Symbol Polskiej Samorządności 2021

Materiał informacyjny Gminy Kozienice

Gmina Kozienice po raz pierwszy, w historii 11 edycji programu, została nominowana do zaszczytnego tytułu Symbol Polskiej Samorządności. Symbol 2021 to ogólnopolski program, którego organizatorzy chcą pokazać najlepsze przykłady samorządów, spółek komunalnych, spółdzielni – czyli podmiotów, które są najbliżej ludzi, są z nimi każdego dnia, i choć może często niedoceniane, walnie przyczyniają się do rozwoju Polski.

Tu podaj tekst alternatywny

- Sama nominacja dokonana przez „Monitor Biznesu”(dodatek do „Rzeczpospolitej”) i przez „Monitor Rynkowy”(dodatek do „Dziennika Gazety Prawnej”) jest dużym wyróżnieniem, ale walczymy o tytuł. Dziękuje wszystkim, którzy działają na rzecz rozwoju naszej Małej Ojczyzny - sukces zależy od ludzi – przekazuje Burmistrz Piotr Kozłowski.

W gronie nominowanych znajdują się firmy, instytucje, samorządy, których działania charakteryzują się najwyższą jakością zarządzania, innowacyjnością, sprawnością w pozyskiwaniu i dysponowaniu środkami unijnymi, dbałością o ekologię, ale nade wszystko przyświeca im szeroko pojęte dobro mieszkańców.

MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO

Tu podaj tekst alternatywny

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło wyniki konkursu pn. "MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO". Najwyższą dotację, w wysokości 75 000 zł, otrzymał wspólny projekt Gminy Kozienice i Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. To duży sukces, bowiem ocenianych było ponad 120 wniosków z całego kraju.

Zgodnie z regulaminem konkursu MON, tematyka muralu odnosi się do historii oręża polskiego. Kozienicka wizualizacja bezpośrednio nawiązuje do stoczonej 6 kwietnia 1656 roku przez wojska Stefana Czarnieckiego i Jerzego Lubomirskiego bitwy z argierdą wojsk margrabiego Fryderyka Badeńskiego, zwanej Bitwą pod Kozienicami. Wokół tej bitwy krąży wiele ciekawostek i legendarnych pytań, które – jak zapowiadają Burmistrz Piotr Kozłowski i Prezes KSRH Krzysztof Zając - przy okazji tworzenia muralu z pewnością zostaną Kozieniczanom przypominane.

Mural zostanie wykonany w technice 3D, na ścianie bloku mieszkalnego przy ul. Kopernika 12 w Kozienicach. Prace nad malowidłem rozpoczną się w wakacje, a jego uroczyste odsłonięcie planowane jest w sierpniu, w dniu Święta Wojska Polskiego. Zgodnie z założeniami projektowymi, w ramach realizacji dotowanego zadania, zostanie zorganizowany również koncert, znanego i cenionego w Polsce i na świecie, Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego w Karolinie.

Bieg Szlakiem Króla Zygmunta Starego

W sobotę 5 czerwca odbyła się w Kozienicach kolejna edycja Biegu Szlakiem Króla Zygmunta Starego. W tym roku było to wydarzenie wyjątkowe o charakterze jubileuszowym, gdyż impreza obchodziła swoje okrągłe 10-lecie. Organizatorami, zgodnie z utrwaloną już tradycją, było Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu oraz Gmina Kozienice. Trasa biegu również pozostała niemal taka sama i obejmowała szlak wiodący z terenu Ośrodka Rekreacji i Turystyki ulicami Jeziorną, Wiślaną, Maciejowicką, Parkową w kierunku zespołu pałacowo-parkowego, pętlę wokół fontanny po czym powrót do punktu wyjścia. Taka runda miała długość pięciu kilometrów. Z uwagi na dwa dystanse biegowe, 5 i 10 kilometrów, zawodnicy startujący na tym dłuższym robili więc dwa okrążenia.

Tu podaj tekst alternatywny

W bieżącym roku bieg ponownie cieszył się dużym zainteresowaniem, a frekwencja była prawie rekordowa. Na linii startu stanęło ponad 200 osób, mężczyzn i kobiet w różnym wieku, od nastolatków po kategorię wiekową 60+. Jednym słowem – każdy, kto miał ochotę spędzić aktywnie sobotnie przedpołudnie. I nie tylko liczba uczestników imprezy sprawiła miłą niespodziankę. Deszcz, padający od rana, na kilkanaście minut przed rozpoczęciem imprezy ustał, dzięki czemu zawodnicy mogli cieszyć się całkiem dobrą pogodą.

Wśród biegaczy nie zabrakło Kozieniczan, których było ponad 50, czyli około jednej czwartej wszystkich uczestników biegu. Można było spotkać osoby z Biegam Bo Lubię Kozienice, byli też Morsjanie, reprezentanci UKS „Olimp” Kozienice, NKSW „Wulkan”. Nie można zapomnieć o wielu niezrzeszonych, startujących indywidualnie.

Sam bieg rozpoczął się punktualnie o godz. 11.00, a sygnał do startu dał Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski.

Po przebiegnięciu 5 kilometrów pierwszy linię mety przekroczył Mateusz Utnicki z Dęblina, z Klubu Mazowsze Stężyca Run. Pokonanie tego dystansu zajęło mu 18 minut i 26 sekund. Drugi był Michał Kołomański, a najlepszy z Kozieniczan Marcin Podczasi zajął miejsce trzecie.

W gronie kobiet triumfowała Joanna Leszczyńska z wynikiem 25 minut i 7 sekund, reprezentująca jak Marcin Podczasi WKZ Kozienice BBL. Druga na mecie zameldowała się Asta Zielińska, a trzecia Agnieszka Kleszczyńska.

Na 10 kilometrów zwyciężył Michał Bąk. Linię mety przekroczył po 38 minutach i 7 sekundach. Drugi ze stratą ponad minuty był Kamil Czarnecki, a trzecie miejsce zajął Jacek Gębski. Cała trójka to zawodnicy z klubu Czarnecki Run Team.

Wśród kobiet 10 kilometrów najszybciej przebiegła Daria Paśnicka z Łaskarzewa. Potrzebowała na to 42 minut i 27 sekund. Druga na mecie była Barbara Przeworska, a trzecie miejsce zajęła Julia Małaśnicka.

Patronat honorowy nad biegiem objął Burmistrz Piotr Kozłowski, który dał też dobry przykład i pobiegł wraz z innymi.

Tu podaj tekst alternatywny

Ceremonia dekoracji laureatów odbyła się w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim. Medale, puchary i nagrody wręczali Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski oraz Dyrektor Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu Marcin Zmitrowicz. Na podium stawali zwycięzcy klasyfikacji open, najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz najlepsi z Kozieniczan. Dodatkowo wśród wszystkich uczestników biegu rozlosowano kilkadziesiąt zestawów upominków.

Warto dodać, iż frekwencja z roku na rok jest większa. W 2011 roku wystartowało 28 osób, a w 2019 padł rekord, kiedy na trasę wyruszyło 212 osób. Od piątej edycji imprezy zawodnicy oprócz 10 kilometrów mają do wyboru także krótszy, 5-kilometrowy dystans. Nasza impreza, miejmy nadzieję już na stałe, wpisała się w biegowy kalendarz regionu. Przyciąga miłośników biegania nie tylko z Kozienic, ale i z Radomia, Dęblina, Puław i wielu innych mniejszych i większych miejscowości. Liczmy, że tak samo, a może i lepiej, będzie w kolejnych latach.

Tu podaj tekst alternatywny

Dodaj ogłoszenie