Świętowaliśmy Dzień Niepodległości w Radomskiem. Były uroczystości, akademie szkolne, śpiewanie hymu, biegi, pikniki wojskowe

Red
Ułani z grupy rekonstrukcyjnej wyróżniali się z wielkiego orszaku, jaki przeszedł w poniedziałek 11 listopada ulicami Radomia. Tadeusz Klocek
11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mieszkańcy regionu radomskiego świętowali to wydarzenie w różny sposób, w obchodach brały udział wszystkie pokolenia, wiele z nich zaczęło się już w piątek 8 listopada.

W tym artykule na bieżąco informujemy o wydarzeniach w naszym regionie, które upamiętniają Dzień Niepodległości. Poniżej znajdziecie relacje, zdjęcia oraz filmy z obchodów. Przesyłajcie nam własne materiały, ukazujące, w jaki sposób świętujecie w ten weekend.

Dwa kluby morsów działające w regionie - Radomskie Morsy oraz Mrozoodporni Jastrząb - w swoim stylu - uczciły 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas kąpieli w zalewie Siczki w gminie Jedlnia-Letnisko odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE: Radomskie Morsy i Mrozoodporni Jastrząb zaśpiewali hymn w czasie kąpieli w zalewie w Siczkach. Zobaczcie zdjęcia i filmy

Morsy podczas poniedziałkowej kąpieli w zalewie w Siczkach koło Jedlni Letniska.
Morsy podczas poniedziałkowej kąpieli w zalewie w Siczkach koło Jedlni Letniska. Radomskie Morsy

- Składamy hołd pokoleniom Polaków, którzy walczyli, by nasza ojczyzna była wolna i niepodległa - powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia, pod Pomnikiem Czynu Legionowego na Rynku, w czasie oficjalnych, poniedziałkowych obchodów Święta Niepodległości. Przypomniał on także o 101. rocznicy Powstania Republiki Radomskiej, która została powołana do życia 2 listopada 1918 roku przez tak zwany Komitet Pięciu.

CZYTAJ: Mieszkańcy Radomia uczcili Święto Niepodległości. Było nabożeństwo, marsz i apel na Rynku pod pomnikiem

Święto Niepodległości w Radomiu. Przemarsz z katedry pod Pomnik Czynu Legionów

Święto Niepodległości w Radomiu w obiektywie naszego fotoreportera. Zobaczcie zdjęcia z poniedziałkowej uroczystości.

ZOBACZ: Obchody Święta Niepodległości w Radomiu [DUŻO ZDJĘĆ]

Miłośnicy motoryzacji w świąteczny poniedziałek mieli okazję odwiedzić tor Automobilklubu Radomskiego i za kierownicą - rywalizując oraz trenując - uczcić szczególną rocznicę.

ZOBACZ: Święto Niepodległości na torze samochodowym w Radomiu. Uczestnicy startowali w Automobilklubie

Święto Niepodległości uczcili również mieszkańcy gminy Kowala. Już po raz kolejny 11 listopada na terenie gminy pobiegła Międzypokoleniowa Sztafeta Niepodległościowa.

Wśród uczestników i kibiców Sztafety Niepodległości w Kowali nie zabrakło także najmłodszych.
Wśród uczestników i kibiców Sztafety Niepodległości w Kowali nie zabrakło także najmłodszych. Łukasz Kościelniak

CZYTAJ: Gmina Kowala. Za nami kolejna Sztafeta Niepodległościowa. Biegłeś? Znajdź się na zdjęciu!

W powiatach regionu odbywają się zarówno oficjalne uroczystości jak też inne wydarzenia, które uświetniają rocznicę. W Zwoleniu na przykład ulicami miasta przeszedł Marsz Niepodległości. Do młodzieży i nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej dołączyli też przedstawiciele lokalnych władz.

ZOBACZ: Ulicami Zwolenia po raz piąty przeszedł Marsz Niepodległości

Msza za Ojczyznę z okazji Święta Niepodległości była odprawiona w poniedziałek 11 listopada przed południem w kościele pod wezwaniem świętej Trójcy w Białobrzegach.

Święto Niepodległości w Białobrzegach. Była msza za Ojczyznę i apel przy pomniku. Uczniowie ze szkół śpiewali hymn

Świętowanie w Grójcu trwało trzy dni. W Grójcu obchody Święta Niepodległości trwały w sumie przez trzy dni. Zaczęły się w piątek 8 listopada od uroczystej sesji Rady Miejskiej. W niedzielę 1miał miejsce uroczysty capstrzyk z udziałem wojska i policji, natomiast w poniedziałek odbyła się impreza w tamtejszej hali sportowej.

CZYTAJ: 11 listopada w powiecie grójeckim. Mieszkańcy świętowali Dzień Niepodległości

Główne uroczystości z okazji 11 listopada w Szydłowcu odbyły się tradycyjnie na skwerze imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się przemówienia okolicznościowe władz samorządowych oraz modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

CZYTAJ: Święto Niepodległości w Szydłowcu. Byla msza za ojczyznę, złożyli też kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego

Grupa morsów z Ekipy Lodowcowej z Chlewisk koło Szydłowca zaliczyła w niedzielę kąpiel w zalewie w pobliskim Koszorowie. Oczywiście, obowiązkowe były biało-czerwone barwy.

Ekipa Lodowcowa z Chlewisk koło Szydłowca w patriotycznych nastrojach.
Ekipa Lodowcowa z Chlewisk koło Szydłowca w patriotycznych nastrojach. Facebook/Ekipa Lodowcowa Chlewiska


W niedzielę w meczu PlusLigi siatkarzy Cerrad Enea Czarni Radom pokonali MKS Będzin 3:0. Przed pierwszym gwizdkiem sędziego, wszyscy zgromadzeni w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Cała hala pokrywała się biało-czerwonymi flagami. To wszystko związane jest ze Świętem Niepodległości.

Ta ogromna flaga pojawiła się na trybunach radomskiej hali podczas niedzielnego meczu siatkarzy Cerradu Enea Czarni z MKS Będzin.
Ta ogromna flaga pojawiła się na trybunach radomskiej hali podczas niedzielnego meczu siatkarzy Cerradu Enea Czarni z MKS Będzin. Tadeusz Klocek

ZOBACZ RELACJĘ Z MECZU: PlusLiga. Cerrad Enea Czarni Radom pokonali 3:0 MKS Będzin. Atakujący Karol Butryn najlepszym siatkarzem meczu

W niedzielę na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego na radomskim Sadkowie odbył się piknik wojskowy "Służymy Niepodległej". Nawet deszcz nie przeszkodził radomianom, którzy w niedzielę ochoczo ruszyli na lotnisko, by tam na stoiskach obejrzeć broń, helikoptery, wojskowe wozy, lub spróbować grochówki. Wszystko to w ramach pikniku w przeddzień Święta Niepodległości.

Najmłodsi uczestnicy niedzielnego pikniku wojskowego na Sadkowie mogli "przymierzyć się" do pistoletu.
Najmłodsi uczestnicy niedzielnego pikniku wojskowego na Sadkowie mogli "przymierzyć się" do pistoletu. Tadeusz Klocek

CZYTAJ: Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" na lotnisku w Radomiu z okazji Święto Niepodległości Polski

Ponad trzysta osób wystartowało w niedzielę 10 listopada w tradycyjnym Biegu Niepodległości w Radomiu. Nie odstraszyła ich deszczowa aura.

Uczestnicy radomskiego Biegu Niepodległości wyruszają na trasę ze stadionu przy ulicy Narutowicza 9.
Uczestnicy radomskiego Biegu Niepodległości wyruszają na trasę ze stadionu przy ulicy Narutowicza 9. Sylwester Szymczak

ZOBACZ: (DUŻO ZDJĘĆ) Ponad 300 osób wzięło udział w Biegu Niepodległości w Radomiu!

9 listopada 2019 roku o godzinie 12, pod Pomnikiem Mauzoleum w Laskach, Grupa Rowerowa Zwoleń podczas III Rajdu Rowerowego Szlakiem I Brygady Legionów Polskich wraz z włodarzami miasta i powiatu zwoleńskiego odśpiewała Hymn Narodowy, pieśni legionowe, pomodlili się, zapalili znicze i w ten sposób oddali hołd Tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.

Grupa Rowerowa Zwoleń dociera w sobotę do Lasek.
Grupa Rowerowa Zwoleń dociera w sobotę do Lasek. Archiwum organizatora

W piątek, 8 listopada nad zalewem odbył się czwarty Zwoleński Bieg Niepodległości. Na starcie biegu stanęło 170 zawodników, którzy mieli do pokonania symboliczny dystans 1918 metrów.

ZOBACZ: (ZDJĘCIA) Ponad 170 osób wzięło udział w Czwartym Zwoleńskim Biegu Niepodległości!

Zwoleński Bieg Niepodległości cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży.
Zwoleński Bieg Niepodległości cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. Urząd Miejski w Zwoleniu

W piątek, 8 listopada do Radomia przyjechała harcerska sztafeta rowerowa z Ogniem Niepodległości. Płomień pochodzi z cmentarza żołnierzy polskich w Kostiuchniówce na Ukrainie. Sztafeta rowerowa, która od 19 lat prowadzą harcerze ze Zgierza, wiezie go aż do Warszawy, gdzie 11 listopada stanie na Grobie Nieznanego Żołnierza. Oto co o akcji powiedziała jedna z jej uczestniczek:

ZOBACZ: Harcerska sztafeta z Ogniem Niepodległości dotarła do Radomia. 11 listopada stanie na Grobie Nieznanego Żołnierza

W piątek 8 listopada w Radomiu odbył się młodzieżowy Marsz Wolności. To jeden z akcentów święta Republiki Radomskiej oraz stulecia powstania Policji Państwowej. Głównymi bohaterami jak co roku byli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 6 imienia Jana Kochanowskiego, a w tym roku dołączyli też policjanci.

CZYTAJ: XV Marsz Wolności przeszedł ulicami Radomia do Rynku. Uczestnicy uczcili rocznicę powstania Republiki Radomskiej i stulecie policji

Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu podczas piątkowych uroczystości.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu podczas piątkowych uroczystości. Joanna Gołąbek

Uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu w trakcie piątkowych uroczystości patriotycznych otrzymali także nowy sztandar dla szkoły.ZOBACZ: Uroczystości patriotyczne w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Radomiu. Placówka otrzymała nowy sztandar

Także w piątek wiele szkół przystąpiło do akcji "Szkoła do Hymnu", która jest kontynuacją ubiegłorocznego przedsięwzięcia "Rekord dla Niepodległej". O godzinie 11.11 uczniowie wraz z nauczycielami śpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

Dzieci niemówiące - podopieczni szkoły specjalnej Stowarzyszenia Budujemy Przystań w Radomiu, także odśpiewały hymn narodowy z okazji Święta Niepodległości 11 listopada. Choć uczniowie nie porozumiewają się za pomocą mowy werbalnej pokazali, że komunikacja nie ma barier. W piątek 8 listopada, wspólnie z całą kadrą o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali Hymn Narodowy.

Akcja „Szkoła do Hymnu” jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji ,,Rekord dla Niepodległej” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Aby nikt nie miał problemu z zapamiętaniem słów na dużym ekranie wyświetlany był tekst napisany za pomocą znaków graficznych łatwo odczytywanych dla uczniów niemówiących.

Uczniowie radomskiej szkoły specjalnej pokazali w czasie patriotycznej uroczystości, że komunikacja nie ma barier.
Uczniowie radomskiej szkoły specjalnej pokazali w czasie patriotycznej uroczystości, że komunikacja nie ma barier. Stowarzyszenie Budujemy Przystań

Akcja "Szkoła do hymnu" w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Laskach.

Już od siedmiu lat Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku organizuje patriotyczną akcję „Mamy Niepodległą!”. Akcja polega na wypisaniu i wysłaniu lub podarowaniu kartki pocztowej, na której znajdują się motywy związane z dniem 11 listopada 1918 roku. Z okazji 101 - ej rocznicy Odzyskania Niepodległości organizatorzy akcji przeprowadzili plebiscyt wśród członków klubu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i wybrali cztery motywy patriotyczne, które zostały wydrukowane w łącznej liczbie jednego miliona sztuk. Na kartkach najpierw należało wypisać życzenia, a potem je zaadresować. W tegorocznej akcji „Mamy Niepodległą!” po raz piąty wzięła udział cała społeczność Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach.

- Z radością uczestniczyłyśmy w nietypowej lekcji historii. Nasze zdziwienie wzbudził fakt, iż przekazując okolicznościową kartkę z okazji jednego z najważniejszych świąt dla Polaków, jakim jest Dzień Niepodległości, można dotrzeć aż do tysiąca osób i ich rodzin - oceniły swój udział w lekcji patriotyzmu uczennice klasy II FP – Zuzanna Korcz, Martyna Zagożdżon i Weronika Zawadzka. - Jako nauczyciel i członek Klubu Miłośników Józefa Piłsudskiego czuję ogromną satysfakcję z faktu, iż cała społeczność Zielonego aktywnie włączyła się w poszerzanie wiedzy historycznej oraz obchody 101 rocznicy odzyskania Niepodległości. Mam nadzieję, iż udało nam się dotrzeć z życzeniami do wielu osób, podsumował przebieg patriotycznej akcji – mówił Jacek Malicki, nauczyciel z pionkowskiego Zespołu Szkół.

Uczennice Zespołu Szkół w Pionkach wraz z nauczycielem Jackiem Malickim - uczestnicy akcji "Mamy Niepodległą".
Uczennice Zespołu Szkół w Pionkach wraz z nauczycielem Jackiem Malickim - uczestnicy akcji "Mamy Niepodległą". Archiwum szkolne

Święto Niepodległości uroczyście obchodziły dzieci oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Sokolnikach Mokrych w powiecie przysuskim. Przybliżyły między innymi historię utraty niepodległości oraz życia pod zaborami.

Dzieci z Sokolnik Mokrych w Gminie Wieniawa przygotowały akademię patriotyczną
Dzieci z Sokolnik Mokrych w Gminie Wieniawa przygotowały akademię patriotyczną Archiwum szkolne

CZYTAJ: Dzieci z Sokolnik Mokrych w gminie Wieniawa uroczyście świętowały Dzień Niepodległości

8 listopada w Publicznym Przedszkolu nr 1 „Pod Topolą” w Kozienicach odbyła się uroczysta akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci przedstawiły patriotyczny montaż słowno-muzyczny.

Maluchy z Publicznego Przedszkola numer 1 "Pod Topolą" w Kozienicach przedstawiły montaż słowno-muzyczny.
Maluchy z Publicznego Przedszkola numer 1 "Pod Topolą" w Kozienicach przedstawiły montaż słowno-muzyczny. kozienice24.pl

Akcja "Szkoła do hymnu" w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 GrójcuAkcja "Szkoła do hymnu" w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Komisji Edukacji Narodowej w Białobrzegach.„Przybyli ułani” , „Jędrusiowa dola”... te i inne pieśni patriotyczne rozbrzmiewały w piątek 8 listopada w Przedszkolu Samorządowym numer 2 „Mali Odkrywcy w Szydłowcu podczas Przeglądu Pieśni Patriotycznych z okazji święta 11 listopada. Ostatnią i najważniejszą pieśnią jaka wybrzmiała był Hymn „Mazurek Dąbrowskiego”, zaśpiewany przez dzieci ze wszystkich grup wraz z nauczycielami, Dyrekcją oraz personelem przedszkola przyłączając się tym samym do pamięci i oddania hołdu walczącym o naszą wolność żołnierzom.

Uczestnicy Przeglądu Pieśni Patriotycznych w Przedszkolu Samorządowym numer 2 "Mali Odkrywcy" w Szydłowcu.
Uczestnicy Przeglądu Pieśni Patriotycznych w Przedszkolu Samorządowym numer 2 "Mali Odkrywcy" w Szydłowcu. Archiwum przedszkolne

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janusz z Radomska
11 listopada, 08:13, Edward G.:

Pod Radomskiem urodził się Janusz a jego żona Grażynka urodziła się w radomskim. Kto jest Warchołem ?

11 listopada, 21:05, Gość:

@Edward G. - kolejny, który nie rozumie określeń regionów niebędących województwami (w Radomskiem, w Łódzkiem, w Kieleckiem itd.) w odróżnieniu od dawnych województw (w radomskim, w łódzkim, w kieleckim). A wystarczy poszukać w słowniku i się nie błaźnić takimi komentarzami.

Odpowiedz sobie baranie jak naPiSzesz na wsi pod miastem

Radomsko?

Pisz sobie co chcesz ale powiat i region jest radomski tylko chamy ze wsi okolicznych mówią ,,Radomskiem,, a i rondo kozienickie według tych chamów to rondo ,,kozienieckie,,.

E
Edward G
11 listopada, 08:13, Edward G.:

Pod Radomskiem urodził się Janusz a jego żona Grażynka urodziła się w radomskim. Kto jest Warchołem ?

11 listopada, 21:05, Gość:

@Edward G. - kolejny, który nie rozumie określeń regionów niebędących województwami (w Radomskiem, w Łódzkiem, w Kieleckiem itd.) w odróżnieniu od dawnych województw (w radomskim, w łódzkim, w kieleckim). A wystarczy poszukać w słowniku i się nie błaźnić takimi komentarzami.

Rozumie gdyż działa to tylko w przypadku gdy nazwy nie kolidują . Radomsko i pod Radomskiem nie w Radomskiem tylko radomskim. Radom pod Radomiem i radomskie. Radomsko pod Radomskiem i radomszczański .

Urodził się pod Radomskiem.

G
Gość
11 listopada, 08:13, Edward G.:

Pod Radomskiem urodził się Janusz a jego żona Grażynka urodziła się w radomskim. Kto jest Warchołem ?

@Edward G. - kolejny, który nie rozumie określeń regionów niebędących województwami (w Radomskiem, w Łódzkiem, w Kieleckiem itd.) w odróżnieniu od dawnych województw (w radomskim, w łódzkim, w kieleckim). A wystarczy poszukać w słowniku i się nie błaźnić takimi komentarzami.

R
Ryszarda

Smutek jak za komuny.

S
Szkatuła

W kamienicy na ul Niedziałkowskiego impreza od dwóch dni.

Patologia wzięła 500 plus i burdy non stop. 12 letnie dzieci na legalu szlugi jarają. Była dwa razy SM a balanga dalej trwa.

W
Wstyd za tych z PISu !

Pomnik pary umyć bo znów gołębie obsrali. Wstyd!

E
Edward G.

Pod Radomskiem urodził się Janusz a jego żona Grażynka urodziła się w radomskim. Kto jest Warchołem ?

P
Prezes tysiąclecia
10 listopada, 18:40, Prezes tysiąclecia:

No dobrze barwny bez szkoły to teraz naPiSzcie jak świętują POlacy w radomskim . Pod Radomskiem zaś nie lubią warchołów a,szczególnie,tych skundlałych co, wspierają dojną zmianę .

10 listopada, 21:39, N.:

Co ci nie pasuje. Siedź w domu oglądaj TVN i nie przeszkadzaj normalnym w Świecie Niepodległości.

A Ty to kto? Warchoł czy jakiś inny sort mieszkający pod Radomskiem. Bo ja to POlak z radomskiego. TVPis to tuba propagandowa dojnej zmiany. Piłsudski zaś to nawet katolikiem nie był i chwała mu za to.

N
N.
10 listopada, 18:40, Prezes tysiąclecia:

No dobrze barwny bez szkoły to teraz naPiSzcie jak świętują POlacy w radomskim . Pod Radomskiem zaś nie lubią warchołów a,szczególnie,tych skundlałych co, wspierają dojną zmianę .

Co ci nie pasuje. Siedź w domu oglądaj TVN i nie przeszkadzaj normalnym w Świecie Niepodległości.

P
Prezes tysiąclecia

No dobrze barwny bez szkoły to teraz naPiSzcie jak świętują POlacy w radomskim . Pod Radomskiem zaś nie lubią warchołów a,szczególnie,tych skundlałych co, wspierają dojną zmianę .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3