Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą nadal nie przyjmuje pacjentów. Brakuje tlenu do terapii, ale już montują większe zbiorniki

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą od 5 listopada jest placówką covidową. Trzeba było jednak wstrzymać przyjęcia pacjentów, bo nie można było im zapewnić niezbędnej tlenoterapii.
Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą od 5 listopada jest placówką covidową. Trzeba było jednak wstrzymać przyjęcia pacjentów, bo nie można było im zapewnić niezbędnej tlenoterapii. archiwum Echa Dnia
Szpital miał leczyć pacjentów z COVID-19. Ale bez wystarczającej ilości tlenu na razie jest to niemożliwe. Trwają prace nad montażem większych zbiorników, kiedy będą gotowe placówka wznowi przyjęcia.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Przypomnijmy, decyzją wojewody mazowieckiego szpital w Nowym Mieście nad Pilicą od czwartku 5 listopada jest placówką covidową. To oznacza, że przyjmuje wyłącznie zakażonych pacjentów. Teoretycznie ma dla nich 71 łóżek, w tym jedno łóżko respiratorowe.

O problemie lecznicy pisaliśmy już 9 listopada. Wtedy było tam zaledwie pięciu pacjentów, tylko dla tylu wystarczyło tlenu, a ten jest niezbędny z leczeniu pacjentów z COVID-19.

- Okazało się, że ilość tlenu z naszego zbiornika może wystarczyć na jeden lub dwa dni dla działania szpitala COVIDOWEGO. Dotychczas ilość tlenu w zbiorniku wystarczała na normalne funkcjonowanie szpitala przez okres średnio dwóch tygodni. Przy obecnych trudnościach na rynku z dostawą tlenu nie jesteśmy w stanie leczyć pacjentów poprzez zapewnienie im ciągłości dostarczania tlenu potrzebnego do życia - wyjaśnia Barbara Gąsiorowska, dyrektor szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. - Po zawiadomieniu pana wojewody i innych instytucji podjęłam decyzję o wstrzymaniu przyjęć.

Udało się znaleźć firmę, która dostarczy i zamontuje większe zbiorniki. jak informuje Barbara Gąsiorowska teraz trwa ich montaż. Kiedy się zakończą i szpital będzie miał odpowiedni zapas tlenu wznowi przyjęcia chorych z COVID-19.

Jak już pisaliśmy o przekształceniu szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą w placówkę covidową wojewoda mazowiecki podjął w ostatnich dniach października. Polecenie wojewody było dla wszystkich zaskoczeniem, w Nowym Mieście nie ma oddziału zakaźnego. Lecznica miała kilka dni na przygotowanie się do pełnienia nowej roli. Trzeba było ewakuować pacjentów, którzy byli na oddziałach i nie byli zarażeni koronawirusem. Część osób wypisano do domów, a ci którzy musieli kontynuować leczenie byli przewożeni do innych lecznic, w Radomiu, Grójcu, Opocznie, czy Rawie Mazowieckiej. Przed 5 listopada w placówce nie było już chorych, u których nie potwierdzono zakażenia SARS-CoV-2.

W regionie radomskim szpitale covidowe zorganizowano też na polecenie wojewody mazowieckiego w Przysusze oraz Iłży w powiecie radomskim. Bazę łóżek zakaźnych ma zwiększyć też lecznica w Kozienicach. Najwięcej, ponad 200 miejsc dla pacjentów z COVID-19 jest w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Tochtermana. Dodatkowo w Radomiu ma być szpital tymczasowy z około 100 łózkami zakaźnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie