Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześć najlepszych domowych sposobów na przeziębienie

Redakcja
- Na przeziębienie i długie, chłodne wieczory idealne są herbatki: malinowa, ziołowo – korzenna i o smaku grzanego wina – mówi Barbara Kutkiewicz ze sklepu „Kawy, Herbaty Świata” w Radomiu.
- Na przeziębienie i długie, chłodne wieczory idealne są herbatki: malinowa, ziołowo – korzenna i o smaku grzanego wina – mówi Barbara Kutkiewicz ze sklepu „Kawy, Herbaty Świata” w Radomiu. Łukasz Wójcik
Kichanie, kaszel, katar to objawy z którymi o tej porze roku walczy co drugi radomianin. Lekarze twierdzą, że to jeszcze nie grypa i zachęcają do profilaktyki w formie szczepionki. Przeciwnicy szczepień stawiają na tradycyjne sposoby zwalczania przeziębienia i grypy. Pierwsze miejsce zajmuje czosnek - naturalny antybiotyk.

Metod na leczenie przeziębienia bez udziału leków jest bardzo wiele. Oto najczęściej polecane:

1. Regularne picie mleka z miodem i masłem, szczególnie przed snem.

3. Ważne jest jedzenie czosnku (ma silne działanie antybakteryjne), można go pokroić na chleb i zjeść jako kanapkę.

4. Katar i bóle głowy oraz gorączkę zwalcza napar z lipy.

5. Temperaturę można obniżyć także stosując miętę pieprzową, a także napar z jagód czarnego bzu. Jeżeli chcemy się wypocić w czasie przeziębienia dobrze zastosować krwawnik pospolity.

6. Na męczący kaszel może pomóc syrop z cebuli. Jego wykonanie jest bardzo proste.

Potrzebujemy do tego cebulę, miód lub brązowy cukier i słoik, w którym wykonamy ten syrop. Wielkość słoika musimy dopasować do wielkości cebuli, gdyż jej plastry muszą się w nim zmieścić. Możemy wykorzystać każdy rodzaj cebuli- czerwona, która jest nieco łagodniejsza polecana jest dla dzieci. Na początek obieramy cebulę i kroimy ją w plastry. Następnie na spód słoika wsypujemy troszkę cukru lub miodu, w zależności od tego, czego będziemy używać w dalszych etapach przygotowywania syropu. Polecane jest jednak użycie cukru, a nie miodu, który może wywołać drapanie w gardle. Następnie wkładamy do słoika plaster cebuli, na który znów będziemy nakładać cukier lub miód. Przekładamy tak plaster cebuli, cukier lub miód, ugniatając łyżeczką, aby całość była ciasno upakowana w słoju. Postępujemy tak do momentu, aż plaster cebuli będzie wystawać ponad brzegi słoja. Wtedy zakręcamy go i wstawiamy do garnka z ciepłą wodą na kilka godzin. Ważne jest aby nie doprowadzić do sytuacji, kiedy woda będzie się gotować. Dlatego należy pilnować i co jakiś czas zmieniać wodę na ciepłą. Na koniec należy odcedzić syrop od plastrów cebuli i cukru lub miodu. Przelać do szklanej butelki. Taki syrop można zażywać nawet kilka razy dziennie, dzieciom należy dawkować po łyżeczce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie