Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Bigosu Polskiego w podlubelskiej "Marzannie"

Marzena Kądziela
Każda z restauracji przygotowała nieco inny bigos
Każda z restauracji przygotowała nieco inny bigos Marzena Kądziela
Tysiąc kilogramów bigosu zjedli goście Siedliska Folkloru "Marzanna" w Niedrzwicy Kościelnej koło Lublina. Po raz szósty odbyło się tam Święto Bigosu Polskiego z konkursem kulinarnym i koncertami zespołów ludowych.
Świeto Bigosu w podlubelskiej "Marzannie"

Święto Bigosu Polskiego w podlubelskiej "Marzannie"

Stowarzyszenie Miłośników Folkloru w Niedrzwicy Kościelnej wspólnie z Siedliskiem Folkloru "Marzanna" po raz szósty zorganizowało Święto Bigosu Polskiego. Najważniejszą częścią imprezy jest konkurs na najsmaczniejszy bigos. Potrawę przywożą restauratorzy z całej Polski. W tym roku do finału dopuszczono 13 placówek gastronomicznych, w tym jedyną z ziemi świętokrzyskiej - Korbową Kolibę z Sukowa.

Jurorzy, wśród których znaleźli się między innymi znany aktor Zbigniew Buczkowski, dziennikarz telewizyjny Michał Fajbusiewicz, a także przedstawicielka Echa Dnia, próbowali potraw nie wiedząc, z której kuchni one pochodzą. Tym bardziej jest nam miło, że nasz świętokrzyski bigos zyskał na tyle wysoką notę, by otrzymać trzecią lokatę - Brązowy Gar oraz specjalny certyfikat świadczący o doskonałych walorach prezentowanej potrawy.

Zbigniew Buczkowski, aktor znany z setek ról, między innymi w serialach "Graczykowie", "Święta wojna", "Polskie drogi" czy filmach fabularnych, między innymi "Lawstorant", posiadający odcisk swej dłoni na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach, nagrodzony w tym roku "Monidłem" wyróżnieniem dla najlepszego aktora niezawodowego przyznawanym na Festiwalu Jana Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim, uważa bigos za jedną z najsmaczniejszych polskich potraw. - Zazwyczaj smak bigosu, który najbardziej nam odpowiada, pamiętamy z kuchni domu rodzinnego - mówi aktor. - Ja lubię bigos tradycyjny, z różnymi rodzajami mięs, bez udziwnień i egzotycznych przypraw. Bigos świętokrzyski bardzo mi smakował, dlatego wystawiłem mu wysoką notę.

Monika Korba i Katarzyna Kostrzewska z Korbowej Koliby powiedziały nam, że tajemnica ich bigosu tkwi w składnikach, wśród których znalazła się dziczyzna oraz czterodniowej pracy kucharzy, którzy wkładają w nią wielkie serce.

Pierwsze miejsce jury przyznało bigosowi przygotowanemu przez Szkołę Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Lublina, drugie potrawie zaprezentowanej przez gospodarzy z Siedliska Folkloru Marzanna w Niedrzwicy Kościelnej. Trzecie miejsce bigos z Korbowej Koliby zdobył razem z Zielonym Dworkiem z Kraśnika. Komisja konkursowa za najpiękniejsze stoisko uznała to przygotowane przez Gościniec Horyzont z Trojaczkowic pod Lublinem.

Imprezie, która zgromadziła tysiące amatorów bigosu (podobno goście zjedli tonę tej potrawy) towarzyszyły koncerty zespołów ludowych, między innymi Zespołu Pieśni i Tańca "Jawor" z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święto Bigosu Polskiego w podlubelskiej "Marzannie" - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie