Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Chorego w radomskich szpitalach. Biskup odprawił mszę i odwiedził pacjentów

pat
Biskup Piotr Turzyński dziękował lekarzom i pielęgniarkom za wielkie zaangażowanie w ratowanie życia i zdrowia bliźnich.
Biskup Piotr Turzyński dziękował lekarzom i pielęgniarkom za wielkie zaangażowanie w ratowanie życia i zdrowia bliźnich. Tadeusz Klocek
We wtorek 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego biskup radomski Piotr Turzyński odprawił mszę w kaplicy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Później odwiedził pacjentów lecznicy.

Światowy Dzień Chorego obchodzimy od 1993 roku. Jest to kolejna z wielu ważnych inicjatyw duszpasterskich papieża Jana Pawła II., która była odzewem na prośby, aby poświęcić dzień ludziom, którzy fizycznie i duchowo nie mogą korzystać z pełni życia i potrzebują wsparcia. W tym roku święto obchodzone jest już 28 raz.

Biskup odwiedził chorych

Z tej też okazji radomski szpital specjalistyczny odwiedził Piotr Durzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej. Duchowny w szpitalnej kaplicy odprawił mszę świętą w intencji chorych.

- Każdego z nas dotyka ból, cierpienie, choroba i w takich sytuacjach bardzo ważne jest głębsze spojrzenie i pociecha oraz nadzieja, że można można wyzdrowieć to cierpienie ma znaczenie. Taki dzień potrzebny jest dla wszystkich. Nie tylko dla chorych, ale też dla tych, którzy im służą, czyli całego personelu szpitalnego. Dzięki dzisiejszemu dniu mamy okazję do głębszego spojrzenia na to, co dotyka każdego z nas i co jest trudne - mówił biskup Piotr Turzyński.

O chrześcijańskim rozumieniu choroby i cierpienia

Bipskup w swoim kazaniu podkreślał, że w kulturze chrześcijańskiej chorzy zawsze objęci byli wyjątkową troską. - Chorzy są kimś wyjątkowym. Potrzebują miłości oraz pomocy. Pan Jezus uzdrawiał chorych. Mamy w Ewangeliach świadectwo cudów czynionych przez Syna Bożego. Oznacza to, że Jezus spogląda miłosiernie na chorych i nie jesteśmy stworzeni dla choroby i cierpienia. Bóg chce, aby człowiek cieszył się życiem, bo jest ono darem bożym - mówił biskup pomocniczy diecezji radomskiej

Biskup mówił również o sensie cierpienia, które jest nieodłącznym elementem życia każdego człoweka-Jezus pokazuje nam, że istnieje tajemnica krzyża. Chrystus zbawił świat przez cierpienie. Dlatego też ten krzyż, którzy chorzy muszą dźwigać, ma sens. Z jednej strony warto i trzeba prosić o zdrowie, a z drugiej przyjąć, że ludzkie życie naznaczone jest krzyżem cierpienia i jest on zdrogą do zbawienia - mówił Piotr Turzyński.

Ważna praca lekarzy i pielęgniarek

Nie mogło też zabraknąć słowa o ludziach, którzy na co dzień pomagają chorym. - Od zawsze rozumieliśmy, że nie można zostawiać chorych. Przy klasztorach zaczęły powstawać miejsca dla cierpiących, gdzie byli traktowani z powagą. To święty Bazyli otworzył pierwszy szpital we współczesnym rozumieniu tego słowa - dodawał biskup Turzyński.

Duchowny podkreślał, jak ważne jest ratowanie ludzkiego życia i jak bardzo wymagająca jest to praca. Turzyński podziękował wszystkim pielęgniarkom, lekarzom oraz pozostałym pracownikom szpitala za wielkie zaangażowanie. Po mszy biskup Henryk Tomasik odwiedził pacjentów leczonych na oddziałach neurologii, urologii i chirurgii naczyniowej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Wszystkiego dobrego dla chorego

Nie było to jedyne wydarzenie związane ze Światowym Dniem Chorego. Fundacja „Dr Clown” zorganizowała po raz czwarty akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego”, w której zachęcała do okazania wsparcia pacjentom szpitali i przekazania im życzeń szybkiego powrotu do zdrowia. Pełne dobrej energii listy trafiły do obu radomskich szpitali.

- Osoby zmagające się z chorobą potrzebują wyjątkowego wsparcia. Dlatego w ramach akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego” wolontariusze Fundacji „Dr Clown” zawitali do pacjentów aż dwóch radomskich szpitali z kartkami pełnymi słów otuchy i życzliwości oraz z oczywiście nieodłącznym uśmiechem - mówi Anna Suchoń-Jasik, pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” w Radomiu.

„Wszystkiego dobrego dla chorego” jest elementem terapii śmiechem, którą Fundacja „Dr Clown” prowadzi od 1999 roku w polskich szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają do ponad 60 tysięcy podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie