Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System edukacji w Katarze na wzór krajów zachodnich. Jakie są różnice? Rok szkolny dostosowany do ramadanu i krótszy obowiązek edukacji

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak wygląda system edukacji w Katarze?
Jak wygląda system edukacji w Katarze? Paweł Relikowski/Polska Press
Ze względu na mundial 2022, czyli wydarzenie sportowe o światowej randze, wszystkie oczy skierowane są w stronę Kataru. Jak się okazuje, ten niewielki kraj należący do emiratów arabskich jako priorytet stawia sobie rozwój systemu edukacji. W Katarze edukacja jest obowiązkowa. W tym obcym dla nas kulturowo kraju funkcjonują także z powodzeniem szkoły międzynarodowe.

Spis treści

Szkoła w Katarze jest obowiązkowa

Emirat (monarchia absolutna) Kataru podkreśla znaczenie inwestowania w edukację i jej rozwój. Priorytetem jest dostępność edukacji dla obywateli oraz obcokrajowców, a także rozwój metod nauczania i placówek. Jak na stronie rządowej podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych państwa Katar:

Państwo Katar podjęło inicjatywę rozwoju szkolnictwa publicznego w kraju [...] pod hasłem „Edukacja na nową erę”. [...] Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego bierze na siebie odpowiedzialność za kształtowanie polityki edukacyjnej państwa. Odnosi się również do opracowania planu edukacji i nadzoru nad jego postępowaniem, aby umożliwić prawidłowe stosowanie Kataru na rok 2030, uwzględniając rozwój Katarczyka tak, aby mógł aktywnie oddziaływać we wszystkich aspektach życia.

Oficjalnie system edukacji i kształcenie powszechne w Katarze rozpoczęło się we wczesnych latach 50. XIX wieku. Pierwsza szkoła dla chłopców powstała w stolicy Kataru (Doha) w 1948 roku, a w 1956 roku otworzono pierwszą szkołę dla dziewcząt. W Katarze są dwie rządowe instytucje, które regulują i wspierają edukację. To Najwyższa Rada Edukacji (SEC) oraz Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego (MOEHE).

Obecnie nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa dla każdego dziecka. Edukacja w szkołach publicznych od zerówki do końca szkoły średniej jest także bezpłatna.

Edukacja publiczna i bezpłatna dzieli się na etapy podobne do tych obowiązujących w większości krajów europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych:

  • szkoła podstawowa (z zerówką) trwająca 6 lat: od 6. do 12. roku życia,
  • szkoła przygotowawcza trwająca 3 lata: od ok. 13. do 15. roku życia,
  • szkoła średnia (ogólna, handlowa lub techniczna) trwająca 3 lata: od ok. 16. do 18. roku życia.

Rząd eksperymentuje z alternatywami dla kształcenia ogólnego. Prowadzone są na przykład naukowe szkoły średnie.

Rozwój systemu edukacji w Katarze

Edukacja w Katarze uwzględnia tradycję, kulturę i konserwatywno-religijny charakter kraju oraz jego mieszkańców. Jednocześnie stawia się tam na nowoczesne rozwiązania, wykorzystanie technologii i różnych metod pedagogicznych. Chętnie zatrudnia się nauczycieli z innych krajów, szczególnie w szkołach prywatnych, które są także, choć w mniejszej skali niż szkoły publiczne, wspierane przez rząd (np. udostępniane są dla tych szkół podręczniki).

Szkoła jest obowiązkowa dla wszystkich do 14. roku życia. To ograniczenie do 14 lat sprawia, że naukę kontynuuje mniej dziewcząt niż chłopców. Zaobserwowano, że 65 proc. dziewcząt kontynuuje naukę na poziomie średnim, w porównaniu do 96 proc. chłopców. Może to wynikać z faktu, że już w wieku 16 lat w Katarze dziewczęta mogą wyjść za mąż (chłopcy od 18. roku życia).

Rozwój edukacji w Katarze i metody pedagogiczne skupiają się wokół wprowadzania do szkół rozwiązań technologicznych (inwestowania w IT i edukację cyfrową), a także kwestii związanych z respektowaniem praw człowieka. Stosunkowo niedawno zabronione zostało stosowanie kar cielesnych wobec uczniów. Jak podało Human Right Watch, żadne prawo wyraźnie nie zabraniało stosowania kar cielesnych wobec dzieci w Katarze jeszcze w 2017 r.

Wówczas Komitet Praw Dziecka ONZ wyraził „głębokie zaniepokojenie faktem, że kary cielesne są zgodne z prawem i szeroko stosowane w domu, placówkach opieki zastępczej, żłobkach, szkołach oraz jako wyroki karne”.

Katar przyjął zalecenie podczas powszechnego przeglądu okresowego Rady Praw Człowieka ONZ w 2019 r., aby „wyraźnie zakazać stosowania kar cielesnych wobec dzieci we wszystkich kontekstach i zapewnić, że zakaz ten jest właściwie egzekwowany, a przestępcy są stawiani przed właściwymi organami”. Rząd Kataru oświadczył w 2019 r., że sankcje w szkołach „nie obejmują praktyk niezgodnych z prawami człowieka, takich, jak przemoc czy kary cielesne”.

Podstawa programowa w Katarze

Edukacja w Katarze jest zróżnicowana, w niektórych szkołach (nie tylko tych międzynarodowych) korzysta się z międzynarodowych programów nauczania. Jednocześnie szkoły publiczne muszą wybierać lub opracowywać takie systemy nauczania, aby były zgodne ze standardami określonymi przez Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego (MOEHE) w przedmiotach obejmujących:

  • język arabski,
  • język angielski,
  • matematykę,
  • nauki ścisłe,
  • islamistykę.

Popularne są szkoły prywatne i międzynarodowe

W Katarze popularne są szkoły prywatne i międzynarodowe. Do szkół publicznych i prywatnych trudno jest się dostać obcokrajowcom. To placówki przeznaczone przede wszystkim dla obywateli Kataru. Szkoły prywatne także podlegają przepisom państwowym, w tym dotyczącym podstawy programowej. Jednak mają większą swobodę w doborze metod nauczania, wdrażanych projektów i rozszerzenia swojej oferty.

Szkoły międzynarodowe w Katarze to głównie placówki brytyjskie i amerykańskie. Jest także placówkach Finlandzka czy Szwajcarska. W szkołach tych program nauczania musi być zatwierdzony i akredytowany zarówno przez Ministerstwo Edukacji, jak i Szkolnictwa Wyższego w stanie Katar, a także krajów prowadzących. System nauczania w placówkach międzynarodowych jest kombinacją misji i metodyki obu stron.

Katar, dzięki możliwościom ekonomicznym, mimo różnic kulturowych i obyczajowych, przyciąga rodziny z całego świata. Dlatego do szkół międzynarodowych, które nie są bezpłatne uczęszczają często dzieci osób pracujących w zagranicznych firmach, na stanowiskach państwowych, lub też przybywających do Kataru z całą rodziną na czas kontraktu zawodowego.

Rok szkolny w Katarze

Rok szkolny trwa podobnie jak w Polsce - od września do końca czerwca. Natomiast tydzień szkolny rozpoczyna się w niedzielę i kończy w czwartek. Dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego są zmienne. Wszystko zależy od terminu ramadanu. Większość szkół przestrzega świąt muzułmańskich i dopasowuje kalendarz do ważnych państwowych i religijnych uroczystości.

Różnice w edukacji dziewcząt i chłopców

Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki mają prawo do bezpłatnej nauki i są uczone według takiego samego programu nauczania. Szkoły są podzielone na męskie i żeńskie. Koedukacyjne bywają najczęściej niektóre szkoły prywatne oraz międzynarodowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: System edukacji w Katarze na wzór krajów zachodnich. Jakie są różnice? Rok szkolny dostosowany do ramadanu i krótszy obowiązek edukacji - Strefa Edukacji

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie