Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta na świeżym powietrzu w regionie radomskim (mapa)

mag, RF, pok, mod, jp, Sok
Według synoptyków, w czasie tegorocznych świąt będzie bardzo słonecznie. Zachęcamy wszystkich do aktywnego spędzenia czasu. Podpowiadamy gdzie warto się wybrać.

Domaniów

Nad największy zalew w regionie radomskim, czyli zbiornik domaniowski można dostać się na dwa sposoby. Lepsza droga prowadzi przez Przytyk. Jadąc główną drogą na Odrzywół, za Przytykiem skręcamy w lewo w drogę na Domaniów. Samochód najlepiej zostawić w Wólce Domaniowskiej, gdzie na wysokości głównej plaży są nieutwardzone miejsca parkingowe, należące również do gminy.

Do tego samego miejsca możemy dotrzeć z Radomia zdecydowanie krótszą drogą. Jest to jednak trasa, gdzie kilkaset metrów trzeba przejechać polną drogą. Z Radomia kierujemy się na Przysuchę, za więzieniem na Koziej Górze skręcamy na Cerekiew, a potem cały czas prosto przez Jaszkowice, Jarosławice, Młódnice aż do zapory.

Siczki
Nad zalewem w Siczkach możemy zostawić samochód zarówno zjeżdżając z głównej drogi Radom - Pionki w kierunku na Jedlnię Letnisko, a potem w lewo, albo przejeżdżając mostek i w prawo.
O tej porze roku, a zwłaszcza w czasie Świąt Wielkanocnych wszystkie przybytki gastronomiczne nad zalewami są nieczynne.

Królewskie Źródła

Sporo osób wybierze się też zapewne do najbardziej chyba urokliwego rezerwatu w regionie radomskim - rezerwat Królewskie Źródła. Z Radomia jedziemy w kierunku Kozienic. Przejeżdżamy miejscowość Augustów i skręcamy w utwardzoną drogę w prawo. Potem jeszcze 3,5 kilometra i jesteśmy na parkingu w pobliżu rezerwatu. W rezerwacie mamy wiele atrakcyjnych szlaków spacerowych, m.in. nad rzeką Zagożdżonką.

Topornia

Gdy mieszkańcy Przysuchy i regionu zmęczą się świętowaniem w domu, zawsze mogą skorzystać ze spacerów w Toporni. Zalew w Toporni znajduje się niedaleko Przysuchy, przy drodze wylotowej z tego miasta w kierunku Końskich. Rekreacyjny zbiornik wodny jest o tej porze roku cichy i urokliwy. Na razie domki wypoczynkowe ukryte w lesie nad zalewem nie są zamieszkałe. Dlatego warto pospacerować wśród drzew, w ciszy. Można tez urządzić przechadzkę wokół pięciohektarowego akwenu.

Zalew w Szydłowcu

Na świąteczny spacer w Szydłowcu warto wybrać się nad tamtejszy zalew. Otoczony drzewami zbiornik wodny, zwłaszcza wiosną i latem zachęca do wypoczynku nad wodą. Jest on częścią Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wy-poczynku. Zalew utworzono na rzece Korzeniówce. Miejsce to chętnie jest też odwiedzane przez wędkarzy.

Rynek w Szydłowcu

Spośród licznych zabytków Szydłowca, znaczna część z nich ulokowana jest na tamtejszym, malowniczym rynku. Tam, w okresie świątecznym jest nieco spokojniej, niż w dni powszednie, ale spacer może być okazją do obejrzenia kilku ciekawych budowli. Na uwagę zasługuje choćby kościół farny świętego Zygmunta. Z cennym gotyckim poliptykiem, pozłacanymi ołtarzami, sklepieniem gwieździstym w prezbiterium oraz polichromią w nawie głównej jest wyjątkowym połączeniem stylów. Spoczywają tam również zasłużone osoby, między innymi Miko-łaja Szydłowiecki oraz Maciej Radziwiłł.

Na szydłowieckim rynku warto zobaczyć także ratusz miejski, który zajmuje jego centralną część. Jest bez wątpienia charakterystycznym symbolem miasta. Budowany w latach 1602-1629, wielokrotnie niszczony podczas wojen, stanowi cenny przykład architektury mieszczańskiej w Polsce. Obecnie urzędują w nim władze miejskie.

Park w Szydłowcu

Warto wybrać się na spacer do najstarszego parku w Szydłowcu, zwanego również Ogrodem Zamkowym, założonym w XVI wieku przez Mikołaja Szydłowieckiego. W parku znajduje się zamek na wyspie, otoczony fosą, rzeka Korzeniówka oraz kilka starodrzewów. Można dojść do niego od strony południowej ulicą Kąpielową, od północy Zamkową, od wschodniej Ogrodową, a od zachodniej Sowińskiego.
Kościół w Chlewiskach

Na małą wycieczkę warto udać się do Chlewisk. Można odwiedzić tamtejszy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Stanisława biskupa w Chlewiskach. Obecny kościół wzniesiony został w latach 1511-1512 na zrębach po-przedniego (z 1121 r.) przez Mikołaja Chlewickiego. Z XIII - wiecznego kościoła romańskiego zachowały się fragmenty ceglanych murów prezbiterium i nawy oraz okno kamienne w kształcie czteroliścia. Wewnątrz jest gotycka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. 1430 roku oraz renesan-sowe nagrobki Wawrzyńca Chlewickiego (1613) i jego żony (1618).

Kapliczka na środku stawu w Chlewiskach
To co warto zobaczyć, a rzadko spotkane jest w innych miejscach, to pochodząca najprawdopodobniej z końcu XIX w kapliczka na sztucznie usypanej wyspie na stawie. Umieszczona na niewielkim cokole figura świętego Jana Nepomucena jest starsza i pochodzi przypuszczalnie z połowy XVIII wieku. Kaplice i figury świętego Jana Nepomucena. Ten święty uważany jest za patrona wody, stąd jego wizerunki umieszczano z reguły w pobliżu rzek i stawów.

Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce

Przy ładnej pogodzie, jaka jest zapowiadana w święta, mieszkańcy Warki i okolic oraz przyjezdni goście mogą wybrać się do Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce. W sobotę i Wielkanocny Poniedziałek budynek muzeum otwarty będzie w godzinach 9-17. Placówka będzie zamknięta w niedzielę. Natomiast w każdy z wymienionych dni można spacerować po parku. Otwarta będzie furtka od ulicy Pułaskiego.

Czarnolas
Mieszkańcy Zwolenia mogą się wybrać do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie w sobotę w godzinach od 9 do 14, a także w Wielki Poniedziałek w godzinach od 9 do 16. Będzie to także okazja do spacerów po miejscowym parku.

Solec nad Wisłą

W powiecie lipskim warto odwiedzić Solec nad Wisłą, urokliwą miejscowość z zabytkowym kościołem i drewnianą karcz-mą. Można spacerować po łąkach nad Wisłą i korzystać z dzikich plaż. Promem można dostać się na drugi brzeg rzeki (nie działa tylko przy wysokiej wodzie). Jest tam również schronisko młodzieżowe oraz domki kempingowe.

Grabowiec koło Rzeczniowa

Dla miłośników starych kościołów godny polecenia jest Grabowiec koło Rzeczniowa. Znajdują się tam unikalne organy sprzed ponad 200 lat. Rajem dla wędkarzy są zaś okolice Chotczy, gdzie znajduje się również część rezerwatu żółwia błotnego. Przez większą część powiatu wytyczono trasy rowerowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie