Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętowaliśmy Dzień Niepodległości w Radomskiem. Były uroczystości, akademie szkolne, śpiewanie hymu, biegi, pikniki wojskowe

Red
Ułani z grupy rekonstrukcyjnej wyróżniali się z wielkiego orszaku, jaki przeszedł w poniedziałek 11 listopada ulicami Radomia.
Ułani z grupy rekonstrukcyjnej wyróżniali się z wielkiego orszaku, jaki przeszedł w poniedziałek 11 listopada ulicami Radomia. Tadeusz Klocek
11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mieszkańcy regionu radomskiego świętowali to wydarzenie w różny sposób, w obchodach brały udział wszystkie pokolenia, wiele z nich zaczęło się już w piątek 8 listopada.

W tym artykule na bieżąco informujemy o wydarzeniach w naszym regionie, które upamiętniają Dzień Niepodległości. Poniżej znajdziecie relacje, zdjęcia oraz filmy z obchodów. Przesyłajcie nam własne materiały, ukazujące, w jaki sposób świętujecie w ten weekend.

Dwa kluby morsów działające w regionie - Radomskie Morsy oraz Mrozoodporni Jastrząb - w swoim stylu - uczciły 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas kąpieli w zalewie Siczki w gminie Jedlnia-Letnisko odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Morsy podczas poniedziałkowej kąpieli w zalewie w Siczkach koło Jedlni Letniska.
Morsy podczas poniedziałkowej kąpieli w zalewie w Siczkach koło Jedlni Letniska. Radomskie Morsy

- Składamy hołd pokoleniom Polaków, którzy walczyli, by nasza ojczyzna była wolna i niepodległa - powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia, pod Pomnikiem Czynu Legionowego na Rynku, w czasie oficjalnych, poniedziałkowych obchodów Święta Niepodległości. Przypomniał on także o 101. rocznicy Powstania Republiki Radomskiej, która została powołana do życia 2 listopada 1918 roku przez tak zwany Komitet Pięciu.

CZYTAJ:

Święto Niepodległości w Radomiu. Przemarsz z katedry pod Pomnik Czynu Legionów

Święto Niepodległości w Radomiu w obiektywie naszego fotoreportera. Zobaczcie zdjęcia z poniedziałkowej uroczystości.

ZOBACZ:

Miłośnicy motoryzacji w świąteczny poniedziałek mieli okazję odwiedzić tor Automobilklubu Radomskiego i za kierownicą - rywalizując oraz trenując - uczcić szczególną rocznicę.

ZOBACZ:

Święto Niepodległości uczcili również mieszkańcy gminy Kowala. Już po raz kolejny 11 listopada na terenie gminy pobiegła Międzypokoleniowa Sztafeta Niepodległościowa.

Wśród uczestników i kibiców Sztafety Niepodległości w Kowali nie zabrakło także najmłodszych.
Wśród uczestników i kibiców Sztafety Niepodległości w Kowali nie zabrakło także najmłodszych. Łukasz Kościelniak

CZYTAJ:

W powiatach regionu odbywają się zarówno oficjalne uroczystości jak też inne wydarzenia, które uświetniają rocznicę. W Zwoleniu na przykład ulicami miasta przeszedł Marsz Niepodległości. Do młodzieży i nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej dołączyli też przedstawiciele lokalnych władz.

ZOBACZ:

Msza za Ojczyznę z okazji Święta Niepodległości była odprawiona w poniedziałek 11 listopada przed południem w kościele pod wezwaniem świętej Trójcy w Białobrzegach.

Święto Niepodległości w Białobrzegach. Była msza za Ojczyznę i apel przy pomniku. Uczniowie ze szkół śpiewali hymn

Świętowanie w Grójcu trwało trzy dni. W Grójcu obchody Święta Niepodległości trwały w sumie przez trzy dni. Zaczęły się w piątek 8 listopada od uroczystej sesji Rady Miejskiej. W niedzielę 1miał miejsce uroczysty capstrzyk z udziałem wojska i policji, natomiast w poniedziałek odbyła się impreza w tamtejszej hali sportowej.

CZYTAJ:

Główne uroczystości z okazji 11 listopada w Szydłowcu odbyły się tradycyjnie na skwerze imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się przemówienia okolicznościowe władz samorządowych oraz modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

CZYTAJ:

Grupa morsów z Ekipy Lodowcowej z Chlewisk koło Szydłowca zaliczyła w niedzielę kąpiel w zalewie w pobliskim Koszorowie. Oczywiście, obowiązkowe były biało-czerwone barwy.

Ekipa Lodowcowa z Chlewisk koło Szydłowca w patriotycznych nastrojach.
Ekipa Lodowcowa z Chlewisk koło Szydłowca w patriotycznych nastrojach. Facebook/Ekipa Lodowcowa Chlewiska

W niedzielę w meczu PlusLigi siatkarzy Cerrad Enea Czarni Radom pokonali MKS Będzin 3:0. Przed pierwszym gwizdkiem sędziego, wszyscy zgromadzeni w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Cała hala pokrywała się biało-czerwonymi flagami. To wszystko związane jest ze Świętem Niepodległości.

Ta ogromna flaga pojawiła się na trybunach radomskiej hali podczas niedzielnego meczu siatkarzy Cerradu Enea Czarni z MKS Będzin.
Ta ogromna flaga pojawiła się na trybunach radomskiej hali podczas niedzielnego meczu siatkarzy Cerradu Enea Czarni z MKS Będzin. Tadeusz Klocek

ZOBACZ RELACJĘ Z MECZU:

W niedzielę na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego na radomskim Sadkowie odbył się piknik wojskowy "Służymy Niepodległej". Nawet deszcz nie przeszkodził radomianom, którzy w niedzielę ochoczo ruszyli na lotnisko, by tam na stoiskach obejrzeć broń, helikoptery, wojskowe wozy, lub spróbować grochówki. Wszystko to w ramach pikniku w przeddzień Święta Niepodległości.

Najmłodsi uczestnicy niedzielnego pikniku wojskowego na Sadkowie mogli "przymierzyć się" do pistoletu.
Najmłodsi uczestnicy niedzielnego pikniku wojskowego na Sadkowie mogli "przymierzyć się" do pistoletu. Tadeusz Klocek

CZYTAJ:

Ponad trzysta osób wystartowało w niedzielę 10 listopada w tradycyjnym Biegu Niepodległości w Radomiu. Nie odstraszyła ich deszczowa aura.

Uczestnicy radomskiego Biegu Niepodległości wyruszają na trasę ze stadionu przy ulicy Narutowicza 9.
Uczestnicy radomskiego Biegu Niepodległości wyruszają na trasę ze stadionu przy ulicy Narutowicza 9. Sylwester Szymczak

ZOBACZ:

9 listopada 2019 roku o godzinie 12, pod Pomnikiem Mauzoleum w Laskach, Grupa Rowerowa Zwoleń podczas III Rajdu Rowerowego Szlakiem I Brygady Legionów Polskich wraz z włodarzami miasta i powiatu zwoleńskiego odśpiewała Hymn Narodowy, pieśni legionowe, pomodlili się, zapalili znicze i w ten sposób oddali hołd Tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.

Grupa Rowerowa Zwoleń dociera w sobotę do Lasek.
Grupa Rowerowa Zwoleń dociera w sobotę do Lasek. Archiwum organizatora

W piątek, 8 listopada nad zalewem odbył się czwarty Zwoleński Bieg Niepodległości. Na starcie biegu stanęło 170 zawodników, którzy mieli do pokonania symboliczny dystans 1918 metrów.

ZOBACZ:

Zwoleński Bieg Niepodległości cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży.
Zwoleński Bieg Niepodległości cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. Urząd Miejski w Zwoleniu

W piątek, 8 listopada do Radomia przyjechała harcerska sztafeta rowerowa z Ogniem Niepodległości. Płomień pochodzi z cmentarza żołnierzy polskich w Kostiuchniówce na Ukrainie. Sztafeta rowerowa, która od 19 lat prowadzą harcerze ze Zgierza, wiezie go aż do Warszawy, gdzie 11 listopada stanie na Grobie Nieznanego Żołnierza. Oto co o akcji powiedziała jedna z jej uczestniczek:

ZOBACZ:

W piątek 8 listopada w Radomiu odbył się młodzieżowy Marsz Wolności. To jeden z akcentów święta Republiki Radomskiej oraz stulecia powstania Policji Państwowej. Głównymi bohaterami jak co roku byli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 6 imienia Jana Kochanowskiego, a w tym roku dołączyli też policjanci.

CZYTAJ:

Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu podczas piątkowych uroczystości.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu podczas piątkowych uroczystości. Joanna Gołąbek

Uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu w trakcie piątkowych uroczystości patriotycznych otrzymali także nowy sztandar dla szkoły.

ZOBACZ:

Także w piątek wiele szkół przystąpiło do akcji "Szkoła do Hymnu", która jest kontynuacją ubiegłorocznego przedsięwzięcia "Rekord dla Niepodległej". O godzinie 11.11 uczniowie wraz z nauczycielami śpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

Dzieci niemówiące - podopieczni szkoły specjalnej Stowarzyszenia Budujemy Przystań w Radomiu, także odśpiewały hymn narodowy z okazji Święta Niepodległości 11 listopada. Choć uczniowie nie porozumiewają się za pomocą mowy werbalnej pokazali, że komunikacja nie ma barier. W piątek 8 listopada, wspólnie z całą kadrą o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali Hymn Narodowy.

Akcja „Szkoła do Hymnu” jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji ,,Rekord dla Niepodległej” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Aby nikt nie miał problemu z zapamiętaniem słów na dużym ekranie wyświetlany był tekst napisany za pomocą znaków graficznych łatwo odczytywanych dla uczniów niemówiących.

Uczniowie radomskiej szkoły specjalnej pokazali w czasie patriotycznej uroczystości, że komunikacja nie ma barier.
Uczniowie radomskiej szkoły specjalnej pokazali w czasie patriotycznej uroczystości, że komunikacja nie ma barier. Stowarzyszenie Budujemy Przystań

Akcja "Szkoła do hymnu" w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Laskach.

Już od siedmiu lat Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku organizuje patriotyczną akcję „Mamy Niepodległą!”. Akcja polega na wypisaniu i wysłaniu lub podarowaniu kartki pocztowej, na której znajdują się motywy związane z dniem 11 listopada 1918 roku. Z okazji 101 - ej rocznicy Odzyskania Niepodległości organizatorzy akcji przeprowadzili plebiscyt wśród członków klubu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i wybrali cztery motywy patriotyczne, które zostały wydrukowane w łącznej liczbie jednego miliona sztuk. Na kartkach najpierw należało wypisać życzenia, a potem je zaadresować. W tegorocznej akcji „Mamy Niepodległą!” po raz piąty wzięła udział cała społeczność Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach.

- Z radością uczestniczyłyśmy w nietypowej lekcji historii. Nasze zdziwienie wzbudził fakt, iż przekazując okolicznościową kartkę z okazji jednego z najważniejszych świąt dla Polaków, jakim jest Dzień Niepodległości, można dotrzeć aż do tysiąca osób i ich rodzin - oceniły swój udział w lekcji patriotyzmu uczennice klasy II FP – Zuzanna Korcz, Martyna Zagożdżon i Weronika Zawadzka. - Jako nauczyciel i członek Klubu Miłośników Józefa Piłsudskiego czuję ogromną satysfakcję z faktu, iż cała społeczność Zielonego aktywnie włączyła się w poszerzanie wiedzy historycznej oraz obchody 101 rocznicy odzyskania Niepodległości. Mam nadzieję, iż udało nam się dotrzeć z życzeniami do wielu osób, podsumował przebieg patriotycznej akcji – mówił Jacek Malicki, nauczyciel z pionkowskiego Zespołu Szkół.

Uczennice Zespołu Szkół w Pionkach wraz z nauczycielem Jackiem Malickim - uczestnicy akcji "Mamy Niepodległą".
Uczennice Zespołu Szkół w Pionkach wraz z nauczycielem Jackiem Malickim - uczestnicy akcji "Mamy Niepodległą". Archiwum szkolne

Święto Niepodległości uroczyście obchodziły dzieci oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Sokolnikach Mokrych w powiecie przysuskim. Przybliżyły między innymi historię utraty niepodległości oraz życia pod zaborami.

Dzieci z Sokolnik Mokrych w Gminie Wieniawa przygotowały akademię patriotyczną
Dzieci z Sokolnik Mokrych w Gminie Wieniawa przygotowały akademię patriotyczną Archiwum szkolne

CZYTAJ:

8 listopada w Publicznym Przedszkolu nr 1 „Pod Topolą” w Kozienicach odbyła się uroczysta akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci przedstawiły patriotyczny montaż słowno-muzyczny.

Maluchy z Publicznego Przedszkola numer 1 "Pod Topolą" w Kozienicach przedstawiły montaż słowno-muzyczny.
Maluchy z Publicznego Przedszkola numer 1 "Pod Topolą" w Kozienicach przedstawiły montaż słowno-muzyczny. kozienice24.pl

Akcja "Szkoła do hymnu" w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 Grójcu

Akcja "Szkoła do hymnu" w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Komisji Edukacji Narodowej w Białobrzegach.

„Przybyli ułani” , „Jędrusiowa dola”... te i inne pieśni patriotyczne rozbrzmiewały w piątek 8 listopada w Przedszkolu Samorządowym numer 2 „Mali Odkrywcy w Szydłowcu podczas Przeglądu Pieśni Patriotycznych z okazji święta 11 listopada. Ostatnią i najważniejszą pieśnią jaka wybrzmiała był Hymn „Mazurek Dąbrowskiego”, zaśpiewany przez dzieci ze wszystkich grup wraz z nauczycielami, Dyrekcją oraz personelem przedszkola przyłączając się tym samym do pamięci i oddania hołdu walczącym o naszą wolność żołnierzom.

Uczestnicy Przeglądu Pieśni Patriotycznych w Przedszkolu Samorządowym numer 2 "Mali Odkrywcy" w Szydłowcu.
Uczestnicy Przeglądu Pieśni Patriotycznych w Przedszkolu Samorządowym numer 2 "Mali Odkrywcy" w Szydłowcu. Archiwum przedszkolne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Świętowaliśmy Dzień Niepodległości w Radomskiem. Były uroczystości, akademie szkolne, śpiewanie hymu, biegi, pikniki wojskowe - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie