Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Rodu Kochanowskich to nowa atrakcja turystyczna w regionie

Piotr Kutkowski
Podsumowanie miało miejsce z w zwoleńskim kościele.
Podsumowanie miało miejsce z w zwoleńskim kościele. parafia Zwoleń
Portal internetowy, oznakowanie szlaku wraz ze znajdującym się na nim programem zwiedzania i informacją cyfrową, a także przewodniki i publikacja naukowa. To wszystko składa się na projekt Szlak Rodu Kochanowskich.
Szlak Rodu Kochanowskich - nowa atrakcja turystycz

Szlak Rodu Kochanowskich - nowa atrakcja turystyczna w regio...

Projekt realizowało pięciu partnerów przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Obok zwoleńskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego były to diecezja radomska, Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, gmina Zwoleń i starostwo zwoleńskie. Podsumowanie miało miejsce w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

- To projekt turystyczny związany z rodziną poety Jana Kochanowskiego, miejscowościami i świątyniami, w których byli obecni przez wieki. Został zrealizowany w okresie od kwietnia 2013 do grudnia 2014 roku. Autorem pomysłu był Robert Mrozowski z Radomia - mówił ksiądz Bernard Kasprzycki, proboszcz parafii na podsumowaniu projektu.

Według niego Szlak Rodu Kochanowskich stał się nową ofertą turystyczną zawierającą takie składniki jak: portal internetowy Szlak Rodu Kochanowskich stworzony przez Urząd Miejski w Zwoleniu, oznakowanie szlaku wykonane przez Starostwo Powiatowe, program zwiedzania, informację cyfrową na szlaku i publikację naukową Rodu Kochanowskich stworzoną przez profesora Dariusza Kupisza.

Obok tej publikacji zostały wydane przewodniki o Szlaku Rodu Kochanowskich i szlaku rowerowym. Znajdziemy w nich opis nie tylko takich miejscowości jak Zwoleń, Sycyna czy Czarnolas, ale także Jasieniec Solecki, dawne opactwo benedyktyńskie w Sieciechowie, kościoły w Gródku i Policznie. Znajduje się też opis Kochanowa Wieniawskiego, Przytyka oraz pobliskiego zespołu dworskiego w Zameczku, kościołów w Wieniawie, Skrzynnie i farnego w Radomiu.

Na spotkaniu o swojej pracy mówili Robert Mrozowski i prof. Dariusz Kupisz, a Elżbieta Nowakowska omówiła etapy budowy zwoleńskiego Kościoła oraz historię tworzenia Nekropolii Rodu Kochanowskich. Najprawdopodobniej jesienią wydana zostanie poszerzona edycja książki Dariusza Kupisza i Mariusza Kozdracha pod tytułem: "Kochanowscy w XV-XVIII wieku. Główne linie rodziny".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie