Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukają Radomia Bernarda Gotfryda - uczniowie poznają historię radomskich Żydow

Barbara Koś
- W tym domu mieszkał Bernard Gotfryd – teraz uczniowie robią fotografię kamienicy
- W tym domu mieszkał Bernard Gotfryd – teraz uczniowie robią fotografię kamienicy fot. ZSO 4
Uczniowie z klasy 1 c gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 4 realizują projekt edukacyjny: "Radom Bernarda Gotfryda - dawniej i dziś."

Bernard Gotfryd

Bernard Gotfryd ma 86 lat. Urodzony w przedwojennym Radomiu mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jest znanym fotografikiem współpracującym z magazynem "Newsweek”.
Bernard Gotfryd ma 86 lat. Urodzony w przedwojennym Radomiu mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jest znanym fotografikiem współpracującym z magazynem "Newsweek”. W czasie wojny stracił rodziców, przeszedł przez piekło kilku obozów koncentracyjnych. Po wojnie kilkakrotnie gościł w Radomiu. Po raz pierwszy w 1983 roku, by dla "Newsweeka” dokumentować wizytę Papieża. Wtedy też odbył własną pielgrzymkę do Radomia - śladami dzieciństwa i ludzi, których wtedy znał. Wizyta ta zaowocowała zbiorem opowiadań "Antoni gołębiarz,” który opublikował w roku 1991. Zbiór opowiadań Gotfryda wydała Miejska Biblioteka Publiczna.
internet

Bernard Gotfryd ma 86 lat. Urodzony w przedwojennym Radomiu mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jest znanym fotografikiem współpracującym z magazynem "Newsweek". W czasie wojny stracił rodziców, przeszedł przez piekło kilku obozów koncentracyjnych. Po wojnie kilkakrotnie gościł w Radomiu. Po raz pierwszy w 1983 roku, by dla "Newsweeka" dokumentować wizytę Papieża. Wtedy też odbył własną pielgrzymkę do Radomia - śladami dzieciństwa i ludzi, których wtedy znał. Wizyta ta zaowocowała zbiorem opowiadań "Antoni gołębiarz," który opublikował w roku 1991. Zbiór opowiadań Gotfryda wydała Miejska Biblioteka Publiczna.

(fot. internet)

Urodzony w przedwojennym Radomiu Bernard Gotfryd, znany fotografik i pisarz, mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Radomskim szlakiem Bernarda Gotfryda idą teraz uczniowie z klasy 1 c gimnazjum "Czwórki", realizując projekt edukacyjny: "Radom Bernarda Gotfryda - dawniej i dziś" pod opieką Ewy Fundowicz, Katarzyny Marchewki, Agnieszki Szymańskiej - Chłosty i Ewy Wziątek.

- Głównym celem projektu jest poznanie historii i kultury narodu żydowskiego w Radomiu na tle przemian społeczno - politycznych i kulturowych oraz miejsc z nimi związanych - mówi Ewa Wziątek. -Szczególną uwagę zwracamy na biografię Bernarda Gotfryda.

Zespół uczniowski został podzielony na cztery grupy: literacką, historyczną, geograficzną i informatyczną. Praca polega na wyszukaniu miejsc związanych z osobą Bernarda Gotfryda, a także kulturą i religią żydowską w Radomiu, zaplanowaniu i opracowaniu trasy wycieczki po Radomiu: "Śladami Bernarda Gotfryda a także na wykonania zdjęć dotyczących nowo poznanych miejsc. Finałem działań stanie się prezentacja multimedialna i wystawy fotograficznej: "Radom Bernarda Gotfryda - dawniej i dziś".

-To wszystko wzbogaci wiedzę młodzieży na temat historii, obyczajów i tradycji Żydów - podkreśla Ewa Wziątek.

Pierwsza wycieczka już za nimi

Uczniowie pracują w grupach już od kilku miesięcy, poznają twórczość i życie Bernarda Gotfryda. A we wtorek 22 lutego, uczestniczyli w wycieczce po mieście jego szlakiem.

Pod opieką Ewy Wziątek, Agnieszki Szymańskiej - Chłosty i Ewy Fundowicz rozmawiali z mieszkańcami Radomia i poszukiwali miejsc związanych z Gotfrydem. Odnaleźli dom, w którym przyszedł na świat, miejsce sklepu, który miał jego ojciec przed II wojną światową i zakładu fotograficznego, w którym pracował.

Swoją wędrówkę zakończyli na terenach dawnego dużego getta na ulicy Wałowej.

Wszystkie odnalezione obiekty zostały sfotografowane i zostaną wykorzystane w prezentacji multimedialnej, którą zaprezentują swoim rówieśnikom w szkole oraz mieszkańcom Radomia podczas III Spotkań z Kulturą Żydowską, które odbędą się w kwietniu w Resursie Obywatelskiej.

-Wówczas także radomianie będą mogli wziąć udział w takiej wycieczce - mówi Ewa Wziątek. - Przewodnikami będą nasi uczniowie.

Młodzież przygotowuje już wystawę fotograficzną - udało im się pozyskać sponsorów, którzy wspomogą ich działania w tym zakresie.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 4 już od kilku lat realizowane są projekty o wielokulturowej przeszłości naszego miasta. W ubiegłym roku, jeden z nich zrealizowany przez licealistów w ramach ogólnopolskiego projektu "Sefer" został wyróżniony przez organizatorów, a opracowany informator pt. "Ludność żydowska w Radomiu" został wydany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i przesłany do Gmin Żydowskich w Polsce i na świecie.

Rok temu uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Naczelnym Rabinem Polski, Michaelem Schudrichem, wysłuchali wykładu Jana Jagielskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego dotyczącego symboliki cmentarzy żydowskich, byli też świadkami odsłonięcia pomnika Lapidarium na cmentarzu żydowskim w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie