Szkoły mają obowiązek zapewnić elementarz pierwszakom

  Szkoły mają obowiązek zapewnić elementarz pierwszakom

  Antoni SOKOŁOWSKI, sokolowski@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Szkoły mają obowiązek zapewnić elementarz pierwszakom

  ©archiwum

  Latem rusza sezon zakupów podręczników. Tylko rodzice pierwszoklasistów nie muszą się martwić: dostaną darmowy elementarz.
  Szkoły mają obowiązek zapewnić elementarz pierwszakom

  ©archiwum

  Po raz pierwszy rodzice uczniów rozpoczynających naukę w szkole podstawowej nie muszą nerwowo szukać pieniędzy na zakup książek do szkoły. Rząd sfinansuje elementarz.
  Na razie nie ma większego ruchu w radomskich księgarniach. Ci, którzy szukają książek do szkoły na zakupy ruszą raczej w sierpniu. A pierwszoklasiści w ogóle nie muszą się martwić o książki: to szkoły mają obowiązek zapewnić elementarz.

  W RADOMIU - WSZYSCY

  Każda szkoła, która chciała skorzystać z darmowego podręcznika Ministerstwa Edukacji Narodowej, musiała to wcześniej zgłosić.
  Przymusu nie było, bo gdyby nauczyciele i dyrekcja podstawówki orzekli, że wybiorą inny podręcznik - to liczyło się ich zdanie. Ale wtedy gmina musiałby sfinansować zakup książek, bo rodzice mają zagwarantowane, że nic nie będą płacić.

  - W Radomiu wszystkie publiczne szkoły podstawowe, a mamy ich w mieście 26 zdecydowały, że będą korzystać z elementarza przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - mówi Leszek Pożyczka, dyrektor wydziału edukacji i sportu Urzędu Miasta w Radomiu.
  Dodatkowo każda szkoła dostanie po 25 złotych na jednego ucznia na zakup książek do nauki języka angielskiego. Będzie też kolejne 50 złotych na jednego ucznia, na zakup ćwiczeniówek.

  TRAFIĄ DO BIBLIOTEKI

  Darmowe elementarze będą się różnić od dotychczasowych książek. Przede wszystkim podręczniki będą własnością szkoły i formalnie - na stanie biblioteki.

  - Z założenia elementarz ma służyć następnym uczniom. Trzeba będzie więc szanować książkę. Nie będzie tam wycinanek, kolorowanek, czy wklejanek. Z kolei wszystkie zadania będą w ćwiczeniówkach - mówi Dorota Sokołowska, dyrektor radomskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Radomiu.

  Jeden egzemplarz ma służyć trzem kolejnym rocznikom dzieci. Elementarz ma 92 strony i jest podzielony na cztery części. Na razie są gotowe dwie, a w kolejnych miesiącach mają być gotowe ostatnie dwie części. Podział elementarza na cztery tomiki ma też taki cel, by dzieci nie dźwigały za dużo książek w tornistrze.

  Zanim elementarz trafił do druku, był wcześniej recenzowany przez ekspertów, ale też i rodziców uczniów. Były uwagi do elementarza, a część z nich została wprowadzona. Każdy może obejrzeć podręcznik na stronie: naszelementarz.men.gov.pl.

  LĘK PRZED NIEZNANYM

  Niektórzy nauczyciele, z którymi rozmawialiśmy, obawiają się, że elementarz jest na przeciętnym poziomie i raczej nie będzie pomocny uczniom, którzy lepiej się uczą, są ambitni.
  - Nie przeszkadza to jednak, by nauczyciel w kreatywny sposób przygotowywał lekcje dla wszystkich pierwszaków. Nauczyciel przecież może sięgać po inne książki i pomoce - dodają zwolennicy elementarza.

  Są też obawy, co będzie, jeśli dziecko zniszczy książkę, porysuje, lub zaleje sokiem. Nie ma razy - książkę trzeba będzie odkupić. Ma przecież posłużyć trzy lata.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ