Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto sztuki w Orońsku! Centrum Rzeźby Polskiej zaprasza na pięć nowych wystaw

/bk/
Fragmenty wystawy Triennale Młodych
Fragmenty wystawy Triennale Młodych Leszek Golec
Nowe formy, nowe techniki,nowe wyzwania artystyczne - to wszystko zobaczyć będzie można na pięciu ekspozycjach sztuki współczesnej w galeriach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wernisaże dzisiaj o godzinie 14. .
Święto sztuki w Orońsku! Centrum Rzeźby Polskiej zaprasza na pięć nowych wystaw
Leszek Golec

(fot. Leszek Golec)

Największa z nich to "Triennale Młodych 6 TM" w Muzeum Rzeźby Współczesnej.

Triennale Młodych jest promocją tak zwanej "młodej sztuki". Impreza organizowana przez Centrum Rzeźby Polskiej od 1992 roku, wyróżnia się zarówno otwartością formuły jak i skalą samego przedsięwzięcia.

W założeniach ideowych od zawsze była to manifestacja młodego pokolenia artystów sztuk wizualnych.

W celu wyboru prac kolegium kuratorów związanych z Centrum Rzeźby Pol-skiej wizytowało wszystkie najważniejsze ośrodki akademickie w Polsce. Z każdego środowiska wyłonione zostały dwie osoby, co w sumie stworzyło dwudziestosiedmioosobową reprezentację "młodej sztuki" do prezentacji w Orońsku.

Wyłonieni artyści uzyskali nominację do udziału w wystawie i zaprezentują swoje prace.

W Galerii Oranżeria zobaczyć będzie można wystawę "Ontohigiena" Artura Malewskiego.
Artur Malewski (rocznik 1975) ukończył studia w latach 1996-2002 na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Mieszka i pracuje w Łodzi, współpracuje z Galerią Piekary w Poznaniu. Tworzy rzeźby, instalacje i obiekty, zajmuje się sztuką video. W swoich pracach systematycznie podejmuje temat antropologiczno-kulturowej relacji człowiek - zwierzę, bada problem niejasnej relacji i związków człowieka z naturą, podejmując próbę uwidocznienia ludzko-zwierzęcej więzi, pełnej napięć i sprzeczności.

Z kolei w Galerii Kameralnej " Objawy".

Jerzy Dobrzański, Ewa Juszkiewicz, Julia Kurek i Dagmara Latała są doktorantami krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podejmują problem szeroko rozumianego doświadczenia objawów fizycznych i duchowych. Symptomów i oznak choroby ciała i duszy.
Dotyka istoty twórczości, uchodzącej wszak za rodzaj "objawienia", duchowego szaleństwa. Eksploruje świat pod-świadomości i marzeń sennych, omamów i halucynacji, które od wieków stanowią źródło sztuki. Stanowi wreszcie zaproszenie do namysłu nad kontrowersyjnym zjawiskiem objawień religij-nych. Czy objawienia prywatne mogą być niebezpieczne? Jak postrzegane są przez współczesnych Polaków? Jako kolejna sensacja medialna, czy raczej jako wstydliwa tęsknota za do-świadczeniem metafizycznym?

Prace, jakie zostaną zaprezentowane na wystawie zostały zrealizowane zarówno w technikach tradycyjnych jak i nowych mediach, tak więc ich wspólnota budowana jest przede wszystkim w warstwie ideowej. Objawy, objawienia, objawić się - słowa "odmieniane" na różne sposoby przez czwórkę młodych artystów stanowią zatem zaproszenie do odkrywania świata, budzącego lęk i niepokój, świata o którym czasami wolelibyśmy zapomnieć.

Galeria Kaplica pokaże wystawę Balkon (Sextus decimus), a autorką prac jest Emilia Kuryłowicz.

Emilia Kuryłowicz (ur. 1983) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tworzy video, instalacje, teledyski. Mieszka i pracuje w Berlinie i Łodzi.

W Galerii Kaplica w Orońsku zaprezentuje film video "Balkon(Sextus decimus)". Film jest przetworzoną, wyestetyzowaną pętlą video. Pokazuje moment tuż przed ogłoszeniem nowego papieża w 2005 r. Film pochodzi z cyklu, w którym zostały wykorzystane rozmaite materiały archiwalne dokumentujące między innymi, ceremonie papieskie. Papież, postać, która odzwierciedla obraz epoki, nie jest już obiektem kultu, a raczej fetyszem. Jego status jest niejasny, zdewaluowany i obraz ten obecny w masowej świadomości i kulturze mutuje, staje się nierzeczywistym tworem.

I wreszcie w Pałacu Brandta pokazana zostanie wystawa "Pałac" Olafa Brzeskiego.

Olaf Brzeski (rocznik 1975) to jeden z najciekawszych młodych twórców. Autor rzeźb, instalacji i filmów eksperymentalnych. W roku 2000 obronił dyplom z rzeźby we wrocławskiej ASP. Debiutował wygrywając konkurs na pomnik Pomarańczowej Alternatywy - kamiennego krasnala, stojącego we Wrocławiu na ulicy Świdnickiej.

Wystawa, którą artysta zaprezentuje w Orońsku jest instalacją przestrzenną typu site specific. To autorska interpretacja zastanej rzeczywistości oraz próba odczytania przez artystę kontekstu zabytkowych wnętrz i tradycji związanej z osobą patrona Józefa Brandta.

Wstęp na wszystkie wernisaże wolny.

Święto sztuki w Orońsku! Centrum Rzeźby Polskiej zaprasza na pięć nowych wystaw
Leszek Golec

(fot. Leszek Golec)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie