Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital tymczasowy w Radomiu kończy przyjmowanie chorych. Co dalej z nowoczesnym sprzętem?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Budynek przy ulicy Narutowicza miasto wybudowało na potrzeby centrum rehabilitacji. Kiedy okazało się, że jest potrzeba tworzenia covidowego szpitala tymczasowego został oddany na jego potrzeby.
Budynek przy ulicy Narutowicza miasto wybudowało na potrzeby centrum rehabilitacji. Kiedy okazało się, że jest potrzeba tworzenia covidowego szpitala tymczasowego został oddany na jego potrzeby. Archiwum Echa Dnia
Od 1 kwietnia szpital tymczasowy w Radomiu kończy świadczyć usługi medyczne. Budynkiem nadal będzie jednak zarządzał Totalizator Sportowy. A to znaczy, że na przeniesienie na ulicę Narutowicza rehabilitacji trzeba będzie poczekać. Nie ma też decyzji, co ze sprzętem medycznym, który był wykorzystywany do leczenia pacjentów z COVID-19, a mówimy o nowoczesnych i kosztownych urządzeniach.

Szpital tymczasowy w Radomiu kończy przyjmowanie chorych. Co dalej z nowoczesnym sprzętem?

Przypomnijmy, covidowy szpital tymczasowy w Radomiu działa przy ulicy Narutowicza. To budynek, który miasto wybudowało na potrzeby centrum rehabilitacji działającego w strukturach Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Prace zakończyły się już w czasie trwania pandemii. Kiedy okazało się, że trzeba tworzyć szpitale tymczasowe miasto oddało nowy obiekt na jego potrzeby. Za przygotowanie szpitala tymczasowego na zlecenie premiera oraz wyposażenie w niezbędny sprzęt odpowiadał Totalizator Sportowy. Personel zapewnia radomska lecznica.

Umowa użyczenia budynku z Totalizatorem wciąż obowiązuje, tak jak decyzja premiera o utworzeniu szpitala tymczasowego. Póki co miasto dysponuje tylko poleceniem wojewody mazowieckiego o zawieszeniu działalności leczniczej. To ma nastąpić 1 kwietnia.

- Od 1 kwietnia przestajemy świadczyć usługi medyczne w szpitalu tymczasowym, pacjenci z COVID-19 będą przyjmowani do naszego oddziału zakaźnego - mówi Grażyna Penza, zastępca dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. - Problem w tym, że my mamy umowę z Totalizatorem Sportowym i ona wciąż obowiązuje. Wojewoda wypowiedział się tylko w kwestii usług medycznych. Teraz potrzebna jest decyzja premiera w zakresie utrzymania szpitala tymczasowego przez Totalizator Sportowy - dodaje wiceszefowa lecznicy.

Rozmowy w tej sprawie trwają, ale na razie miasto nie może przejąć budynku przy ulicy Narutowicza, aby przenieść tam oddział rehabilitacji z ulicy Giserskiej. Taka sytuacja potrwa co najmniej kilka tygodni. Jeszcze nie załatwione formalności to jedno.

- Totalizator Sportowy ma też zagwarantowany w umowie czas, w jakim musi oddać budynek w zarządzanie naszego szpitala. Być może potrzebne będą tam jakieś prace, naprawy, malowanie - mówi Elżbieta Cieślak.

O ewentualne decyzje w tej sprawie zapytaliśmy w biurze prasowym Totalizatora Sportowego. Czekamy na odpowiedź.

Szpital tymczasowy w Radomiu

Nie rozwiązana póki co jest też sprawa wyposażenia szpitala tymczasowego. Przed uruchomieniem placówki covidowej wiosną 2021 roku Totalizator Sportowy w pełni go wyposażył w nowoczesne urządzenia medyczne. Doskonale wyposażony jest też covidowy oddział intensywnej terapii, który jeszcze działa w budynku głównym Radomskiego Szpitala Tymczasowego, jest tam 20 stanowisk do intensywnej opieki nad najciężej chorymi.

Jak już pisaliśmy część wyposażenia do Radomia kupował Totalizator Sportowy, ale były też urządzenia z magazynów rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Kiedy szpital tymczasowy powstawał politycy, ale też przedstawiciele samego Totalizatora zapowiadali, że sprzęt, który znalazł się w wyposażeniu tej placówki covidowej pozostanie w Radomiu i będzie służył pacjentom Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Na razie jednak dokumentów w tej sprawie nie ma. Całe wyposażenie pozostaje póki co w dyspozycji Agencji Rezerw Materiałowych. Pytanie także w tej sprawie wysłaliśmy do biura prasowego Totalizatora Sportowego i czekamy na odpowiedź.

Dwa lata działalności

Przypomnijmy, szpital tymczasowy w Radomiu zaczął działać wiosną 2021 roku. Pierwszych pacjentów przyjął 20 marca, w kwietniu ruszyła też covidowa intensywna terapia. W budynku przy ulicy Narutowicza jest 80 łózek dla lżej chorych, na intensywnej terapii przygotowano 20 miejsc respiratorowych.

Po załatwieniu wszelkich formalności przy ulicy Narutowicza ma być radomskie centrum rehabilitacji działające w ramach Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. W jednym miejscu, w założeniach ma być oddział i poradni rehabilitacji dziennej. Planowane jest tam przeniesienie także poradni specjalistycznych i diagnostycznych. Budowa zakończyła się w tym roku, jednak od razu po odbiorach technicznych powstał tam covidowy szpital tymczasowy. Pierwszych pacjentów przyjął 20 marca. Bywały dni, w czasie szczytu trzeciej fali pandemii nie było tam nawet jednego wolnego miejsca, a pacjentów karetki przywoziły z całego Mazowsza.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto