Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły średnie walczą o uczniów. Edukacyjna oferta dla gimnazjalistów

Sok
ilustracja
ilustracja mmlublin.pl
Pokazy musztry wojskowej, zabiegi kosmetyczne, prezentacje w laboratoriach chemicznych - to wszystko szykują radomskie szkoły, by przyciągnąć absolwentów gimnazjów. Są też nowe kierunki.

Plan dni otwartych

Dni otwarte szkół w terminie 14-15 marca: II LO, III LO, VI LO, VII LO, VIII LO, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, Zespół Szkół Zawodowych im. Hubala, Centrum Kształcenia Praktycznego.
Dni otwarte w dniach 21-22 marca: I LO, IV LO, V LO, IX LO, X LO, XI LO, XII LO, Zespół Szkół Plastycznych, Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich.

Władze oświatowe już wyznaczyły terminy dorocznych "Dni otwartych", jakie są organizowane w szkołach ponadgimnazjalnych. Odbędą się w dwóch turach: 14 i 15 marca, oraz 21 - 22 marca.

WAŻNY ZAWÓD

- Dobrze byłoby, aby gimnazjaliści wcześniej ustalili, jakie szkoły chcą zobaczyć. Przecież jednego dnia można zwiedzić co najwyżej trzy placówki. Na resztę szkół już nie wystarczy czasu - usłyszeliśmy w jednym z radomskich liceów.

Tym razem nie ma osobnej prezentacji liceów i osobno - szkół zawodowych. Szkoły o profilu humanistycznym są przemieszane z tymi, które kształcą techników. W tych ostatnich, są takie kierunki, jak: technik awionik, technik eksploatacji portów i terminali, technik logistyk, technik weterynarii. Zawodówki i szkoły średnie kuszą nowymi propozycjami, a kilka z tych propozycji wprost odnosi się do planowanego otwarcia lotniska w Radomiu.

- Szkoły muszą dostosowywać się do potrzeb rynku, bo wiadomo, że absolwenci chcą znaleźć atrakcyjny zawód, taki, który może dać pracę - mówi Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Miasto ponownie stawia większy nacisk na naukę zawodu, na kierunki techniczne. Wiadomo, że kierunki humanistyczne i tak mają spory nabór.

- W trakcie dni otwartych gimnazjaliści będą mieli okazję zaznajomić się z proponowaną ofertą edukacyjną, poznać uczniów i nauczycieli oraz zaplecze dydaktyczne poszczególnych placówek - dodaje dyrektor Pożyczka.

MIEJSCA SĄ

Zaplanowano, że w technikach i szkołach zasadniczych będzie około 100 oddziałów. W liceach z kolei ma być 53 oddziały. W tym roku radomskie gimnazja opuści niespełna 2000 absolwentów.
Kilka radomskich szkół technicznych nie musi obawiać się, że będą omijać ich gimnazjaliści. Jednym z najlepszym technikum w Polsce jest w Zespół Szkół Elektronicznych. Jak zwykle wysokim poziomem mogą poszczycić się Zespoły Szkół: Technicznych, Budowlanych, Samochodowych, Spożywczych.

Z kolei radomskie licea mają bardzo wysokie notowanie wśród szkół średnich Mazowsza. O wysokim poziomie świadczą nie tylko te najlepsze, jak: "Kochanowski", "Czachowski", "Chałubiński", "Traugutt", czy "katolik", ale i pozostałe.

Radomskie szkoły przyjmą też absolwentów gimnazjów spoza miasta. Od lat uczniowie z Pionek, Skaryszewa, Iłży, czy Przytyka dojeżdżają do radomskich szkół. Tylko w ubiegłym roku Radom przyjął około 1300 dojeżdżających.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie