Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbole na metkach - suszenie i prasowanie

Anna NIEDZIELSKA, [email protected]
Metka wszystko ci powie. Dziś rozszyfrowujemy kolejne piktogramy, tym razem dotyczące suszenia i prasowania

Tylko do pralni

Tylko do pralni

Oddając ubranie do pralni chemicznej, również trzeba koniecznie zwrócić uwagę na metkę. Te symbole są okrągłe i przekreślone krzyżem koło oznacza, że kategorycznie ubrania nie wolno czyścić chemicznie. Jeśli w kółku jest litera A to materiał powinien być prany w rozpuszczalnikach organicznych, F- benzynie, P - w czterochloro-etylenie lub benzynie. Jeśli symbol jest podkreślony to trzeba podczas czyszczenia materiału zachować szczególną ostrożność.

Symbole na metkach w szytych w ubrania są ważne nie tylko ze względu na pranie, ale również gdy suszymy i prasujemy czyste już rzeczy. Szczególnie przy delikatnych tkaninach trzeba na nie zwracać uwagę. Dziś część druga tajemnicy ubraniowych metek.

Dla zachowania jakości ubrań i ich dobrego wyglądu przez długi czas ważny jest proces ich suszenia. Wszystkie symbole na metkach związane z suszeniem są kwadratowe. Jeśli stosujemy suszarkę bębnową, wówczas należy zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę zalecaną przez producenta odzieży, oznaczoną na metce ilością kropek.

Zwykle dwie kropki, to niska temperatura, jedna kropka - normalna temperatura. Niektóre tkaniny, oznaczone "przekreślonym kwadratem", nie są przeznaczone do suszenia w automatycznej suszarce - to może je zniszczyć.

SUSZENIE
Odzież suszona w domu lub na balkonie musi być równomiernie rozłożona, aby ubrania nie były nadmiernie pogniecione. Pomieszczenia, w których odzież jest suszona, muszą być odpowiednio wentylowane, tak aby zapobiegać gromadzeniu się wilgoci, która w krótkim czasie może spowodować wykwit pleśni.

Odzież suszona na świeżym powietrzu nie może być nadmiernie wystawiona na promienie słoneczne, gdyż może to skutkować wyblaknięciem kolorów. Warto również, zanim rozpoczniemy pranie przekręcić odzież na drugą stronę, co ochroni ją przed niszczeniem, a na etapie suszenia na świeżym powietrzu pozwoli zachować kolory.

Pozycja suszenia odzieży jest także bardzo istotna, szczególnie w przypadku tkanin, z których nie można dokładnie odwirowywać wody ze względu na wyjątkowe włókna lub sploty - tak jest na przykład z wełniane swetry lub szydełkowane obrusy. Muszą być one suszone w pozycji poziomej - oznaczenie na metce poprzez poziomą kreskę - dzięki czemu nie rozciągną się i nie zmienią kształtu.

PRASOWANIE
Na wszystkich metkach umieszczone są również wskazówki dotyczące prasowania odzieży. W przypadku tkanin bawełnianych dopuszczalne są zazwyczaj najwyższe temperatury prasowania.

Warto też pamiętać, że jedwab prasujemy na lewej stronie, zaczynamy zawsze od falbanek, koronek i haftów, jeżeli takie są. Gdy zależy nam na tym połysku, trzeba przejechać żelazkiem również prawą stronę. Wełny prasujemy po prawej stronie przez inny materiał, najlepiej przez lniane płótno. Ciemne wełny można też prasować przez… zwykłą gazetę. Cienki batyst, etamina, pika bawełniana i ciemne bawełny prasuje się po lewej stronie.

Jasne bawełny zarówno gładkie jak i wzorzyste prasujemy po prawej stronie. Aksamit zwilża się lekko po lewej stronie i prasuje w powietrzu mocno naciągnięty. Do tej czynności potrzebne są minimum dwie osoby. Tkaniny lniane prostujemy zawsze po prawej stronie, gdyż przyciskając żelazko po lewej stronie, uwypukla się wszystkie hafty lub aplikacje z innego materiału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Symbole na metkach - suszenie i prasowanie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie