w ciągu najbliższych kilkunastu godzin poinformować o założeniu Superligi.

Teraz te plany przybrały realne kształty. Na razie na papierze. Superliga ma się składać z 20 zespołów. 15, określonych jako "kluby-założyciele" ma mieć zagwarantowany udział w rozgrywkach.

Z tego grona chęć przystąpienia do nowych rozgrywek wyraziło na razie dwunastu europejskich gigantów: AC Milan (Włochy), Juventus FC (Włochy), Inter Mediolan (Włochy), Atletico Madryt (Hiszpania), Real Madryt (Hiszpania), FC Barcelona (Hiszpania), Liverpool FC (Anglia), Manchester City (Anglia), Manchester United (Anglia), Arsenal FC (Anglia), Chelsea FC (Anglia), Tottenham Hotspur (Anglia).

W gronie zaproszonych do Superligi znalazły się również kluby z Francji i Niemiec - Paris Saint-Germain, Bayern Monachium i Borussia Dortmund. Na razie jednak odmawiają.

Pozostałych pięć klubów ma zostać wyłonionych w kwalifikacjach. Rozgrywanych w środku tygodnia, by nie zakłócić rozgrywek ligowych w poszczególnych krajach (kluby grające w Superlidze zrezygnują z gry w Lidze Mistrzów i Lidze Europy). Sezon Superligi miałby się zaczynać w sierpniu. Pierwszym szefem Superligi został Florentino Perez (Real Madryt). Jego zastępcy to Andrea Agnelli (Juventus), który zrezygnował w związku z tym ze stanowiska szefa ECA - organizacji zrzeszającej ponad 200 europejskich klubów, a także Joel Glazer, jeden z prezesów Manchesteru United.

Przystąpienie do Superligi wiąże się ze znacznym wzrostem przychodów. "The Times" informował już w styczniu, że roczny dochód poszczególnych klubów grających w Super Lidze miałby wynieść od 130 do 213 milionów funtów. Dla porównania - zwycięzca Ligi Mistrzów może liczyć na około 100 mln funtów.

Na plany klubów zareagowała już UEFA, której przedstawiciele zamierzają się rozprawić z "buntownikami". Zdaniem włoskiego dziennika "La "Gazzetta dello Sport" Unia Europejskich Związków Piłkarskich przygotowuje już pozew sądowy. Planuje łącznie zażądać od klubów-założycieli Superligi nawet 50-60 miliardów euro.

Futbolowe potęgi utworzyły Superligę. UEFA grozi wykluczeniem wszystkich uczestników z Euro i mistrzostw świata

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie