Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital ma nowy sprzęt niezbędny w leczeniu

/wit/
Przy użyciu litotryptora można bezinwazyjnie usuwać kamienie w pęcherzu moczowym – mówi Piotr Grosiak, obsługujący urządzenie.
Przy użyciu litotryptora można bezinwazyjnie usuwać kamienie w pęcherzu moczowym – mówi Piotr Grosiak, obsługujący urządzenie. Tadeusz Klocek
Cyfrowy rentgen już działa, na litotryptor pacjenci muszą jeszcze trochę poczekać.
- Cyfrowy rentgen trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy i już służy pacjentom – mówi Janusz Puton, zastępca dyrektora do spraw eksploatacyjnych szpitala
- Cyfrowy rentgen trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy i już służy pacjentom – mówi Janusz Puton, zastępca dyrektora do spraw eksploatacyjnych szpitala miejskiego. Tadeusz Klocek

- Cyfrowy rentgen trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy i już służy pacjentom - mówi Janusz Puton, zastępca dyrektora do spraw eksploatacyjnych szpitala miejskiego.
(fot. Tadeusz Klocek)

- To niezwykle potrzebny sprzęt, bo niezbędny w leczeniu. Co ważne, bardzo nowoczesny - mówi Janusz Puton, zastępca dyrektora szpitala przy Tochtermana. Chodzi o litotryptor - przyrząd do kruszenia kamieni w pęcherzu moczowym i cyfrowy rentgen. Urządzenia trafiły do specjalnie przystosowanych pomieszczeń. Rentgen już służy pacjentom.

Na litotryptor długo czekali pacjenci Urologii w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Przy jego użyciu będą mieć bezinwazyjnie usuwane kamienie w pęcherzu moczowym. Stary litotryptor od dawna nie działał, a chorych z kamieniami w pęcherzu moczowym przybywa.

Urządzenie zostało właśnie zamontowane w wyremontowanym pomieszczeniu, w pobliżu jednej z poradni. By zaczęło pracować potrzebne są jeszcze wymagane przepisami zezwolenia.
Jak działa?

- Wysyłane są ultradźwięki i to za ich pomocą dochodzi do rozbijania kamieni - zaznacza Piotr Grosiak, obsługujący specjalistyczny sprzęt.

Jeszcze w tym miesiącu chorzy będą mogli poddać się zabiegowi kruszenia kamieni przy jego użyciu.
- To dobra wiadomość, bo ataki ponawiają się a to uniemożliwia mi normalne życie - zaznaczyła jedna z kobiet.

Koszt całego zestawu do litotrypsji to blisko 1,4 miliona złotych wraz z przystosowaniem pomieszczenia, w którym się znajduje.

- Konieczna była klimatyzacja, specjalne szyny i zabezpieczenia - zaznacza dyrektor Puton.

Cyfrowy rentgen także już ma miejsce przeznaczenia. Trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

- Już jest w użyciu. Co ważne wszelkie zdjęcia pacjent otrzymuje na płycie. Taką praktykę prowadzi już większość ośrodków w kraju. Zdjęcia mogą być drogą elektroniczną przesyłane do innych placówek medycznych, a także oddziały naszego szpitala, gdzie chory się leczy - zaznacza dyrektor Puton.

Zakup całego sprzętu sfinansowała Gmina Radom, organ założycielki szpitala przy Tochtermana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie