Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światła za 302 tysiące złotych nie działają. Dlaczego?

Marcin WALASIK [email protected]
- Światła powinny zostać włączone. Wtedy na pewno łatwiej wyjeżdżałoby się z ulicy Idalińskiej i przechodziło przez pasy – mówi pani Maria, mieszkanka Idalina.
- Światła powinny zostać włączone. Wtedy na pewno łatwiej wyjeżdżałoby się z ulicy Idalińskiej i przechodziło przez pasy – mówi pani Maria, mieszkanka Idalina. Tadeusz Klocek
Drogowcy nie włączają sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Idalińskiej i Skaryszewskiej, bo...

Marek Ziółkowski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:

- Sygnalizacja zostanie uruchomiona po Nowym Roku. Ze względu na wzmożony ruch, w sezonie świąteczno noworocznym została wyłączona, co przy okazji pozwoliło na wprowadzenie pewnych korekt.

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Idalińskiej i Skaryszewskiej działała tylko kilka dni po otwarciu zmodernizowanej drogi.
Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Idalińskiej i Skaryszewskiej działała tylko kilka dni po otwarciu zmodernizowanej drogi. Tadeusz Klocek

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Idalińskiej i Skaryszewskiej działała tylko kilka dni po otwarciu zmodernizowanej drogi.
(fot. Tadeusz Klocek)

Nowe sygnalizacje zostały zamontowana praktycznie obok siebie podczas przebudowy ulicy Słowackiego. Jedna znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Idalińskiej i Skaryszewskiej, a druga u zbiegu ulic Słowackiego z Malenicką.

SZYBKO WYŁĄCZYLI

Światła działały tylko przez kilka dni po otwarciu ulicy Słowackiego, ponieważ zaczęły tworzyć się duże korki. Drogowcy postanowili rozwiązać problem w nietypowy sposób. Włączając tylko pulsujące, pomarańczowe światła na sygnalizatorach.

Od razu wywołało to wielkie oburzenie mieszkańców Idalina, szczególnie rodziców dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej przy ulicy Malenickiej, którzy obawiali się o bezpieczeństwo swoich pociech.

Niecałe półtora miesiąca temu, miejscy drogowcy zapewnili nas, że obie sygnalizacje zostaną uruchomione po wprowadzeniu pewnych zmian, żeby zapewnić bezpieczeństwo pieszym, przekraczającym krajową "dziewiątkę".

NADAL PULSUJĄ

Sygnalizacja faktycznie została włączona, ale tylko na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Malenickiej. Nadal nie działa na sąsiednim skrzyżowaniu, co znacznie utrudnia wyjazd z podporządkowanych ulic oraz przejście przez ruchliwą trasę.

- Wygląda na to, że drogowcy sprawili nam kolejny bubel lub po prostu nie potrafią zsynchronizować obu sygnalizacji. Kto za to odpowiada i co zamierzają z tym zrobić? - pyta pan Norbert, czytelnik z Idalina,

W tej sprawie ponownie skontaktowaliśmy się z miejskimi drogowcami. - Sygnalizacja zostanie uruchomiona po Nowym Roku. Ze względu na wzmożony ruch, w sezonie świąteczno-noworocznym została wyłączona, co przy okazji pozwoliło na wprowadzenie pewnych korekt - informuje Marek Ziółkowski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Ważne

Ważne

Przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ulic Słowackiego, Idalińskiej i Skaryszewskiej oraz Słowackiego i Malenickiej wygrała w lipcu tego roku firma Drogmar z Radomia. Koszt tej inwestycji to ponad 302 tysiące złotych.

KORKI NIEUNIKNIONE

Dodaje, że zgodnie z sugestią projektanta świateł, w ostatnim czasie po raz kolejny wydłużono czas świecenia się zielonego sygnału dla ulicy Słowackiego.

- Oczywiście jest on uzależniony od natężenia ruchu, ale teraz na skrzyżowaniu z ulicą Malenicką wynosi średnio nawet 75-80 sekund. Projektant zaznaczył, że i tak nie można wykluczyć powstawania korków po włączeniu sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Idalińskiej i Skaryszewskiej. Szczególnie dotyczy to godzin szczytu popołudniowego w piątki. Trzeba zauważyć, że w takich okresach korki tworzą się praktycznie na wszystkich głównych ulicach miasta - tłumaczy Marek Ziółkowski.

CO STWIERDZIŁ PROJEKTANT?

"Przeprowadzona obserwacja warunków ruchu w szczycie popołudniowym wskazuje na prawidłowość powyższego oszacowania. Niestety, tak wysoki poziom nasycenia powoduje możliwość występowania okresowych przeciążeń wlotu, wynikających między innnymi z występujących zakłóceń oraz nierównomierności dopływu. W omawianym przypadku mamy do czynienia z występującymi na tym wlocie zakłóceniami, wynikającymi z obsługi parkingów, posesji, przystanku autobusowego. Są to zjawiska, które będą raczej trudne do usunięcia" - pisze projektant w uzasadnieniu swoich propozycji, które dostarczył Miejskiemu Zarządowi Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie