Szpital w Pionkach potrzebuje dofinansowania. Radny napisał...

  Szpital w Pionkach potrzebuje dofinansowania. Radny napisał list do premiera Morawieckiego: to ważna inwestycja dla mieszkańców i Mesko

  tnt

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Starostwo Powiatowe stara się o pozyskanie zewnętrznych pieniędzy na konieczne inwestycje w szpitalu w Pionkach. To ważna inwestycja dla mieszkańców

  Starostwo Powiatowe stara się o pozyskanie zewnętrznych pieniędzy na konieczne inwestycje w szpitalu w Pionkach. To ważna inwestycja dla mieszkańców i firmy Mesko. ©Fot. kamil zapora

  Szpital w Pionkach, którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Radomiu, potrzebuje dotacji na modernizację, by móc utrzymać się w tak zwanej sieci szpitali. Starostwo złożyło wniosek o dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa i czeka na decyzję. Zbigniew Dziubasik, radny powiatowy z Prawa i Sprawiedliwości, „w ramach wsparcia Zarządu Powiatu”, napisał list z prośbą o pomoc do premiera Mateusza Morawieckiego.
  Starostwo Powiatowe stara się o pozyskanie zewnętrznych pieniędzy na konieczne inwestycje w szpitalu w Pionkach. To ważna inwestycja dla mieszkańców

  Starostwo Powiatowe stara się o pozyskanie zewnętrznych pieniędzy na konieczne inwestycje w szpitalu w Pionkach. To ważna inwestycja dla mieszkańców i firmy Mesko. ©Fot. kamil zapora


  Dwa szpitale w powiecie radomskim, w Iłży i w Pionkach, potrzebują modernizacji.

  Wniosek złożony w marcu czeka na rozpatrzenie  Oba szpitale powiatu radomskiego znalazły się w czerwcu ubiegłego roku w tak zwanej sieci podstawowej placówek. Mają zatem zapewnione finansowanie, ale tylko do końca 2021 roku. Nie ma gwarancji, że po tej dacie szpital, który wymaga przebudowy i modernizacji ponownie znajdzie się w sieci szpitali. Aby zapobiec takiej sytuacji, starostwo powiatowe stara się o pozyskanie zewnętrznych pieniędzy na konieczne inwestycje w szpitalu w Pionkach.

  Mają to być środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa, o które powiat radomski wystąpił do Wojewody Mazowieckiego 8 marca tego roku. Wniosek był złożony na kwotę 6,2 miliona złotych, z czego 80 procent ma pochodzić z budżetu państwa.
  Starostwo liczy na te pieniądze, bo dzięki nim pionkowski szpital będzie mógł przejść przebudowę. Potrzebna jest modernizacja izby przyjęć, bloków operacyjnych i oddziału chirurgicznego. W dalszej perspektywie jest remont ginekologii. Kosztorys opiewa na 8 milionów złotych, ale realnie wydatki na te inwestycje mogą sięgnąć około 10 milionów.

  W czasie ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Leszek Margas, wicewojewoda radomski mówił, że wniosek ten uzyskał pozytywną opinię służb wojewody, a perspektywy na dotację są dosyć obiecujące. - Mamy oczywiście plan B, ale na razie nie mamy powodów, by o nim mówić - dodał Leszek Margas. - Czekamy najpierw na odpowiedź - zaznaczył.  Radny pisze list do premiera  Wniosek został złożony kilka miesięcy temu, wobec czego Zbigniew Dziubasik, radny powiatu radomskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, „w ramach wsparcia Zarządu Powiatu” postanowił napisać do premiera Mateusza Morawieckiego, prosząc go o „spowodowanie podjęcia w powyższej sprawie dobrej dla Pionek decyzji”.
  - Sprawa jest niezwykle ważna nie tylko dla mieszkańców miasta i gminy Pionki, ale również dla rozwijającego się w Pionkach oddziału zakładu zbrojeniowego Mesko S.A. w Skarżysku Kamiennej. Szpital ten,a zwłaszcza jego oddział chirurgiczny stanowi zabezpieczenie operacyjne na wypadek pożaru lub eksplozji produkowanych tam w dużych ilościach materiałów wybuchowych i pocisków - argumentuje swoją prośbę Zbigniew Dziubasik.

  Poniżej pełna treść listu:


  "Szanowny Panie Premierze
  Zwracam się do Pana z prośbą i w nadziei że Pańska decyzja, doprowadzi do podjęcia pozytywnego rozstrzygnięcia dotyczącego wniosku złożonego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dotyczącego przyznania - z rezerwy ogólnej budżetu państwa – środków finansowych w kwocie 4.999.568 zł na dofinansowanie projektu modernizacji szpitala w SPZZOZ w Pionkach w powiecie radomskim.
  Stosowny wniosek w powyższej sprawie złożył Powiat Radomski do wojewody mazowieckiego 08.03.2018 r. i wniosek ten uzyskał pozytywną opinię służb wojewody, następnie przesłany został do KPRM i od kilkunastu tygodni oczekuje na stosowna decyzję.
  Sprawa jest niezwykle ważna nie tylko dla mieszkańców miasta i gminy Pionki, ale również dla rozwijającego się w Pionkach oddziału zakładu zbrojeniowego Mesko S.A. w Skarżysku Kamiennej. Szpital ten a zwłaszcza jego oddział chirurgiczny stanowi zabezpieczenie operacyjne na wypadek pożaru lub eksplozji produkowanych tam w dużych ilościach materiałów wybuchowych i pocisków.
  Pańska zapowiedź na spotkaniu w Radomiu o rozwoju tego zakładu i kolejnych inwestycjach w produkcję nitrocelulozy w Pionkach stworzyła nadzieję na rozwój miasta i poprawę losu jego mieszkańców.
  Szpital w Pionkach wybudowany w ramach budowy infrastruktury zakładu Wytwórni Prochu w Pionkach w 1937r przetrwał II wojnę światową, okupację i doskonale funkcjonował przez kolejne lata. Remontowany i wyposażany w sprzęt przez dziesięciolecia zatrudniał wysoko wykwalifikowany personel, w tym wybitnych lekarzy, udzielając pomocy mieszkańcom zarówno Pionek jak i okolicznych gmin.
  Dziś wymaga pilnej modernizacji niezbędnej dla jego dalszego funkcjonowania na właściwym poziomie.

  Panie Premierze
  Wiem że sprawy wagi państwowej które Pana absorbują są niezmiernie istotne w procesie modernizacji i naprawy Rzeczypospolitej podjętym przez Rząd którym Pan kieruje, lecz dla mieszkańców Pionek i powiatu radomskiego los szpitala jest równie ważny.
  Bardzo proszę więc Pana Premiera o pomoc i spowodowanie podjęcia w powyższej sprawie dobrej dla Pionek decyzji.
  Pozostaję z szacunkiem
  Zbigniew Dziubasik

  P.S. W tej sprawie wiedzę niezbędną posiada pan minister Marek Suski."

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook Echo Dnia Radomskie
  Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [zdjęcia]
  Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego! QUIZ
  Zakazane pamiątki z wakacji - tego nie przywieziecie do domu!  TOP 18 zasad postępowania w czasie burzy
  To jedne z najdłuższych wakacji! Zobacz wakacyjne memy!  Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Tych błędów się wystrzegaj

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  RADOM to PIS.

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>